10 nezbytností, co si sbalit na hlídání: Buďte připraveni na vše!
Čeká vás první hlídání, ale nejste si jistí, co si sbalit s sebou? Nevadí! Sepsali jsme pro vás seznam věcí, které se mohou hodit, a vy tak budete připraveni na každou situaci.
Má to své pro a proti, jedním z nich je, že si prostředí nemůžete zcela přizpůsobit a svou výbavu si musíte přinést s sebou. A co by vlastně taková výbava měla obsahovat? To jsme pro vás shrnuli v článku.
Pečlivě připravená hlídačka je předurčena k úspěchu. Rodiny zcela jistě ocení nezávislost a samostatnost v přípravě. Nesmí chybět ani dobrá schopnost komunikace: ověřte si, co vše vám rodina poskytne a neunikne vám nic, co by nemělo chybět ve vaší výbavě.
Co potřebujete na hlídání? Nezanedbejte komunikaci
Co vše budete potřebovat, se bude lišit podle vaší dohody s rodinou. Věnujte proto adekvátní pozornost vzájemné komunikaci, aby bylo vše zcela jasné. Důležitý je hlavně první dojem, nezanedbejte tedy přípravu na první pohovor.
Máte si třeba přinést vlastní jídlo a mléko do kávy, nebo jim nevadí, když použijete jejich? Má smysl dítěti přinést malou encyklopedii, baví ho skládat puzzle? Máte pracovat jen s hračkami, které už má dítě doma, nebo se řídit zkušenostmi s dětmi a využít hry, které máte ve své výbavě?
Vyjasníte si hranice, rodina vám sdělí své požadavky a vy ozřejmíte, jaké jsou vaše možnosti, jak umíte děti zabavit. Pak už zbývá si jen vhodně připravit věcí s sebou a můžete si plnit sen o hlídání dětí!
Praktický seznam, co si vzít na hlídání během dne
Často se setkáte s tím, že rodina potřebuje dítě pohlídat jen přes den. Než si začnete chystat svou výbavu, nezapomeňte na výběr vhodné tašky, kabelky či batohu. Obzvlášť v případě menších dětí by vaše taška měla být zabezpečena a děti by ji neměly dokázat samy otevřít.
10 základních nezbytností
Zmiňované věci jsou univerzálně potřebné, užitečné a poslouží hlavně vám. Co budete potřebovat pro děti se bude lišit případ od případu, proto se opravdu vyplatí, když pro vás rodina předem zpracuje malý tahák, který vám hlídání zjednoduší. Neváhejte si s nimi tahák projít, nebo si v zápisníčku vytvořte vlastní.
- Mobil (s nabíječkou či powerbankou)
- Klíče (od svého domu či domácnosti rodiny, od auta)
- Peněženka (s kartou i hotovostí)
- Vlhčené ubrousky a kapesníky
- Zápisník nebo lepící bločky (na poznámky, kreslení, vzkazy)
- Sluchátka
- Kosmetická taštička (sponky, gumičky, hydratační krém, deodorant, pinzeta, balzám na rty, vatové tyčinky)
- Mini lékárnička, zabezpečená proti otevření dětmi (náplasti, dezinfekční gel s karabinkou, analgetika, protisvědivý přípravek, obvazy)
- Pytlík nebo plátěnka (může se hodit na sbírání předmětů při procházce nebo na odpadky, nebude vám líto ji zašpinit, jako třeba u kabelky)
- Zdravá a výživná svačinka (směs ořechů, nakrájené ovoce nebo zelenina, proteinové tyčinky, ovesné kaše v pytlíku, hotové jídlo v krabičce).
Co se týče svačinky, prodiskutujte s rodiči, jestli můžete v blízkosti dítěte jíst sladkosti nebo jestli se s ním můžete podělit, aby se nestalo, že dítě bude jíst nezdravé jídlo bez souhlasu rodičů za jejich zády.
Věděli jste?
Pokud budete pečovat o děti se speciálními potřebami, nezapomeňte si nachystat pár věcí extra. Třeba pro děti s cukrovkou prvního typu se vám mohou hodit nějaké zdroje rychlého cukru (hroznový cukr, ovocný džusík).
Pozor si dejte i na alergie dětí; pokud jsou alergické třeba na ořechy, bude lepší, když si je s sebou na hlídání brát nebudete. K neštěstí stačí chvilka nepozornosti a stopové množství látky.
Pozor si dejte i na alergie dětí; pokud jsou alergické třeba na ořechy, bude lepší, když si je s sebou na hlídání brát nebudete. K neštěstí stačí chvilka nepozornosti a stopové množství látky.
Další předměty
- Přezuvky
- Žvýkačky, bonbóny
- Psací potřeby (fixka, propiska, pastelky)
- Svetr nebo mikina (v domě rodiny může být jiná teplota, než jste zvyklí)
Pokud plánujete jít ven
- Láhev s vodou
- Sluneční brýle a opalovací krém
- Repelent
- Deštník nebo pláštěnka
- Náhradní ponožky
- Křída pro malování na chodník 🎨
Hlídání přes noc
Kromě předmětů zmíněných výše, budete při hlídání během noci potřebovat i pár věcí navíc. Víte, které to jsou?
- Náhradní oblečení
- Kniha, laptop nebo čtečka (pro vás, až dítě usne)
- Plátěnka navíc na špinavé prádlo
- Zubní kartáček
- Špunty do uší
- Volitelné: váš oblíbený pytlíček čaje, porce instantní kávy nebo káva v termosce, speciální výživa (např. rostlinné mléko, pokud jste vegan)
Připravit si pro děti můžete také výběr vhodných pohádek nebo videa s bílým šumem na relaxaci a lepší spánek.
Co si připravit pro děti?
Rodiče si mohli vybrat právě vás i kvůli tomu, co jste uvedli ve svém profilu jako dovednosti. Očekávat tak mohou zábavu v podobě sportovních, kreativních či dalších aktivit.
Po dohodě s rodiči si tedy připravte pomůcky, díky kterým se dané dítě nebude nudit. Stačí si jich vzít jen pár, aby dítě nebylo přestimulované.
Po dohodě s rodiči si tedy připravte pomůcky, díky kterým se dané dítě nebude nudit. Stačí si jich vzít jen pár, aby dítě nebylo přestimulované.
Základní pomůcky
- Hračky. Někteří rodiče mohou používat třeba jen Montessori, takže raději konzultujte, než si přinesete vlastní. Někdy se mohou hodit i doplňky ke hračkám, jako jsou baterky.
- Puzzle, hlavolamy. Děti se nejen zabaví, ale i pořádně zapojí mozkové závity.
- Cestovní deskovky nebo karetní hry. Nezabírají moc místa a dokáží parádně zabavit!
- Dětské knížky. Vybírejte vzhledem na věk a záliby.
Tip od Hlídačky.cz
Děti v každém věku ze všeho nejvíc milují encyklopedie, zejména ty obsahující krásné pestré ilustrace a zajímavá fakta!
Kreativní pomůcky
- Plastelína. Fantazii při stavění z plastelíny se meze nekladou, výhodou je její senzorický aspekt.
- Voskovky. Víc, než obyčejné pastelky se hodí třeba na škrábací obrázky.
- Omalovánky. Neomrzí snad v žádném věku. Ať už obyčejné, antistresové nebo podle čísel.
- Dětské nůžky. Zvolit můžete i ozdobné nůžky s vlnitou čepelí.
- Maňásci nebo loutky. Domácí divadýlko je svěží a poměrně atypickou aktivitou pro děti.
Další pomůcky
- Sportovní potřeby. Míč libovolné velikosti podle sportu, kuželky nebo cokoliv jiného, co děti baví.
- Hudební nástroje. Pokud s nimi máte zkušenosti, neváhejte je předat dětem.
- Bublifuk. Předem si ověřte, jestli rodině nevadí jeho použití vevnitř a na zahradě.
- Nálepky. Mohou sloužit jako odměna za dobré chování nebo povedený obrázek.
Co si s sebou na hlídání raději nebrat?
Některé předměty mohou představovat riziko nebo být nevhodné. Proto si je raději neberte, nebo si je zabalte až po poradě s rodiči.
- Permanentní fixa a další psací potřeby, které nechávají takřka nevyčistitelné skvrny. I když na dítě pečlivě dohlížíte, spousta rodičů vám potvrdí, že stačí vteřinka a na bílé zdi může být nesmazatelná šmouha.
- Lak na nehty. Inhalace látek z laku na nehty může být pro děti nebezpečná.
- Líčení. Další z věcí, které by se dětem neměly dostat do rukou. Pokud si berete make-up, dejte ho do dětem nepřístupného obalu.
- Laptop. Nezůstáváte-li přes noc, je vhodnější se naplno věnovat dětem a nepoužívat elektronická zařízení, pokud to není nutné např. při doučování.
- Drobné hračky. Raději neriskujte udušení a místo spousty malých hraček vezměte pár kvalitních a větších.
Začněte s hlídáním! ⭐
Zodpovědně jste si nachystali vše potřebné. Probrali jste s rodinou, co vám jsou schopni poskytnout, a co si musíte donést sami. Ještě si stáhněte naši aplikaci a už vám nic nebrání pustit se do hlídání dětí! Tipy a rady na to, jak začít, se dozvíte v našem dalším článku.