Jak během podzimu posílit imunitní systém dětí?
Silný imunitní systém u dětí je něco, co bychom rozhodně neměli podceňovat v průběhu celého roku. Na podzim, kdy se častěji vyskytují nemoci, jako jsou nachlazení a chřipka ještě o to víc. Nemocné dítě je noční můra každého rodiče.
S nástupem do školky nebo školy, kde je třída plná smrkajících dětí, je to bohužel mnohdy nevyhnutelný příběh. Pokud se dítě přece jen nakazí, silný imunitní systém mu pomůže k rychlejšímu zotavení se a vaše dítě se tak rychleji bude moc opět začlenit do kolektivu.
Imunitní systém dokáže ovlivnit život dítěte více než si možná na první pohled myslíme, protože je důležité postavit pevné základy, aby vás i vaši ratolest pravidelné období rýmiček neskolilo.
Silný imunitní systém pomáhá dětem se bránit vůči virům a bakteriím a jsou méně náchylné k nachlazení a chřipce.
Jaké jsou příznaky oslabeného imunitního systému u dětí?
Oslabený imunitní systém můžete odhalit pomocí opakujících se vzorců u vašeho dítěte. Je často nemocné? Nebo se mu nemoci opakovaně vrací? Je však stále nutné brát v potaz, že i tyto příznaky nemusí vždy nutně znamenat, že vaše dítě má slabý imunitní systém. Mohou být spojeny i s jinými zdravotními problémy.
Pokud ale máte podezření, že vaše dítě může mít oslabený imunitní systém, je vhodné toto zjištění co nejdříve konzultovat se s lékařem. Jak se může slabý imunitní systém projevit?
- Častější nemoci a nachlazení: U dětí s oslabeným imunitním systémem se mohou častěji vyskytovat infekce. Mezi nejčastější patří nachlazení, záněty uší, dutin a onemocnění dýchacích cest.
- Pomalé zotavování se z nemoci: Dětem s oslabeným imunitním systémem může trvat déle, než se zotaví z běžných nemocí a nachlazení.
- Opakované infekce: Oslabený imunitní systém je také mnohem náchylnější na opakované nebo chronické infekce. Mezi ty může patřit opakovaný zápal plic, bronchitida nebo kožní infekce, které mohou děti i rodiče vyřadit na několik týdnů z běžného fungování.
MUDr. Norbert Král, předseda Mladých praktiků
U dětí, které jsou nemocné více jak 6x až 8x za rok, se doporučuje vyhledat radu imunologa.
Jak posílit imunitní systém dětí?
Odolnějšímu imunitnímu systému můžete jít i jako rodiče naproti. Nečekejte žádné zázračné pilulky a vitamíny. Naopak konzistentnost a zdravé návyky, kdy jste sami tím nejlepším příkladem je cesta k dlouhodobě udržitelnému zdraví.
1. Základem je zdravý a vyvážený jídelníček
Nehledejte v tom žádnou magii ani zkratky. Zdravý a vyvážený jídelníček je alfa a omega nejen pro silný imunitní systém, ale také pro zdravé tělo. Podle Akademie dietologů a výživy z Harvardu, během podzimních měsíců je důležité věnovat větší pozornost dostatečnému přísunu ovoce a zeleniny, která je plná vitamínů, antioxidantů a minerálů.
Po jakých potravinách sáhnout?
- Ovoce a zelenina: Z ovoce jsou to zejména citrusy (pomeranče, citrony, grapefruity), obsahující vitamín C, který posiluje imunitní systém. Zelenina bohatá na vitamíny A a C, které jsou důležité pro naši imunitu. Nebojte se zařadit brokolici, papriku, špenát nebo hrášek.
- Ryby: Oblíbený losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytnou součástí zdravého jídelníčku. Ryby můžete kreativně zařadit do pomazánek na svačinky. Mezi oblíbené patří sardinková nebo tuňáková.
- Mléčné výrobky: V dětském jídelníčku by rozhodně neměly chybět. Mléčné výrobky jako jogurty, tvaroh, mléko nebo kefír obsahují vápník a probiotika, která jsou důležitá pro zdravý imunitní systém.
- Ořechy: Ořechy, jako jsou mandle a lískové ořechy, jsou zdrojem zdravých tuků a antioxidantů. Zkuste je zařadit do granoly ke snídani nebo s dětma připravit domácí musli tyčinky.
Podle nedávné vědecké studie jsou paměťové T-lymfocyty u malých dětí nejsou funkčně zralé a začínají být schopné chránit dětskou imunitu až ve věku 4 až 6 let. To vysvětluje, proč jsou kojenci a malé děti ve srovnání s dospělými náchylnější k opakovaným respiračním infekcím a dalším infekčním onemocněním.
Postupné zavádění potravin u dětí během prvního roku života by tak mohlo zabránit vzniku závažných potravinových alergií. Rané paměťové T-buňky jsou tolerantnější než zralé paměťové buňky, takže nevytvoří imunitní reakci proti novým potravinám.
Postupné zavádění potravin u dětí během prvního roku života by tak mohlo zabránit vzniku závažných potravinových alergií. Rané paměťové T-buňky jsou tolerantnější než zralé paměťové buňky, takže nevytvoří imunitní reakci proti novým potravinám.
Tip na vyváženou svačinu pro děti: Zeleninové hůlky s hummusem
- Nakrájejte na proužky mrkev, papriku a okurku
- Do menší misky naservírujte hummus
- A je hotovo. Děti mohou snadno pomocí zeleniny nabírat hummus.
- Zelenina dodá vitamíny, vlákninu a antioxidanty, zatímco hummus poskytne bílkoviny a zdravé tuky.
Výběr zeleniny nechejte na dětech. Tento drobný krok je může povzbudit k vyššímu a nenásilnému příjmu zeleniny. Hummus je skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny, a má i výraznou chuť, která může dětem chutnat.
Pokud hledáte inspiraci na zdravé a výživné školní svačinky, nebo byste rádi potěšili vaše děti zdravými gumovými zvířátky hned několik receptů najdete v našem článku o zdravých svačinkách. Zvládnete je navíc hravě společně s dětmi.
2. Dbejte na kvalitní spánek
Spánek hraje důležitou roli v podpoře zdravého imunitního systému. Během spánku dochází k potřebné regeneraci těla. V průběhu hlubokého spánku tělo produkuje, proteiny, které regulují imunitní reakce. Nedostatek spánku může zvýšit hladinu stresových hormonů, což může negativně ovlivnit imunitní reakce a přispět k oslabení imunitního systému. A to nejen u dětí, ale také u maminek.
Snažte se, aby se vaše děti vyhnuly obrazovkám televize, počítače nebo telefonu alespoň hodinu před spaním. Světlo z obrazovek může narušit tvorbu spánkového hormonu melatoninu. S každým věkem dítěte se potřeba spánku liší, kolik spánku potřebuje vaše dítě? Tomuto tématu jsme se věnovali v samostatném článku.
Tip: Vytvořte pravidelný spánkový režim
Určete pravidelnou dobu usínání a probuzení pro děti, i během víkendů. Pravidelný režim pomáhá tělu nastavit biologické hodiny.
3. Nepodceňujte hygienické základy
Správná hygiena je klíčová pro prevenci nemocí a posílení imunitního systému u dětí.
Naučte děti, jak si správně mýt ruce mýdlem a teplou vodou vždy poté, co přijdou z venku, před jídlem nebo po použití toalety. Stejně tak je naučte, jak správně kýchat ve společnosti. Učte děti, aby si zakrývaly nos a ústa při kýchání nebo kašlání loktem nebo papírovým kapesníkem, ne rukou.
4. Čas strávený venku
Trávit čas venku s kamarády je důležité nejen pro fyzické zdraví dětí, ale také to psychické. Pobyt venku v přírodě během podzimu období má hned několik výhod.
Nachytejte poslední paprsky do zásoby na zimu. Slunce dodává našemu tělu přirozeně vitamín D, který je důležitý pro zdraví kostí a imunitní systém. Pohyb na čerstvém vzduchu podporuje celkovou fyzickou kondici a imunitní systém. Existuje nespočet aktivit, jak děti venku zabavit. Můžete vyrazit na procházku, na houby do lesa, sbírat listí a kaštany pro kreativní výtvory nebo po dešti nazout gumáky a skákat do kaluží.
Tip: Využijte hlídačku na venkovní aktivity
Pokud využíváte služeb hlídání dětí na Hlídačky.cz, můžete do vašich požadavku zadat i podmínku hlídání, že si přejete, aby část hlídání děti strávily venku na čerstvém vzduchu. Což navíc podpoří i kvalitnější spánek!
5. Doplňky stravy
Doplňky stravy mohou hrát určitou roli v podpoře imunitního systému dětí, zejména pokud mají nedostatečný příjem živin z běžné stravy. Pediatrická klinika 2. LF UK zdůrazňuje, že vždy je nutné začít od základu. Tedy u kvalitní stravy a doplňky by měly zůstat skutečně pouze doplňkem. Jaké doplňky je vhodné zařadit?
- Probiotika: Probiotika jsou užitečné bakterie, které mohou podporovat zdravou střevní mikroflóru a imunitní systém.
- Vitamin D: Vitamin D je důležitý pro zdravé kosti a imunitní systém. U dětí, zejména v nadcházejícím zimním období může být nedostatek vitaminu D.
- Omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny mohou mít protizánětlivé účinky a podporovat imunitní systém. Rybí olej nebo doplňky stravy s omega-3 mastnými kyselinami mohou být užitečné, ale dávkování by mělo být stanoveno na základě věku a potřeb dítěte.
6. Pravidelně se hýbejte
Fyzická aktivita hraje klíčovou roli v posilování imunitního systému dětí. Pohyb má pro naše tělo nespočet benefitů jako je zvýšená cirkulace krve, lepší funkce plic, snižování stresu, podpora kvalitního spánku nebo napomáhá k produkci protilátek.
Přirozený pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu by měl být nezbytnou součástí dne. Čím dříve děti naučíte zařazovat pravidelnou pohybovou aktivitu do jejich života, tím snadněji se pro ně stane přirozenou součástí denního života.
Pohybová aktivita by měla vždy odpovídat věku dítěte, a hlavně by je měla bavit! Jakmile byste začali vaše děti k pohybu, který je nebaví nutit, mělo by to opačný efekt. S nejmenšími dětmi můžete jít na dětské hřiště, kratší procházky do přírody nebo vyzkoušet lekce plavání. U starších dětí se nabízí široká škála sportovních kroužků, tanečních lekcí, skautů nebo bojových umění.
Posílení imunitního systému není pouze podzimní záležitost
Je důležité mít na paměti, že silný imunitní systém nevybudujete ani neposílíte přes noc. Posilování imunitního systému u dětí není jen záležitostí podzimu, ale celoroční proces.
Vyvážená strava bohatá na vitamíny, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a pravidelný spánek jsou klíčové pro udržení silné imunity po celý rok. Prevence a podpora imunitního systému by měla být součástí každodenní péče o dítě, aby bylo lépe připraveno čelit nejen sezónním onemocněním, ale i výzvám, které přináší každé roční období.
Vyvážená strava bohatá na vitamíny, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a pravidelný spánek jsou klíčové pro udržení silné imunity po celý rok. Prevence a podpora imunitního systému by měla být součástí každodenní péče o dítě, aby bylo lépe připraveno čelit nejen sezónním onemocněním, ale i výzvám, které přináší každé roční období.