InspiraceLifestyleNáklady na začátku školního roku

Náklady na začátku školního roku: Kolik vás to bude stát?

  29. srpen 2024,    6 min. čtení,
Začátek školního roku je pro všechny rodiče náročný. Kromě toho, že bojují se samotným vzděláváním dětí, příprava na školní rok zatěžuje i jejich peněženku. 💸 Od nákupu školních pomůcek až po nové oblečení, výdaje se velmi rychle sčítají. Na výbavě ale nemusíte nutně utratit celé jmění.
Udělali jsme malý průzkum ve Facebookové skupině a zjistili, kolik rodiče na začátku školního roku utratí peněz a co je stojí nejvíc. Kromě toho se podělíme i o pár tipů, u jakých položek můžete výdaje okřesat, a na čem se vám naopak rozhodně nevyplatí šetřit. Nakonec se také dozvíte, kdy je správný čas začít nakupovat “back to school” výbavu. 🛍️

Náklady českých rodičů: Výsledky průzkumu v roce 2024

Našeho výzkumu se zúčastnilo 167 maminek. Uvedené náklady se týkají základních pomůcek do školy, jako jsou sešity, penály, tašky, vybavení na tělocvik a podobně. Součástí tedy nejsou pravidelné výdaje na kroužky či obědy, příspěvky do školního fondu a jiné.
Cenové rozpětí výdajů % ze všech rodičů
<1 000 Kč 6%
1 000 Kč–2 500 Kč 14%
2 500 Kč–5 000 Kč 56%
>5 000 Kč 24%
Pokud vám statistiky z facebookové skupiny nepřijdou dostatečně přesvědčující, můžeme vás ujistit, že naše data souhlasí i s průzkumem agentury Ipsos z roku 2023: většina rodičů (42 %) zde rovněž uvedla, že za pomůcky pro jedno dítě utratí 2 000–4 000 Kč.

Podle rodičů je utrácení za pomůcky nejvíce ovlivněno věkem dítěte a třídou, do které chodí. Samozřejmě nebudete každý rok nakupovat nové vybavení. Subjektivně má proto mnoho maminek pocit, že největší finanční rána vás čeká na začátku, u prvňáčků. 
Čeká nás první třída. Za batoh, penál, desky, krabičku na svačinu, láhev na pití, pytel na tělocvik a přezůvky jsem dala zatím 5 000 Kč. Zbytek budeme pořizovat až v září, tak nevím, kolik to ještě bude. 

- maminka Lucie Č.
Fakticky podle analytika Tomáše Černého ale výdaje rostou s každým přestupem: ať už na druhý stupeň, nebo i na střední školu, o vysoké škole nemluvě. Dává to smysl: dítě roste a jeho výdaje se zvyšují na úroveň dospělého tím, že má přátele a záliby, které stojí víc peněz, než batolecí dudlíky a plenky. 

Starší děti si zároveň často chtějí samy vybírat oblečení, nechtějí být pozadu v různých trendech nebo nosit pořád to samé, aby se jim spolužáci nesmáli. Právě oblečení je jednou z položek, na které můžete u této věkové kategorie nejvíce ušetřit.
 Letos jde dcera do 2 třídy. Aktovku má z loňska. Hodně věcí také. Takže kupujeme jen sešity a to, co doma nemáme. Loni jsem kupovala aktovku z druhé ruky. Proč utrácet za něco, co je stejné, ale jen o rok mladší. :) 

- maminka Majka J.
Kromě kroužků a zábavy s kamarády je ale v některých rodinách potřeba s rostoucím věkem a zvyšující se složitostí učiva investovat do dětí i ve formě doučování. Nejčastěji jde o předměty, jako je angličtina nebo matematika, které mohou v budoucnu dítěti otevřít mnoho příležitostí. Narozdíl od oblečení (střídajícího se podle trendů týden co týden) jde tedy naopak o položku, která se do budoucna zhodnotí.

Jsou letos školní pomůcky dražší než kdysi?

Samotná cena pomůcek rok, co rok samozřejmě roste kvůli inflaci. Znamená to ale automaticky, že za školní výbavu rodiče utratí každým rokem více peněz?

Podle průzkumu Provident Financial byly v roce 2018 průměrné výdaje 3 000 Kč na dítě. Výdajové standardy rodičů se napříč lety liší jen v řádu stovek korun: v roce 2017 to bylo 2 715 Kč a v roce 2016 šlo o částku 2 590 Kč.
Rozdíly ve výdajích nejsou tak astronomické, jak byste nejspíš očekávali. Vliv na to může mít spousta faktorů: mezi jinými například vyšší dostupnost nízkorozpočtových obchodů (od polského řetězce Pepco nebo prodejny Action až k levným internetovým prodejnám à la fast fashion).

Cenová relace se změnila ve větší či menší míře i podle toho, o jakou školní pomůcku se jedná. Například za školní aktovku jste pár let zpátky mohli klidně dát jen pětistovku, dnes ji za tuto cenu neseženete.

Co je pro rodiče nejdražší?

Nejdražší položka v nákupním seznamu nejspíš nikoho nepřekvapí. Podle maminek jsou to školní batohy, které vytváří největší náklady – a to většinou, ale nejen, matkám dětí v nižších ročnících ZŠ.

Koupit dítěti jakýkoliv nejlevnější batoh může vyústit v mírné nepohodlí až zdravotní potíže. Rodiče s tímto vědomím proto nejčastěji nakupují speciální batohy, přizpůsobené anatomii dětské páteře. A ty už něco stojí.

Další faktor jsou preference dětí. Obvykle chtějí tašku s potiskem, ideálně s oblíbenou postavou z filmu nebo ze hry, což cenu tašky ještě zvýší. Po pár letech růstu dítěte taky školní tašku musíte vyměnit.
Aktuální ceny za školní batoh
Pokud si srovnáte aktuální ceny nových školních tašek (např. vlastním průzkumem nebo přes srovnávací portál, jako je Heureka), zjistíte, že časy, kdy aktovky stály 500 korun, jsou dávno pryč. Minimální částka je 700 korun, ale v nabídce je takových jen málo a nejspíš nebudou v nejvyšší kvalitě. Většina batohů se pohybuje přibližně v hladině 1 000–1 500 Kč. 
Jak moc byste tedy na taškách měli šetřit a jaká cena adekvátně odráží hodnotu, kterou vám mohou poskytnout? Nejvíc vám v rozhodování pomůže žitá zkušenost jiných rodičů, proto se podívejte na názor, který s námi sdílela jedna z maminek:
Mám 3 děti školou povinné. Když potřebují i nové aktovky, tak je to klidně 5 až 6 tisíc. Obzvlášť na aktovce či batohu pro starší děti by se šetřit nemělo. Na zbytku věcí do školy se ušetřit dá, když člověk sleduje akce. V našem případě máme kousek Action, kde se dá nakoupit levné, ale celkem kvalitní zboží. Když děti během roku potřebují nějakou maličkost, jdu právě tam. 

- maminka Klára S.
Nezapomeňte rozhodování probírat i s dětmi. Vysvětlete jim, že je taška s logem z pohádky může za pár let omrzet, a že byste nejraději vybrali pohodlný batoh, ve kterém může nosit učebnice bez bolesti zad.

Na čem (ne)šetřit a jak si to usnadnit

Aby se vám nákup příliš neprodražil, nejdřív si sepište seznam potřebných školních pomůcek (nebo stáhněte ten náš a odškrtávejte 👀). U prvňáčků by vám ho měla poskytnout samotná škola. Další tipy, jak ušetřit, jsou následující:

  • Investujte do kvality: Pokud si to můžete dovolit, doporučujeme si hned na začátku připlatit za více kvalitní a odolné předměty. Sice je to finančně celkem pálka, z dlouhodobého hlediska vám ale vydrží a předejdete tím nutnosti hned za rok kupovat náhradu. Platí to třeba pro batohy a opakovaně použitelné svačinové krabičky. ✅
  • Vhodně si načasujte nákupy: Nakupujte během výprodejů a na konci předchozího školního roku (pro prvňáčky hned po dubnovém zápisu), kdy jsou školní předměty výrazně levnější.
Průběžné šetřím a pak koupím, co je třeba. A kupuji s rozumem a ve slevě. Dítě nepotřebuje všechno značkové a každý rok úplně nové. 

- maminka Majka J.
  • Nakupujte postupně: Rozložte si nákupy třeba na letní měsíce. Nakupte nějaké věci v červnu, další v červenci a dokončete v srpnu. Vyhnete se tak utrácení velkého množství peněz najednou. ⏰
  • Výbava z druhé ruky: Výrazně levněji vás mohou vyjít použité batohy a penály, které na bazarech dokážete najít v neposkvrněném stavu. Hledejte ve skupinách na Facebooku, případně na Facebook Marketplace, nebo využijte jiné internetové bazary, jako je Vinted.  Použité školní tašky 🎒 najdete za 250–500 korun.
Státní finanční podpora dětí ve školství
Rodiče se studujícími dětmi v tíživé finanční situaci může podpořit i stát, samozřejmě ale jen za určitých podmínek.

Kdo má na příspěvek nárok?
Rodiny s dětmi do věku 26 let (vysokoškoláci jen na prezenční formě studia).

K čemu příspěvek slouží?
  • Školní pomůcky
  • Zájmové kroužky, mimoškolní aktivity, sportovní kurzy apod.
Na obědy je samostatně vyhrazený projekt “Obědy do škol”.

Podmínky
Úřad zjišťuje, zda jsou náklady odůvodněné. To v praxi znamená, jestli:
  • je účast dítěte v zájmových aktivitách nutná
  • existuje levnější varianta dané činnosti/pomůcky 
  • instituce k uhrazení prostředků nemá vyčleněný fond

Výše podpory
Příspěvek je uznáván v nejnižší možné výši. Nemůžete si tedy vybrat libovolnou aktovku a žádat stát, aby vám ji uhradil.

Nejvyšší možná částka příspěvku je 48 600 Kč. Součet dávek nesmí za rok přesáhnout desetinásobek životního minima jednotlivce.

Bezstarostný návrat do lavic

A je to, milí rodiče! 

Pokud jste ještě nezačali, vrhněte se do příprav, čím dřív, abyste se vyhnuli stresu, který s nárazovým řešením až v září přichází. Pečlivě vše naplánujte, nakupujte včas a z dobrých zdrojů, o které se s námi můžete podělit v komentářích na Facebooku nebo Instagramu. A hlavně šetřete na věcech, kde to dává smysl: na vzdělávání se vám do budoucna šetřit nevyplatí!