InspiraceRodičovstvíOdplenkování

Odplenkování: Jak úspěšně naučit dítě na nočník

  12. listopad 2024,    9 min. čtení,
Odplenkování s sebou přináší spoustu výzev. Velké množství mokrého oblečení. Neustálé přebalování. Úklid. A k tomu potřebujete moře trpělivosti. Ano, občas to bude těžké, ale váš drobeček to dříve či později zvládne.
Aby byl celý proces odplenkování co nejjednodušší a „bezbolestný“, přinášíme vám podrobného průvodce, který vám s tím pomůže. 

Dozvíte se, jak porozumět potřebám dítěte a kdy je ten správný okamžik pro tento velký krok. Začněme ale pěkně popořádku.

Kdy začít s odplenkováním?

Maminky si často myslí, že by se s odplenkováním u dětí mělo začít co nejdříve, to ale není pravda. Ve skutečnosti neexistuje žádný jediný správný čas“, který by vyhovoval každému dítěti. Odplenkování je velmi individuální proces a závisí na připravenosti dítěte.

Některé děti budou připravené na nočník už v jednom roce, zatímco jiné třeba až ve třech letech. A tak to máte se vším, ať už jde o první vyprázdnění na nočníku, první slůvka, nebo třeba první kroky. A je to tak naprosto v pořádku. 

O rozdílech hovoří i maminka Jasmína, která sdílí zkušenost se svými dětmi ve facebookové skupině pro maminky. 
Maminka Jasmína
Můj starší syn nočník nesnášel a schovával se v koutě, když potřeboval na záchod. Byl velmi nedůvěřivý a odplenkování nám trvalo až do jeho 2 let a 9 měsíců. Když se ale konečně odplenkoval, bylo to rychlé a po 10 dnech byl už i celou noc v suchu. Zpočátku jsem ho budila, aby šel na nočník, nikdy se ale nepočůral. 

Naopak dcera se odplenkovala ve 2 letech za pár dní, nočník stále miluje a na záchod nechce. Na návštěvách sice používá záchod, ale doma stále chodí na nočník. Každé dítě je jiné. 
Podle švédské studie má jen 31 % dvouletých dětí dostatečný cit v močovém měchýři. Kdežto ve třech letech je to až 79 % dětí.

Kdy je dítě připravené na odplenkování?

Během odplenkování je důležité dítěti naslouchat a rozpoznat známky připravenosti, které mohou vypadat následovně:

  • Dítě projevuje zájem o používání toalety.
  • Dokáže zůstat několik hodin v suchu.
  • Vykazuje nespokojenost, když je plenka mokrá.
  • Řekne si, když se potřebuje čůrat nebo se vyprázdnit.
  • Rozumí jednoduchým pokynům a dokáže se jimi řídit. 
Ivana a Ana
Poradenství pro rodiče – podpora ve výchově
Známky připravenosti jsou nejjistějším způsobem, jak poznat, že je dítě připraveno na odplenkování. Sledování a rozpoznání těchto příznaků vám mnohonásobně usnadní odplenkování a zvyšuje šanci, že proces odplenkování bude úspěšný.
Kromě toho, že dítě musí být připraveno, musíte být připraveni i vy jako rodiče. 💪

❓ Máte dostatek času a trpělivosti věnovat se tomuto procesu? 
❓ Jste připraveni na úklid, když se stane nehoda bez frustrace a zbytečného křiku? 
❓ Dokážete si udržet pozitivní přístup, i když věci nejdou hladce? 
❓ Jste připraveni být důslední ve svém přístupu? 

Pokud je vaše odpověď „ano“, pak nastal ten správný čas to zkusit. V opačném případě proces odplenkování odložte nebo vyhledejte pomoc.

3 metody pro odplenkování

Metody odplekování se za posledních 100 let změnily od neorganizovaných až po vysoce strukturované a pečlivě naplánované. Dělí především do dvou skupin –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ metody řízené dítětem a metody řízené rodiči. 

1. Dítětem řízené odplenkování (Brazeltonova metoda)

Jednou z nejznámějších metod odplenkování je ta, kterou vyvinul Dr. T. Berry Brazelton v roce 1962. Podle ní je ideální začít s odplenkováním kolem 18. měsíce, ale je zásadní si uvědomit, že každé dítě má své vlastní tempo, takže se nemusíte striktně držet tohoto věku.

Jak tento proces vypadá?

  1. Kolem 18. měsíce seznamte dítě s nočníkem tak, aby na něm sedělo oblečené.
  2. Poté nechte dítě sedět na nočníku bez pleny a pochvalte ho jen za to, že sedí.
  3. Když dítě plenu zašpiní, vyprázdněte její obsah do nočníku a vysvětlete, že k tomu má používat nočník.
  4. Nechte dítě krátce bez pleny a povzbuzujte ho, aby nočník používalo samostatně.

Pokud dítě projevuje velký odpor, odložte tento proces o jeden nebo dva měsíce a zkuste to znovu. 
Jak dlouho tento proces trvá?
Brazeltonova metoda je většinou časově náročná a trvá až tři roky, pokud začnete v období mezi 18. a 24. měsícem.
Podobně funguje i odplenkování podle Montessori, které podporuje děti v tom, aby samy rozpoznaly signály potřeby a použily toaletu. Na rodičích je pouze vytvoření podpůrného prostředí například pomocných schůdků, které dítěti umožní učit se a osamostatnit se s minimálním vedením. Samotný proces zahrnuje množství výukových materiálů v podobě obrázkových knížek.
Ivana & Ana
Poradenství pro rodiče – Podpora ve výchově
Seznámit dítě s používáním toalety nebo nočníku můžete pomocí obrázkových knížek nebo aktivního zapojení dítěte do procesu přípravy (nachystat si nočník). Cílem těchto činností je usnadnit dítěti přechod a povzbudit ho k samostatnému používání toalety nebo nočníku.

2. Rodičem řízené odplenkování (Foxx & Azrinova metoda)

Pokud se rozhodnete vyzkoušet opačný přístup, kdy se vedení ujmete vy, pak vyzkoušejte metodu „Trénink na nočník za méně než den“, kterou vypracovali Nathan Azrin a Richard Foxx. 

Tento přístup se zaměřuje na intenzivní nácvik chození na záchod po dobu 24 hodin. Celý proces samozřejmě trvá o něco déle než jeden den, ale to nejdůležitější si dítě osvojí během prvních 24 až 36 hodin.

Jak tento proces vypadá?

  1. Vyberte vhodný čas (například víkend, ideální je letní období), připravte nočník a odměny pro prcka.
  2. První den: Dítě by mělo být nahé. Povzbuzujte ho k pití tekutin, aby se mu chtělo častěji čůrat a pravidelně používalo nočník. Odměňujte každé úspěšné použití nočníku pochvalou a malou odměnou.
  3. Druhý den: Dítě by mělo mít oblečení, které snadno sundáte, například bavlněné kalhotky. Povzbuzujte dítě, aby samo řeklo, kdy potřebuje na nočník a nadále pokračujte v odměňování, za každý úspěšný počin.
  4. Třetí den: Dítě už by mělo být zcela oblečené. Udržujte pravidelné intervaly sezení na nočníku, ale postupně je prodlužujte na 1–2 hodiny, pokud to dítě zvládá. Pokračujte v odměnách a netrestejte neúspěch.
Jak dlouho tento proces trvá?
Metoda může trvat v rozmezí od tří dnů do dvou týdnů v závislosti na rychlosti adaptace dítěte. Samotný výsledek bude do značné míry ovlivněn stylem vaší výchovy. Například u rodičů, kteří praktikují autoritativní výchovu, by mohla fungovat dobře, protože kombinuje jasná pravidla s velkou dávkou podpory a lásky.

3. Indiánská metoda odplenkování

Indiánská metoda odplenkování se zaměřuje na komunikaci s dítětem o jeho vylučovacích potřebách. Tato metoda má kořeny v tradičních indiánských kulturách, kde se plenky běžně nepoužívaly. Podle indiánské metody má rodič mezi 20. a 24. měsícem dítěti během dne pleny sebrat a už se k nim nikdy nevracet. Na noc je dítě ale i nadále má.

Dítěti se má vysvětlit, že se od dnešního dne bude chodit čůrat a kakat na nočník. V tomto věku by dítě mělo být zralé, aby tuto situaci pochopilo, čůrání zadrželo a došlo na si na nočník.

Jak tento proces vypadá?

  1. Nějakou dobu před zahájením indiánské metody pečlivě pozorujte své dítě, abyste se naučili rozpoznávat jeho signály, kdy potřebuje čůrat nebo kakat. Každé dítě může mít jiné signály, například určité zvuky, výrazy obličeje nebo pohyby. 
  2. Děti mají často přirozené vzorce pro vylučování, například po probuzení nebo po jídle. V tento čas je ideální příležitost nabídnout dítěti nočník. 
  3. Důležitá je komunikace s dítětem. Mluvte s dítětem a vysvětlete mu, co se děje.
Jak dlouho tento proces trvá?
Pro tuto metodu si vyhraďte alespoň 14 dní volnější program bez větších návštěv a výletů. Počítejte, že první dny bude načůráno všude. Tato metoda vyžaduje čas, ochotu k pozorování a komunikaci s dítětem. Pro mnoho rodičů je to nejen způsob, jak ušetřit na plenkách, ale také způsob, jak posílit svůj vztah s dítětem a podpořit jeho přirozený vývoj.

Nejčastější chyby rodičů při odplenkování a jak se jim vyhnout?

1. Uspěchaný začátek 

Pokud začnete dříve, než dítě projeví známky připravenosti, můžete velmi rychle ztratit nervy, dostat se do kolotoče zoufalého neúspěchu, dětských záchvatů pláče a vzteku. 

✅ Řešení: Věnujte dostatečný čas pozorování a povídání si o celém procesu s dítětem. Začněte jednoduchou konverzací a hrou, při níž dítě používá nočník s hračkou. Když si všimnete, že dítě projevuje zájem a chápe účel nočníku, pozvolna začněte měnit přístup. 

2. Nedůslednost

Nedostatečná důslednost může dítě mást a ztížit mu přizpůsobení. Například když jste s dítěte doma, vždy používáte nočník. Když ale jdete ven nebo necháte dítě například u babičky a dáte mu znova plenu nastává nepochopení, co je teda správně. To je velká chyba, která dítě mate a ztěžuje mu adaptaci.

✅ Řešení:
Zavedení důsledných pravidel pro používání nočníku bez ohledu na to, zda je dítě doma nebo někde jinde. Kromě toho, pokud necháváte dítě poprvé na hlídání, dejte hlídačce jasné pokyny, jak postupovat při odplenkování. Povzbuďte ji, aby dodržovala stejné metody a harmonogram, které jste zavedli.
Tip Hlídačky.cz
Pokud cestujete s prckem, který je fázi odplenkování, můžete použít cestovní nočníky. Ty jsou skvělým řešením pro toaletu na cestách. 

3. Vynucování

Neustálým nucením, a zejména tresty, se můžete s úspěšným odplenkováním rozloučit. Naprosto chápeme, že byste nejraději měli odplenkování co nejdříve za sebou, ale takhle věci nefungují. Takže mu nechte volný průběh. 

✅ Řešení: Přistupujte k odplenkování s respektem a pozitivním přístupem. Oslavujte úspěchy a dítě odměňujte. Naopak nehody, jako je čůrání na koberec, berte jako přirozenou součást procesu. Buďte trpěliví a využijte nezdary jako příležitost k učení. Povzbuzujte dítě, aby to zkusilo znovu a buďte mu oporou. V případě potřeby udělejte přestávku. ⏸️
Ana a Ivana
Poradenství pro rodiče – Podpora ve výchově
Nucení, naléhání a vytváření tlaku na dítě, když proces viditelně nepostupuje, povede ke zvýšenému odporu a celý proces zkomplikuje.

4. Rychlé ukončení

Pokud proces odplenkování rychle vzdáte, můžete tím ztížit dlouhodobý úspěch, a naopak tím ukázat dítěti, že se má vzdát při první překážce a neúspěchu. A to v žádném případě není příklad, který mu chcete dát, že? 

✅ Řešení: Zkuste zjistit příčinu problému a upravte svůj přístup. Pokud se stávající metoda neosvědčí, vyzkoušejte alternativní přístupy. 
Ivana & Ana
Poradenství pro rodiče – Podpora ve výchově
Jednou z prvních aktivit, jak dítěti usnadnit pochopení odplenkování, může být pořízení panenky. Prostřednictvím hry může dítě napodobovat proces chození na záchod, což ho zábavnou formou seznámí s tímto důležitým krokem. To je jen jeden z příkladů, jak může být hra užitečnou přípravou.

Noční odvykání od plenek

A když se vám konečně podaří zavést denní rutinu, přichází ta noční, která je pro mnoho rodičů nejtěžší částí procesu. 🌛 Ale nebojte se, i tuto rutinu si dítě rychle osvojí. Zde jsou vybrané strategie, které vám mohou pomoci:

  • Snižte příjem tekutin nejméně hodinu před spaním, abyste se vyhli nočnímu čůrání.
  • Pořiďte nepromokavé potahy na matrace, které ochrání postel před nehodami a usnadní vám případné čištění.
  • Před spaním posaďte dítě na nočník, aby se zkusilo vyčůrat..
  • Několikrát za noc si nastavte budík, abyste zkontrolovali, zda dítě není počůrané.

Jak zvládat stres při odplenkování?

Spolu s prací a všemi ostatními povinnostmi, které máte, může proces odplenkování vést k rodičovskému vyhoření. Je třeba si neustále opakovat: „To přejde. Naučí se to. Všechno chce svůj čas.“.

Při procesu odplenkování nezapomínejte na následující:

  • Buďte trpěliví: Odplenkování může být časově náročné a nepředvídatelné. Buďte pro dítě podporou. Pokud máte pocit, že je toho na vás všechno příliš, zavřete se na chvíli v místnosti, zhluboka se nadechněte a uklidněte se, aby dítě nevidělo vaši frustraci a hněv. 🧘
  • Buďte důslední: Dodržujte rutinu a pravidla, abyste dítěti poskytli stabilitu a jasný přístup. 
  • Vyhledejte podporu: Poraďte se s přáteli, rodinou nebo se přidejte ke komunitám rodičů, abyste našli emocionální podporu nebo si mohli vzájemně poradit. Je v pořádku říct: „Hele, sama to nezvládnu. Potřebuju pomoct!“. Říct si o pomoc rozhodně neznamená, že jste špatný rodič. 
  • Udělejte si čas sami na sebe: Pokud máte pocit, že je toho na vás moc, domluvte si hlídání. Myslete také na své potřeby.

A nakonec nezapomeňte, že vaše trpělivost, snaha a vytrvalost se vyplatí a vaše dítě dá plenkám brzy navždy sbohem! 😊.

Článek vznikl bez jakékoliv spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty uvedenými ve článku. Zmíněné odkazy slouží pouze jako inspirace pro čtenáře.