Pohovor na hlídání dětí: Jak odpovědět na nejčastější otázky?
Během prvního rozhovoru s rodiči hlídaného dítěte je naprosto klíčové udělat dobrý dojem a ukázat, že právě vy jste ta pravá, komu své děti mohou svěřit. Rodiče se chtějí přesvědčit o tom, že jejich děti budou v dobrých rukou. Vaše odpovědi na otázky při pohovoru tak budou hrát obrovskou roli při rozhodování.
S trochou přípravy a uvolněným, ale profesionálním přístupem můžete vyniknout a zvýšit své šance na úspěch. Proto jsme pro vás připravili hned 25 otázek, které můžete očekávat a tipy, jak na každou z nich odpovědět.
Je absolutně zásadní být u pohovoru upřímný; tyto tipy tak obecně slouží jen na to, jak vhodně formulovat své zkušenosti, nikoliv jak přesně odpovídat i v případě, že se na vás daná zkušenost neaplikuje.
Otázky o zkušenostech a dovednostech
1. Jaké máte zkušenosti s hlídáním dětí?
Buďte o svých zkušenostech upřímní. Klíč k úspěchu je v detailech, a proto máte-li bohaté zkušenosti, zdůrazněte specifické situace, jako je hlídání více dětí najednou, práce s dětmi se speciálními potřebami nebo vedení kroužků či jiných kreativních činností.
Pokud nemáte tolik praxe, zkuste ji nejdříve získat a rozhodně zmiňte i související zkušenosti, jako je dobrovolnictví, brigáda na letním táboře nebo hlídání mladších příbuzných.
2. Se kterými věkovými skupinami jste nejvíce pracovali?
Popište, se kterou věkovou kategorií máte nejvíce zkušeností a proč jste dobří v práci s dětmi právě v tomto věku. Pokud vás třeba baví pracovat s předškoláky, můžete zdůraznit, že pro ně rádi připravujete vzdělávací hry a učíte se s nimi. Pokud umíte pracovat s teenagery, zmiňte svou schopnost naslouchat a podporovat je.
Tip od Hlídačky.cz
Určitě můžete zmínit věkovou kategorii, se kterou máte nejvíce zkušeností. Zároveň ale dejte najevo, že jste flexibilní a schopni se přizpůsobit dětem jakéhokoliv věku. Například: „Nejvíc zkušeností mám s batolaty, ale těším se na práci s dětmi všech věkových kategorií, protože každá etapa má své kouzlo."
Samozřejmě to tak udělejte, jen pokud je to pravda – tedy pokud si myslíte, že byste práci s různými věkovými skupinami opravdu zvládli.
3. Jaké aktivity dětem obvykle plánujete?
Uveďte, jaké aktivity pro děti (přiměřené věku) máte v programu, ať už jde o kreativní hry, kreslení, čtení, stavění stavebnic nebo aktivity venku. Zmiňte také schopnost podpořit i pasivnější děti ve zkoušení různých aktivit.
Ujistěte se, zda je pro rodiče v pořádku, pokud byste šli s dětmi na procházku nebo třeba na hřiště. Dáte tím najevo, že jste zodpovědní, záleží vám na názoru rodičů a na bezpečnosti jejich dětí.
Za případného souhlasu se pak zeptejte, zda jsou poblíž nějaká hřiště, parky nebo jiná bezpečná místa na venkovní aktivity.
Za případného souhlasu se pak zeptejte, zda jsou poblíž nějaká hřiště, parky nebo jiná bezpečná místa na venkovní aktivity.
4. Setkali jste se někdy s náročným/problémovým chováním dětí?
Podělte se o konkrétní výzvy, kterým jste čelili, například období vzdoru nebo obecně nespolupracující dítě. Popište, jak se vám povedlo zachovat klid a přizpůsobit se v řešení problémové situace potřebám dítěte a výchovným pravidlům rodičů, aniž by se dítě cítilo nepříjemně a vystrašeně.
Sami se pak zeptejte rodičů, jak obvykle reagují na náročnější chování svých dětí. Dejte najevo, že jste ochotni přizpůsobit se jejich stylu výchovy a dítě vhodně podpořit.
5. Jaké máte certifikace?
Zmiňte všechny relevantní certifikáty, jako je kurz první pomoci, kvalifikace pro práci s dětmi nebo jakékoli jiné vzdělání související s péčí o děti. Pokud žádné nemáte, zdůrazněte, že jste ochotni se přivzdělat, je-li to pro rodiče důležité a pokud s tím opravdu sami souhlasíte.
Tip od Hlídačky.cz
Udělejte si kurz první pomoci zaměřený na děti. Využijete jej nejen při hlídání a dodá vám sebejistotu v krizových situacích.
Máte-li certifikáty, určitě je uveďte ve svém profilu. Aby si vás rodiče ověřili, můžete si kopie přinést na pohovor (pokud to pro vyšší jistotu budou požadovat).
Máte-li certifikáty, určitě je uveďte ve svém profilu. Aby si vás rodiče ověřili, můžete si kopie přinést na pohovor (pokud to pro vyšší jistotu budou požadovat).
Otázky týkající se bezpečnosti a správné péče
6. Co byste dělali, kdyby dítě onemocnělo?
Projevte klid, vyrovnanost, schopnost nepropadat panice, ale zároveň také starostlivost. Pokud už s touto situací máte zkušenost, zmiňte to, ať už jde o podávání léků nebo o první pomoc při zranění.
Určitě zdůrazněte, že byste rodičům řekli, kdyby dítě onemocnělo, a že byste bez předchozí konzultace s jejich pediatrem nebo s nimi neudělali nic, na čem byste se předem nedohodli.
Vždy se ptejte na alergie, i když je rodiče sami nezmíní. Prokážete zodpovědnost a zajistíte, že nenastanou nežádoucí situace (jako třeba kdybyste si s sebou na hlídání přinesli svačinku, na kterou je dítě alergické).
7. Jak byste předcházeli nehodám v domácnosti?
Uveďte, jak prostor přizpůsobíte dětem, tj. zajistíte ochranu všech ostrých rohů, elektrických zásuvek a dalších potenciálních rizik. Zdůrazněte také, že nepodceňujete důležitost dozoru při hraní, kdy je zásadní moct včas reagovat na případná rizika.
V případě hlídání miminek a batolat dejte jasně najevo, že budete vždy dbát na to, aby určité předměty (léky, chemikálie nebo drobné hračky) byly bezpečně mimo dosah dítěte.
8. Jaké kroky byste podnikli, abyste zajistili bezpečnost dítěte venku?
Rodiče chtějí, aby hlídačka chápala důležitost neustálého dozoru a uměla dítěti stanovit jasné hranice. Dejte jasně najevo, že víte, že při hraní venku musí být dítě neustále pod vaším dohledem a nesmíte jej pustit z očí.
Zmiňte také, že ovládáte a uplatňujete základní bezpečnostní pravidla, jako je držet se za ruce na přechodu a navštěvovat pouze místa bezpečná pro děti.
Tip od Hlídačky.cz
Zeptejte se rodičů, jaká konkrétní bezpečnostní pravidla aplikují při výchově. Pokud hlídáte starší dítě (10+), můžete třeba zjistit, zda má dovoleno jít si samo hrát s kamarády ven.
Může-li dítě jít s kamarády ven, zeptejte se rodičů, do kdy by mělo být zpátky doma a jak s ním být v kontaktu (např. přes mobil nebo chytré hodinky).
9. Jak byste se vypořádali s tím, že dítě nechce jít spát?
Budete-li hlídat přes noc nebo mít na starost menší dítě, které má odpolední spánek, můžete očekávat otázky k tématu spánku. Především odsouhlaste, že budete naplno dodržovat spánkovou rutinu, kterou má dítě doma nastavenou, a že budete usilovat o pravidelný, zdravý spánek.
Slibte, že budete vytrvalí a neoblomní, ale zároveň něžní a trpěliví. Pokud dítě nebude chtít či moct usnout, dokážete použít jednu z uklidňujících technik, od čtení pohádek před spaním až k bílému šumu.
Máte-li zkušenost s náročnějšími spáči, neváhejte se o tom zmínit. Zjistěte také, jestli rodiče chtějí dostat upomínku, až dítě usne, nebo jestli chtějí být ubezpečeni fotkou ze spaní.
10. Jak byste postupovali, když dítě nechce jíst?
Popište svůj přístup k situaci, kdy dítě odmítá jídlo: že jej do jídla nebudete nutit, ale naopak byste jej povzbudili, např. skrze navození uvolněné atmosféry, pomocí her nebo zábavných aktivit.
Informujte se u rodičů o dietních preferencích dítěte a o tom, jak velkou volnost máte v přípravě různých jídel. U malých dětí zjistěte, jestli rodiče trvají na příkrmech, na metodě BLW, nebo je jim to jedno.
Tip od Hlídačky.cz
Zeptejte se rodičů, zda má dítě nějaké speciální stravovací preference nebo alergie a jak si představují celý proces krmení. Zjistěte, jestli umí dítě jíst samo nebo potřebuje pomoct. Poraďte se s rodiči, jaká jídla má dítě rádo, jaké nesnáší a jaká jídla mu vyloženě nedělají dobře.
Otázky týkající se komunikace a řešení problémů
11. Jak budete rodiče informovat o dítěti?
Slibte (a následně dodržujte) pravidelnou komunikaci podle toho, jak často rodiče budou chtít. Vyjádřete, že chcete, aby rodičům v jejich nepřítomnosti nic neuniklo, ale zároveň nechcete být příliš dotěrní, nebudete je rušit a budete respektovat jejich čas.
Pokud rodiče dávají přednost jen velmi střídmé komunikaci, můžete se dohodnout na zasílání zpráv, jen když se stane něco důležitého (např. dítě udělá nějaký pokrok nebo má problém).
Pokud chtějí častější hlášení, dohodněte se na hodinovém, denním nebo týdenním rytmu komunikace, který jim bude vyhovovat.
12. Jak byste se zachovali, když dítě odmítá poslouchat?
Tato otázka může hlídačkám často připadat jako „chyták”. Je důležité umět rodičům vysvětlit, že umíte dítěti nastavit hranice, ale jen do jisté míry. Zdůrazněte, že nepodporujete trestání, naopak, uplatňujete pozitivní disciplínu.
Měli byste se s rodiči umět shodnout na stylu výchovy a zároveň odkomunikovat, že se budete držet jejich pokynů a přání, ale zároveň umíte použít vlastní hlavu v krizových situacích.
13. Co byste dělali, kdyby došlo k neshodám mezi sourozenci?
Pokud hlídáte hned několik dětí, je důležité umět v případě konfliktu zasáhnout, ale zároveň podpořit nezávislost a nechat děti vyřešit si neshody samy způsobem, který zahrnuje konverzaci a vzájemné porozumění.
Vaší rolí je děti povzbudit, aby došly ke kompromisu a vzájemné dohodě, vyjádřily své pocity a naslouchaly si. Rodiče rádi uslyší, že nezasáhnete ihned (pokud tedy nedojde k fyzickému kontaktu), ale necháte dětem prostor řešit konflikty za sebe a pozitivním způsobem.
Vaší rolí je děti povzbudit, aby došly ke kompromisu a vzájemné dohodě, vyjádřily své pocity a naslouchaly si. Rodiče rádi uslyší, že nezasáhnete ihned (pokud tedy nedojde k fyzickému kontaktu), ale necháte dětem prostor řešit konflikty za sebe a pozitivním způsobem.
I když si můžete vytvořit lepší vztah s jedním dítětem než s druhým, při hlídání sourozenců nikdy nedávejte jednomu přednost.
14. Jak byste zvládli změnu rozvrhu na poslední chvíli?
Ukažte rodičům, že jste flexibilní, ale zároveň dejte najevo, že je pro vás důležité stanovit jasnou dohodu a respektovat, na čem jste se dohodli.
Vysvětlete, že jste ochotni výjimečně pomoci i v situaci s náhlými změnami, zároveň jste ale člověk, kterému záleží na pořádku, a proto byste třeba ani vy na poslední chvíli nezrušili dohodnutou schůzku. Zdůrazněte, že domluvené plány je třeba respektovat, aby vše fungovalo v nejlepším pořádku a vy měli dostatek času na přípravu a organizaci.
Tip od Hlídačky.cz
Pokud dojde k náhlým změnám ve vašem rozvrhu a nemůžete se z jakéhokoli důvodu dostavit na hlídání v domě rodiny (např. kvůli problémům s dopravou nebo jiným nepředvídatelným okolnostem), můžete rodičům nabídnout možnost hlídání dítěte u vás doma.
15. Co budete dělat, když se rodiče opozdí s návratem?
Rodiče tím mají většinou na mysli občasné a neočekávané situace. Dejte jim tedy najevo, že zachováte klid, trpělivost a po tu dobu dítě zabavíte. Že si uvědomujete, že takové situace jsou normální a že na ně nebudete tlačit, neustále jim volat a samozřejmě nebudete spěchat domů a nenecháte dítě samotné.
Řekněte rodičům, aby při plánování hlídání vždy počítali se zálohou několika minut navíc, a že budete počítat s odchodem hlídání v určitém časovém spektru místo konkrétního času (třeba od 17:00 do 17:15). Ukážete tak, že jste zodpovědní, spolehliví a dobře organizovaní, a že zároveň počítáte s možnými nepředvídatelnými událostmi.
Otázky týkající se povinností a odpovědnosti
16. Jste ochotni dělat při hlídání dítěte lehké domácí práce?
Buďte zcela upřímní ohledně toho, jaký máte pocit z domácích prací navíc, jako je lehký úklid nebo praní. Pokud jste ochotni se těchto úkolů ujmout, můžete si přímo v profilu zvolit, že zvládáte úklid i hlídání najednou. Následně dejte rodičům najevo, že uděláte vše pro to, abyste v prostoru udrželi pořádek, ale že pro vás bude vždy nejvyšší prioritou dítě.
Pokud nejste připraveni nebo nemůžete/nechcete převzít úkoly navíc, je to zcela v pořádku. Vysvětlete to přátelsky a profesionálně. Třeba pokud jde o domácí práce, stanovte si pevné hranice, aby bylo jasné, že vaší primární odpovědností zůstává péče o dítě, a nechcete jej na úkor úklidu zanedbat.
Pokud nejste připraveni nebo nemůžete/nechcete převzít úkoly navíc, je to zcela v pořádku. Vysvětlete to přátelsky a profesionálně. Třeba pokud jde o domácí práce, stanovte si pevné hranice, aby bylo jasné, že vaší primární odpovědností zůstává péče o dítě, a nechcete jej na úkor úklidu zanedbat.
17. Jak si při hlídání organizujete čas a úkoly?
Vysvětlete, jak si rozdělujete úkoly, a jaké úkoly jsou pro vás prioritou (př. ty související se základními potřebami dítěte, jako je krmení, přebalování, naplnění emočních potřeb). Teprve když jsou tyto potřeby uspokojeny, můžete se věnovat menším, ale přesto důležitým úkonům, jako je úklid hraček nebo ohřívání oběda.
18. Zvládáte o dítě pečovat i v průběhu noci?
Pokud jste ochotni hlídat dítě i v noci v případě pozdního návratu rodičů, ukažte, že jste flexibilní a dokážete to zvládnout, ale zároveň potřebujete znát detaily předem a mít jasnou představu o tom, jak to bude probíhat. Pokud vám noční péče z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, klidně to rodičům vysvětlete, aby věděli, co mohou očekávat.
19. Jste schopni vozit dítě do školy nebo na kroužky?
Ukažte, že jste připraveni převzít povinnosti spojené s přepravou, pokud k tomu samozřejmě máte možnosti a předpoklady. Vždy se předem zeptejte na rozvrh dítěte, abyste se mohli předem nachystat a zorganizovat si čas.
Domluvte se s rodiči, zda budete využívat své auto nebo jejich. Pokud nemáte řidičák, zjistěte, jestli jim nevadí, kdybyste dítě vozili v MHD. Dohodněte se také, kdo hradí náklady na pohonné hmoty nebo na jízdenky.
20. Jste ochotni pomoci s domácími úkoly?
Buďte upřímní o svých znalostech a zkušenostech. Nejspíš budete schopni pomoci dětem na prvním stupni základní školy, ale pokud jde o složitější předměty jako chemie nebo fyzika ve vyšších ročnících, nemusíte automaticky umět všechno.
A na tom není nic špatného – je důležité být upřímný a říct to rodičům, pokud máte pocit, že v některých předmětech nejste zdatní. Vaší primární úlohou není být doučovatelem, ale poskytovat dítěti podporu a adekvátní péči (pokud jste to tak uvedli na svém profilu).
A na tom není nic špatného – je důležité být upřímný a říct to rodičům, pokud máte pocit, že v některých předmětech nejste zdatní. Vaší primární úlohou není být doučovatelem, ale poskytovat dítěti podporu a adekvátní péči (pokud jste to tak uvedli na svém profilu).
Jsou nějaké předměty, ve kterých jste obzvlášť dobří? Pokud jste například odborník na matematiku, můžete sami navrhnout, že kromě hlídání můžete nabídnout třeba hodinku doučování, během které se podíváte na domácí úkoly a vyřešíte případné problémy.
Otázky o osobnosti a vzájemné kompatibilitě
21. Co vás na hlídání nejvíc baví?
Ukažte opravdovou vášeň a lásku k práci s dětmi. Zdůrazněte, že znáte výzvy a problémy s tím spojené, ale zároveň vás nesmírně baví jejich energie, kreativita a nepředvídatelnost. Mluvte o tom, jak moc si užíváte chvíle, kdy se rodiče i hlídané dítě těší z vašeho příchodu, protože máte dojem, že vaše práce má opravdu smysl.
22. Jak se vyrovnáváte se zpětnou vazbou a kritikou ze strany rodičů?
Od začátku ukažte rodičům, že jste otevřeni zpětné vazbě a že ji vnímáte jako příležitost ke zlepšení. Vysvětlete jim, že si vážíte jejich poznatků, otázek i případné kritiky, protože vám pomáhá lépe porozumět jejich přáním a potřebám a také potřebám dítěte.
Zdůrazněte jim také, že jste zastáncem upřímné vzájemné komunikace – tedy budete sdílet svůj názor a postoj k určité situaci, ale nebudete se bránit přáním rodičů a vyslechnete si je.
23. Jak budujete důvěru a vztah s dětmi?
Budování důvěry a vztahu s dítětem vyžaduje trpělivost a pozornost. Ukažte rodičům, že se snažíte vytvořit bezpečné a pohodlné prostředí, kde se dítě bude cítit příjemně.
Vysvětlete, jak prostřednictvím každodenních interakcí, jako je mluvení o jeho zájmech nebo společné tvůrčí činnosti, dáváte dítěti najevo, že mu s vámi bude dobře.
Tip od Hlídačky.cz
Řekněte rodičům, že jste si vědomi toho, že děti potřebují čas, aby si zvykly, takže na to půjdete pomalu a postupně. Navrhněte, aby hlídání začalo na zkoušku, s kratší dobou trvání, např. půl hodiny, a aby se prodlužovalo každý den nebo podle toho, jak to dítě bude zvládat. Ukážete tak, že máte zkušenosti a rozumíte vývoji, potřebám a emocím dítěte.
24. Jak se cítíte v novém prostředí nebo v neznámém domově?
Ukažte svou přizpůsobivost a respekt k domácímu řádu. Vysvětlete, že jste připraveni rychle se přizpůsobit novým situacím a respektovat rodinné zvyky a dynamiku.
Požádejte rodiče, aby společně prošli dům nebo byt, abyste lépe porozuměli prostoru a pravidlům. To vám může pomoci seznámit se s klíčovými oblastmi a vědět, kam děti smí a kde se co nesmí.
25. Proč právě vy se hodíte na hlídání našeho dítěte?
Abyste na tuto otázku dobře odpověděli, musíte pozorně naslouchat rodičům a vstřebávat informace. Kromě některých obvyklých věcí, které by měly být zmíněny, jako je vaše trpělivost, zkušenosti s dětmi a schopnost přizpůsobit se, zvýrazněte některé detaily, které jste si během rozhovoru zapamatovali.
Tip od Hlídačky.cz
Kromě toho, že vyzdvihnete své zkušenosti s péčí o dítě, dodejte, že věříte v důležitost dobrého vztahu hlídačky s rodiči; bez něj totiž nemůže dojít k vzájemnému pochopení a úspěšné spolupráci.
Pokud jste během konverzace získali pocit, že jste na jedné vlně, klidně to přímo zmiňte, protože to může pomoci vytvořit důvěru, a právě dobrý počáteční intuitivní pocit může být rozhodující pro obě strany.
Pokud jste během konverzace získali pocit, že jste na jedné vlně, klidně to přímo zmiňte, protože to může pomoci vytvořit důvěru, a právě dobrý počáteční intuitivní pocit může být rozhodující pro obě strany.
A je to! Během rozhovoru buďte přirození, sebevědomí a usměvaví. Buďte uvolnění, ale zachovejte si malou dávku profesionality, aby rodiče měli pocit, že jste někdo, na koho se mohou spolehnout a komu mohou důvěřovat s jejich dítětem.
Hodně štěstí!