InspiraceRodičovstvíCo nekupovat pro miminko

Co nekupovat pro miminko – ověřeno maminkami

  9. červenec 2024,    9 min. čtení,
Všechny maminky, zvláště prvorodičky, mají často potřebu a chuť nakoupit pro miminko vše, co najdou na pultech obchodů (nebo na internetu 🤭). Je to pochopitelné – jsou uneseny jakýmsi zvláštním nadšením a nepopsatelným pocitem očekávání.
Kvůli přílišnému těšení se maminky často neovládnou a nakoupí spoustu nepotřebných věcí, které využijí buď jen jednou, nebo dokonce nikdy. 

A právě proto píšeme tento článek. Doufáme, milé nastávající maminky, že vám tento průvodce pomůže a ušetříte díky němu peníze! 🙂💸

Sestavili jsme pro vás seznam věcí, které vaše miminko nepotřebuje, a popsali jsme, co byste rozhodně v dětské výbavě měly mít. Vycházeli jsme přitom ze zkušeností a názorů samotných matek.

Co maminky vede k přehnanému nakupování?

Kromě zmiňovaných pocitů nadšení a vzrušení existuje řada důvodů, proč mají matky tendence přehnaně utrácet na dětské výbavičce.

  • Nejistota a strach: Nedostatek zkušeností vytváří nejistotu. Maminky si nejsou jisté, co vlastně budou potřebovat, a tak kupují širokou škálu produktů jen pro jistotu, aby pokryly všechny možné situace.
  • Společenská očekávání: Společnost na rodiče často nastavuje vysoké standardy poskytnout dětem jen to nejlepší. To samozřejmě zahrnuje mít nejnovější a prvotřídní výbavu.
  • Vliv influencerů: Influenceři na sociálních sítích často propagují různé produkty pro miminka a vytvářejí dojem, že to je přesně to, co potřebujeme. Maminky, které je sledují, se mohou cítit pod tlakem nakoupit všechny doporučené věci, aby zapadly nebo poskytly svému dítěti to „nejlepší“.
  • FOMO (Fear of Missing Out): Neboli strach, že o něco přijdeme. Výrobci a prodejci na nové rodiče používají různé marketingové strategie, které často hrají na emoce. Strach, že promeškají něco důležitého, může maminky přimět k nákupu věcí, které s největší pravděpodobností nutně nepotřebují. Marketing vytváří pocit naléhavosti a potřeby vlastnit nejnovější produkty, aby se zajistilo, že si „přece nenecháte ujít tak dobrou věc“.

28 věcí, které nekupovat pro miminko

Některé věci pro miminko jsou sice krásné, ale ne příliš funkční. Jedny jsou přeceňované a příliš drahé, zatímco jiné jsou naprosto nepraktické a je hrůza je čistit a udržovat. 

Abyste snadno pochopili, proč se každá z věcí dostala do našeho seznamu, seřadili jsme je do několika kategorií. Začněme tedy popořadě!

Krásné, ale zbytečné

  • Baldachýny, nebesa a polštáře: Přestože vypadají hezky, tyto předměty nemají žádný konkrétní účel a mohou být pro miminka nebezpečné kvůli riziku udušení. Co se týče polštářů, jsou podle dětské fyzioterapeutky pro děti do tří let nepotřebné a měli byste bez něj ideálně vydržet co nejdéle.
Maminka Diana R.
skupina na Facebooku
„Jednoho rána jsme se probudili a na malou spadl baldachýn, nejspíš, když si hrála a natahovala ruce. Zděsili jsme se a hned jsme ho hodili do koše. Možná to nevadí u velmi malých miminek, která za látku ještě neumí sama tahat, ale jsem teď těhotná s druhou holčičkou a i když mám ráda "princeznovskou" atmosféru, o baldachýnu už nechci ani slyšet, natož ho vidět. 😅"
  • Nóbl oblečení pro novorozence: Často je nepohodlné a nepraktické, obtížně se obléká a svléká a miminka z takového oblečení rychle vyrostou. Čím jednodušší, lehčí a vzdušnější – tím lépe.
  • Velké lustry do dětského pokoje: Přestože vypadají hezky a zkrášlují místnost, jsou prakticky zbytečné a shromažďují moře prachu.
  • Spousta hraček: Je opravdu těžké odolat všem těm rozkošným hračkám, ale mějte na paměti, že novorozenci si nehrají skoro s ničím. A i když už budou moci sedět, stejně je budou více zajímat misky, hrnce a pokličky 🥣 než drahé hračky pro miminka.
  • Moderní boty a tenisky pro miminka: Miminka, která ještě nechodí, botičky nepotřebují – často jim jen vytváří puchýře a jsou na obtíž. I když se vám to může zdát nezvyklé, miminka budete nejspíš oblékat jen do ponožek a měkkých dupaček, dokud nezačnou chodit.
  • Dekorativní koberce: Vypadají sice pěkně, ale jsou také velkými lapači prachu. 
  • Kojící křesla: Sice vypadají elegantně, ale v praxi se nebudete moct při každém kojení přesouvat do křesla – jeho funkci tak naplní cokoliv od postele přes obyčejnou židli. Navíc ani nejsou ergonomická a pohodlná pro dlouhodobé sezení.
  • Kolotoč nad postýlku: Bohužel pro mnoho rodičů, jen málo miminek kolotoč nad postýlkou ​​skutečně zabaví. Navíc vám může překážet při vyndávání dítěte z postýlky.

Přeceňované a předražené

  • Drahé dětské chůvičky s příliš mnoha funkcemi: Dražší chůvičky sice mohou nabízet pokročilé funkce, jako je spojení s mobilní aplikací, většině rodičů ale postačí základní modely se solidní audio- a video-komunikací. 
  • Luxusní kočárek s nepotřebným příslušenstvím: Luxusní kočárky často mají extra funkce, jako jsou vestavěné reproduktory a vibrace. Jsou kvůli tomu o něco lepší? Věřte nám, že základní kočárek splňující bezpečnostní normy a nabízející pohodlí a praktičnost je pro každodenní použití více než dostačující.
  • Dětské oblečení od designových značek: Designové oblečení má mnohdy vysokou cenu jen kvůli jménu značky, nemusí ale nutně znamenat kvalitu. Navíc miminka rychle rostou a často si špiní oblečení, což vyžaduje časté převlékání. Ideální je poptat oblečení po známých se staršími dětmi, využít Vinted nebo jiné bazary s oblečením (a stejně tak se i vy tímto způsobem můžete zbavit oblečení, ze kterého dítě vyrostlo). 
  • Houpačky s miliardou funkcí: Dětské houpačky s pokročilými funkcemi (např. různé rychlosti houpání, přidané melodie a zvuky přírody) mohou být atraktivní pro rodiče, kteří hledají způsoby, jak své dítě efektivně uklidnit. Mnoho maminek ale tvrdí, že jejich miminko houpačku nesnáší.
Lidija Jozipović
Nejdřív jsme vyzkoušeli opěvovanou elektrickou houpačku, které má spoustu funkcí a zvuků, ale miminko to nijak zvlášť nezaujalo. Asi tak první měsíc to bylo ještě v pohodě, ale jak Víta rostla a poznávala svět kolem sebe, byla z toho nadšená výrazně míň. Na sestřino doporučení jsem si pak pořídila tu nejjednodušší malou houpačku na baterky. Kromě vibrací a houpání v rytmu pohybů miminka nemá žádnou speciální funkci. Už je to 9 měsíců, a Vita jí pořád úplně zbožňuje. A to nejvtipnější (a zároveň nejsmutnější 😅) je, že tahle houpačka mě stála téměř desetkrát méně než ta první.
  • Drahé sady dětského ložního prádla: Sady obvykle obsahují deky či jiné přikrývky, prostěradla a polštáře. Vše, co skutečně potřebujete, je pouze vrchní matrace (nebo její chránič). Miminka často zvrací a špiní povlečení, což vyžaduje častou výměnu prostěradla. Praktičtější je mít více levnějších sad, které lze snadno vyprat a vyměnit bez velké finanční investice.
  • Prémiové produkty péče o miminko: Drahá tělová mléka, šampony a voňavé krémy vaše dítě absolutně nepotřebuje. Malé miminko opravdu nepotřebuje žádnou speciální “skincare rutinu”, takže se nenechte ovlivnit influencery nebo značkami jako Dior, které uvedly na trh dětskou kosmetiku v cenové relaci od 2500 korun. Základní produkty, jako je hypoalergenní krém na plenkovou dermatitidu a olejíček na pokožku hlavy, pro miminko úplně stačí.
Podle doporučení expertky Lenky Průšové dítě stačí opláchnout jen vodou a použít základní olejíček nebo krém. Naopak určitě nepoužívejte parfemaci a už vůbec ne esenciální oleje. Třeba krém s levandulovým olejem je podle expertky potenciálně alergenní a pro miminka opravdu nevhodný.
  • Chytrá kolébka: I když se to na první pohled může zdát jako dobrý nápad, je to přesně naopak. Miminko si zvykne na houpání a vibrace v konkrétní kolébce, pak si třeba vyrazíte někam na výlet nebo k rodičům a dítě bude mít bez dané kolébky problém usnout.
  • Přepychové dudlíky a lahvičky: Jedna z věcí, kterou si maminky často vybírají na základě doporučení influencerů. Ne, vaše miminko nepotřebuje předražený dudlík ani lahvičku. Důležité je jen to, aby miminko přijalo tvar dudlíku a vy ho pravidelně čistili a měnili podle potřeby.
  • Ohřívače vlhčených ubrousků: Stačí ubrousek podržet pár sekund v ruce a už bude akorát teplý. A i když to neuděláte, miminko bude naprosto v pořádku a nebude v žádném šoku. Neuchovávejte ubrousky v lednici a nebudou přehnaně studené. 🙂
Maminka Anežka
skupina na Facebooku
Pro mě byl ohřívač vlhčených ubrousků jedna z nejzbytečnějších věcí, které jsem dostala jako dárek. Vždycky jsem za všechno vděčná, ale upřímně, tohle bylo zklamání na plné čáře. Někdy mi v něm ubrousky vyschly natolik, že už nebyly vůbec vlhké.

Objemné a nepraktické předměty

  • Přebalovací pulty: Už ve dvou nebo třech měsících věku začnou být pulty nepraktické až nebezpečné, protože se dítě začíná převracet a převalovat. Ideální je mít přenosnou přebalovací podložku – je pohodlnější, nezabírá tolik místa a jednoduše ji strčíte pod postel nebo do skříně.
  • Masivní kočárek: Kočárky jsou další věc, kterou si maminky často vybírají podle influencerek. Obzvlášť posledních pár let jsou velkým trendem objemné kočárky s luxusním vzhledem a extra velkými koly. V důsledku toho se ale složitě montují a zabírají hodně místa, ať už v autě, nebo i doma.
  • Překombinované vysoké židle: Židle, které jsou zbytečně velké, obtížně se skládají nebo se do nich nedá prakticky posadit a vysadit vaše dítě, jsou něco, čemu byste se měli vyhnout. Doporučujeme židli, pokud možno, ihned vyzkoušet v prodejně.
  • Vaničky se stojanem: Dětské vaničky se stojanem zabírají spoustu místa a není lehké je skladovat (zejména pokud bydlíte v malém bytě). Vyberte si raději ty nejběžnější obyčejné malé vaničky, jako je třeba ta z Ikei, kterou lze pro šetření prostoru pověsit na zeď.
  • Přístroj pro přípravu umělého mléka: Na kuchyňské lince zabírá spoustu místa a jeho přínos oproti ruční přípravě je minimální.
  • Multifunkční přístroje na přípravu dětské stravy: Speciální přístroje s několika rychlostmi mixování, možností vaření v páře apod. zní dobře. Většina rodičů však všechny tyto funkce využije jen zřídka. V praxi při mačkání jídla stejně nejspíš sáhnou po obyčejné vidličce, případně tyčovém mixéru. Nakonec spotřebič skončí ve spíži, protože jinde zabírá hodně místa a je náročný na údržbu.
Maminka Kristýna R.
skupina na Facebooku
Podle mě se to nevyplatí. Všechny nástroje na přípravu příkrmů zabírají místo v kuchyni, a stejně je to hotové jídlo pokaždé stejná rozmačkaná směs. Osobně jsem první 2 až 3 měsíce dokrmování vše nejdřív povařila ve vodě a pak rozdrtila vidličkou, později nakrájela na normální kousky. Vidlička nad zlato!

Složité čištění a údržba

  • Plyšáci: Plyšové hračky jsou roztomilé, ale jsou také velkými lapači prachu, který může u dětí vést k alergickým reakcím. Proto je lepší je omezit na minimum nebo ještě lépe – nemít je v blízkosti miminka vůbec.
  • Autosedačky bez snímatelných potahů: Autosedačky s nesnímatelnými potahy jsou náročné na údržbu. Je těžké je pořádně vypucovat a odstranit z nich všechny skvrny. Jejich hloubkové čištění se doporučuje minimálně 2x ročně – nicméně i u tak malé frekvence úklidu jistě upřednostníte jednoduchost a praktičnost.
  • Lahvičky s příliš mnoha drobnými díly: Lahvička s mnoha dílky (např. savičky, šroubovací kroužky atd.) se může složitě čistit, protože každou část musíte rozebrat a samostatně speciálně vyčistit.
  • Kuchyňské spotřebiče: Všechny kuchyňské spotřebiče určené pro přípravu kojenecké stravy, od kojenecké výživy po mixování potravin, se obtížně čistí kvůli součástkám: miskám, trubičkám a drobným dílům vyžadujícím zvláštní pozornost.
  • Gumové hračky do vany: Přestože batolata, která už umí sedět, zbožňují gumové kachničky ve vaně, vyhněte se kupovat jim extra drahé hračky na koupání. Doporučujeme místo gumových zvolit raději plastové a větší hračky, jako jsou kuželky a velké stavebnice, jež jsou rychleschnoucí. Když dovnitř hračky nateče voda a nejde rozebrat, vyčistit ani vysušit, může to vést k rozvoji bakterií.

Co tedy miminku koupit?

Nyní, když máte seznam věcí, které svému dítěti nekupovat, je čas na seznam „co dítěti koupit“. Zde jsou nejdůležitější věci, které budete potřebovat:

  • Autosedačka (pro novorozence vajíčko) se snadno snímatelným potahem
  • Lehký, praktický a snadno skladatelný kočárek
  • Bezpečné místo pro přebalování (nástavec k postýlce nebo přenosná podložka do postele)
  • Kojící polštář (pokud budete kojit)
  • Láhve a dudlíky
  • Postýlka, matrace a potah (+cestovní postýlka, pokud s mimčem plánujete cestovat)
  • Nejjednodušší dětská jídelní židle, kterou lze snadno otřít, bez nutnosti prát potahy
  • Bavlněné pyžamo
  • Pružná trička a kraťasy (žádné džíny 😀)
  • Bavlněné čepice
  • Ponožky a punčochy
  • Body, která se snadno zapínají (např. zapínání zepředu)
  • Ručníky, župan
  • Jednorázové plenky
  • Látkové/tetra pleny
  • Vlhčené ubrousky
  • Kompaktní vana
  • Olejíček na citlivou pokožku
  • Krém na opruzeniny
  • Teploměr do vody
  • Nůžky na nehty
  • Sada pro výplach a čištění nosu
  • Základní video- nebo audio-chůvička 
  • Teploměr (na tělesnou teplotu)
  • Dětský sprej do nosu
  • Deky a přikrývky
  • Bavlněné povlečení

Nakonec to nejdůležitější – milé maminky, volba je samozřejmě jen na vás.

Doufáme však, že se nám tímto článkem podařilo pomoct vám utřídit si priority a sepsat si seznam věcí, které pro miminko opravdu v praxi využijete. Nenechte se strhnout trendy na sociálních sítích a odolejte zahlcení mnoha možnostmi, které nemusí být nutně užitečné. 

Je důležité zvolit produkty, které vám opravdu usnadní každodenní život a poskytnou pohodlí vašemu miminku. A ještě něco – neunáhlete se s nakupováním, protože toho nejspíš hodně dostanete od rodiny a přátel. Miminka navíc opravdu rychle rostou, takže ze spousty nově nakoupených věcí ani nestihnete dát dolů cenovku, než je začnete používat. 

Šťastné nakupování!

Tento článek vznikl bez jakékoliv spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty uvedenými v textu. Uvedené odkazy slouží pouze pro inspiraci čtenářů.