InspiraceDoučováníŠkolní úzkosti

Strach ze školy: Jak zvládnout stres ze školy u dětí?

  16. září 2024,    7 min. čtení,
Podle výzkumu mezi českými žáky se více než polovina na návrat do školních lavic po prázdninách netěší. Jedním z největších stresorů mezi žáky ve věku 12–17 let je učení. Mezi další patří brzké ranní vstávání nebo strach ze špatných známek.
Co je to školní úzkost? Jak se nejčastěji projevuje a jaké má řešení? Na tyto otázky se zaměříme v dnešním článku.

Co je školní úzkost?

Má vaše dítě úzkosti z přicházejícího školního roku? Nebojte se, nejste v tom sami. Školní úzkost je problém, se kterým se potýká mnoho dětí a dospívajících.

Školní úzkost se může projevovat v různých formách, od mírného neklidu až po silně úzkostlivé stavy, které ovlivňují celkovou pohodu dítěte a s tím i jeho školní výkon.

6 druhů úzkosti: Z čeho může mít dítě strach?

  • Akademická úzkost: Obava z neúspěchu. Selhání u testu, zkoušky, potíže se soustředěním nebo strach z celkového výkonu ve škole.
  • Sociální úzkost: Strach ze sociálních interakcí ve škole, jako je komunikace se spolužáky, učiteli nebo zapojení do skupinových aktivit, což vede k vyhýbání se společenským aktivitám, nízkému sebevědomí a k pocitu osamělosti.
  • Úzkost z vystupování: Strach z prezentace před třídou. Může se to týkat například přednášky referátů, ústních zkoušek nebo jiných forem veřejného projevu.
  • Strach z učitelů: Vyhýbání se komunikaci s učiteli, obava z kritiky, pocit méněcennosti před autoritami.
  • Úzkost z šikany: Strach vyvolaný šikanou, ať už fyzickou, verbální nebo kyberšikanou.
  • Obecná školní úzkost: Nejasně definovaný strach spojený se školním prostředím, bez konkrétního zaměření na jeden aspekt.
Reakce rodičů hraje velkou roli
Strach ze známek je jedním z nejčastějších. Podle slov psychologa Patzelta, je otázkou, zda se děti skutečně bojí špatných výsledků, nebo následné reakce rodičů.

Dopady školní úzkosti

Školní úzkost by se rozhodně neměla brát na lehkou váhu, protože může významně ovlivnit školní výsledky i vztahy dítěte.

Úzkost ze školy může vést k častým absencím, horším známkám a celkové nejistotě dítěte. Časem může ovlivnit sebevědomí a sebedůvěru dítěte, což sebou přináší nejen náročnější zvládání školních výzev, ale i běžných věcí v životě.
Věděli jste, že?
Psycholog Fritz Riemann během své praxe potvrzuje, že intenzivní nebo přetrvávající úzkost prožívaná v raných fázích dětství, může vést k vývojovým vadám nebo dokonce k návratu k předchozímu chování v dětství.

Příznaky fobie ze školy

Školní úzkost se může projevovat v mnoha podobách a může mít různé příznaky, které se nejčastěji mění v závislosti na věku a typu úzkosti. Je důležité tyto příznaky rozpoznat a dítěti včas pomoci.

Fyzické příznaky

Školní úzkost se často projevuje fyzickými příznaky:

  • Nevolnost 🤢: Děti si stěžují na bolesti břicha, když jsou úzkostné ze situací ve škole.
  • Bolest hlavy 🤕: Stres a úzkost způsobují bolesti hlavy.
  • Únava 😴: Neustálá úzkost může vést k vyčerpání, protože je často spojena se špatným a nekvalitním spánkem.

(Po)citové příznaky

Emocionální příznaky patří u školní úzkosti mezi běžné a mohou zahrnovat:

  • Podrážděnost 😠: Úzkostné děti jsou podrážděné a snadno se rozzlobí.
  • Pláč 😢: V důsledku nadměrného emočního stresu mohou děti častěji propadat pláči.
  • Smutek 😔: Neustálá úzkost může vést k depresím.

Změna chování

Školní úzkost se může projevit i změnou chování:

  • Vyhýbání se škole🚶‍♂️: Úzkostné děti se vyhýbají škole a hledají si výmluvy, proč do ní nejít.
  • Nezájem se socializovat 🙇‍♀️: Úzkost může způsobit, že se děti stáhnou ze společenských akcí a z okruhu svých přátel.
  • Neschopnost soustředit se 🧠 : Neustálá úzkost ztěžuje schopnost se soustředit. Udržet pozornost je pro děti s úzkostí téměř nadlidský úkol.

Co může být příčinou?

Za školní úzkostí může stát spousta různých faktorů. Příčiny se nejčastěji liší v závislosti na věku. Dítě na prvním stupni je většinou ve stresu z jiných důvodů než dospívající nebo středoškolák. Co patří mezi nejčastější příčiny úzkosti?
  • Nízké sebevědomí 😳: Děti často pochybují o svých schopnostech a obávají se, že nenaplní očekávání učitelů nebo rodičů.
  • Akademický tlak 🎯 : Vysoká očekávání kladená rodiči nebo samotným dítětem mohou vytvářet tlak, který může vést k úzkosti.
  • Nové školní prostředí 🏫 : Nástup do nové školy nebo třídy, setkání s novými učiteli a spolužáky.
  • Potíže v sociálních vztazích 👥: Problémy navázat nová přátelství, nebo strach z toho, že nezapadnou do třídního kolektivu a party. 
  • Konflikty s učiteli 👩🏻‍🏫: Úzkost mohou způsobovat také konflikty s učiteli a negativní zkušenosti ze školy. 
  • Rodinné problémy 👨‍👩‍👧‍👦: Rozvod rodičů, finanční potíže nebo konflikty doma, mohou významně přispívat k úzkosti dítěte. Stres a nejistota proudící z domova, který má být naopak přístavem podpory a pomoci mohou ovlivnit školní výsledky a celkovou pohodu dítěte.
  • Změny ve škole 🏫: Změny ve školních pravidlech nebo učebních osnovách mohou u dětí také vyvolat stres, protože mohou ohrozit jejich obvyklou rutinu a pocit bezpečí.
  • Sourozenecká rivalita 👧 : Soupeření a konflikty mezi sourozenci mohou také přispívat k úzkosti, pokud děti navštěvují stejnou školu.
Martina Mikesková
Psycholožka, terapeutka a lektorka
Role rodiče v přípravě do školy se s přibývajícím věkem dítěte mění. Na počátku je přítomnost rodiče zásadní, je průvodcem dítěti pomáhá mu udržovat pozornost, prozkoumává s ním témata z jednotlivých předmětů a pomáhá mu v bezpečném prostředí překonávat překážky, dodává dítěti odvahu – v ideálním případě.

Praktické tipy a techniky, jak zvládnout stres ze školy

Naštěstí každý problém má své řešení a, i v tomto případě existuje mnoho účinných metod a technik, které mohou dětem pomoci cítit se ve škole lépe a zvládat úzkosti. Zde je několik praktických tipů:

Zaměřte se na komunikaci 🗣️

Pravidelně spolu mluvte, ptejte se dítěte, jak se cítí a věnujte pozornost jeho odpovědím. Je důležité, aby se cítilo vyslyšeno a pochopeno. Upřímnými rozhovory se snažte školákovi pomoct vyjádřit pocity slovy a naučit ho si nenechávat problémy pro sebe, obzvlášť když vidíte, že se do školy netěší.

Snažte se vytvořit atmosféru důvěry. Dítě by mělo vědět, že se na vás může obrátit s jakýmkoliv problémem, aniž byste ho soudili. 

Vytvořte si rutinu 📅

Stabilní a předvídatelná denní rutina může pomoci snižovat úzkosti. Pocit pravidelnosti a jistoty, že dítě ví, co ho čeká mu umožní se cítit v bezpečí. O tom, jak si nastavit školní rutinu, se věnujeme v našem článku.

Relaxační techniky 🧘‍♀️

Relaxační techniky mohou pomoci snížit stres a úzkost.  Krátká meditační cvičení nebo techniky pozitivní vizualizace mohou vašemu dítěti pomoci uvolnit stres a soustředit se. 
Tip Hlídačky.cz
Už pouhé každodenní pětiminutové meditační cvičení může dítěti pomoci uvolnit se. K meditaci můžete použít například aplikaci Calmio, která je navíc dostupná v češtině. Mezi další oblíbené aplikace patří i Headspace, která je už ale placená. Obsahuje ale například uklidňující audio nebo příběhy před spaním.
Můžete s dítětem vyzkoušet aplikaci nebo jednoduše tiše sedět a naučit ho věnovat pozornost svému dechu. Přitom si představovat klidnou krajinu nebo pláž a šumící moře.

Pokud vaše dítě není fanouškem meditace, můžete si vystačit s obyčejnou pozitivní vizualizací. Požádejte dítě, aby si představilo úspěšný výkon ve škole nebo cokoliv, co se mu během dne povedlo. Byla to dobrá známka z testu? Úspěšné odprezentování referátu? Nebo třeba gól v tělocviku? To všechno může pomoci posílit sebedůvěru a snížit úzkost před takovými situacemi.

👀 Zkuste dechové techniky
Naučte své dítě dýchací techniky, jako je břišní dýchání, které může pomoci zklidnit mysl a snížit úzkost. Tyto techniky navíc můžete provádět společně. 
Jednoduché alternativní nozdrové dýchání:
  1. Sedněte si do pohodlné poloze s rovnými zády.
  2. Položte pravý palec na pravou nosní dírku a zavřete ji.
  3. Pomalu se nadechněte levou nosní dírkou.
  4. Poté zavřete levou nosní dírku, odstraňte palec z pravé nosní dírky a pomalu vydechněte.
  5. Nadechněte se pravou nosní dírkou, zavřete ji, a vydechněte levou.
  6. Několikrát tento proces zopakujte.

Rozvoj dovedností 🛠️

Rozvoj dovedností dítěte je pro zvládání úzkosti zásadní. Jak můžete svému dítěti pomoci zvýšit sebedůvěru?

Pokud mu dovolíte dělat rozhodnutí přiměřená jeho věku a budete ho povzbuzovat, aby zkoušelo nové věci a pomůžete mu stanovit si realistické cíle, tímto vším mu pomůžete přispět k rozvoji sebedůvěry.

Nezapomínejte na sport a zdravý životní styl 🏃

Fyzická aktivita a zdravý životní styl mají významný vliv v procesu snižování úzkosti. Dbejte na to, aby vaše dítě jedlo výživné potraviny, které mohou pomoci udržet stabilní náladu a hladinu energie. Stejně jako jídlo, je důležitý i spánek a fyzická aktivita.

Ujistěte se, že má dítě pravidelný pohyb, například sportování, aktivní kroužky ve škole nebo hraní jednoduchých her, které mohou pomoci snížit stres. 

Nebojte se vyhledat odbornou pomoc

Při řešení školní úzkosti se nebojte řešit problém s odborníkem. Ať už je to školní psycholog nebo terapeut. Podpora poskytnutá odborníky může pomoci efektivněji zvládat úzkost a zlepšit celkovou pohodu dítěte. 

Pokud úzkost dítěte přetrvává dlouhodobě a nezlepšuje se navzdory vaší pomoci nebo podpoře školy, je vhodné obrátit se na odborníka. Stejně tak pokud je spojena s fyzickými příznaky, jako jsou časté bolesti hlavy, žaludku nebo nespavost.

Dalším příkladem, kdy je vhodné zvážit pomoc, je pokud se chování dítěte výrazně změní, například se začne vyhýbat škole, stáhne se do sebe nebo není schopno navazovat vztahy s kamarády.
Martina Mikesková
Psycholožka, terapeutka a lektorka
Zákeřné někdy je, že i dítě může emoce maskovat, nemusíme tak na první dobrou poznat, že je smutné, vystrašené.

Jaká odborná pomoc je k dispozici? 🩺

Školní psycholog nebo speciální pedagog vám pomůžou identifikovat příčiny úzkosti, nabízejí individuální nebo skupinové poradenství a spolupracují s učiteli a rodiči na vytvoření vhodného plánu podpory.

Dětský psycholog nebo psychoterapeut se také specializují na školní úzkosti. Mohou poskytnout dlouhodobější terapii zaměřenou na zvládání úzkosti, rozvoj copingových strategií a zlepšení sociálních dovedností.

V některých případech může být užitečná rodinná terapie, kde se pracuje s celou rodinou na zlepšení komunikace a podpory dítěte. Pomáhá rodičům lépe porozumět problémům dítěte a naučit se, jak s nimi pracovat.

Začněte školní rok v poklidu

Začátek školního roku je hektické období, kdy je důležité, aby vaše dítě bylo připravené a sebevědomé. Správná příprava na zahájení školního roku a podpora, pomáhají dítěti snáze se adaptovat na školní prostředí. Setkali jste se se situací, že se vaše dítě bálo jít do školy? Podělte se s námi do komentářů na Facebooku nebo Instagramu.

Nezapomeňte, že pro úspěch vašeho dítěte v novém školním roce je klíčová podpora od vás, rodičů. ❣️