InspiraceLifestyleKolika u miminek

Kolika u miminek: Jak dlouho trvá a jak jim pomoci?

  13. srpen 2024,    6 min. čtení,
Dětská kolika je pro každého rodiče nepříjemná a stresující. Nikdo se nechce dívat na plačící miminko. Pocity bezmoci a neschopnost pomoci se v každém rodiči mísí a jsou naprosto pochopitelné.

I když jste už možná zaslechli, ať jste trpěliví, to přejde a že neexistuje žádný způsob, jak miminku pomoci, my s tím tak úplně nesouhlasíme. Existuje řada metod, které umí  zmírnit koliku u dětí. 
Jaké metody vám mohou pomoci? A co radí zkušení odborníci? Chcete-li znát odpovědi na tyto otázky, čtěte dál.

Co je to dětská kolika?

Dětská kolika, známá také jako kojenecká kolika, je stav, který postihuje mnoho novorozenců v prvních měsících života. Kolika se nejčastěji projevuje bolestí břicha nebo střev, která je doprovázena intenzivním pláčem. Epizody pláče a bolesti trvají déle než tři hodiny denně, alespoň tři dny v týdnu, po dobu nejméně tří týdnů. Obvykle se objevují pozdě odpoledne nebo večer.

Kolika se často v běžné mluvě označuje jako prdíky.

Běžné příznaky koliky u kojenců

Včasné rozpoznání příznaků vám může pomoci odlišit tento stav od jiných příčin pláče. Jaké jsou nejčastější příznaky?

  • Nadměrný pláč: Ten je obvykle velmi intenzivní a dítě je velmi obtížné utišit. 😢
  • Nervozita a podrážděnost: Děti s kolikou jsou často velmi nervózní a snadno se rozruší. A to i v momentě, když jsou uspokojeny všechny jejich základní potřeby.
  • Plynatost a častá škytavka: Škytavka může být důsledek vzlykání při pláči.
  • Výraz obličeje: Děti dávají bolest najevo bolestivou a smutnou mimikou. 
  • Držení těla: Časté jsou zaťaté pěstičky, ohnuté nohy směrem k břichu a napnuté břišní svaly.
Je důležité odlišit koliku od jiných možných příčin pláče dětí, jako je hlad, mokrá plenka nebo nemoc. 
Alemka Jaklin Kekez
Specialistka na dětskou gastroenterologii
Jen 5 % dětí, které jdou na vyšetření kvůli kolice, je zjištěna i jiná přidružená nemoc. U těchto případů tedy kolika není jediný zdravotní problém. Často se spojuje například s infekcí močových cest. Ta má s kolikou mnoho společných příznaků, zároveň má ale i svá specifika.

Někdy to naopak může alergie na bílkovinu kravského mléka, která může způsobit podrážděnost a bolesti bříška. Mezi další příznaky patří například suchá kůže, průjem, zvracení, krev ve stolici nebo nedostatečné pokroky dítěte ve vývoji.

Co způsobuje koliku u dětí?

Přesné příčiny kojenecké koliky nejsou zcela známé, ale existuje několik teorií, které se snaží tento stav popsat:

  • Nevyvinutý trávicí systém dítěte
  • Citlivost na některé potraviny
  • Nadýmání způsobené hltavým jedením nebo pitím

Další příčinou může být intolerance laktózy, která dokáže způsobit podráždění a s ním spojené nepohodlí. Nedostatečné množství enzymů trávících laktózu způsobuje tvorbu plynu ve střevech dítěte, což vede k nadýmání a bolestivé kolice.  

Pokud dítě krmíte umělým mlékem, poraďte se se svým dětským lékařem o přechodu na bezlaktózovou verzi.
Souvislost mezi kouřením a kojeneckou kolikou
Výzkum ukázal, že u matek kuřaček existuje vyšší riziko kojenecké koliky. U kojenců, jejichž matky během těhotenství nebo po porodu kouřily více než 15 cigaret denně, bylo zjištěno dvakrát vyšší riziko vzniku koliky než u matek nekuřaček.

Vyskytuje se kolika u kojených dětí?

Ano, i kojené děti trpí kolikou. Ačkoli si stále mnoho lidí myslí, že nadýmání a bolestivé bříško způsobuje pouze umělé mléko, není tomu tak.

Koliky u kojenců mohou být způsobeny různými faktory, včetně citlivosti na určité složky mateřského mléka (v závislosti na stravě matky), hltáním během kojení nebo nezralosti trávicího systému. Z výše zmíněných důvodů i pouze kojené děti mohou mít koliku a procházet podobnými epizodami pláče, jako děti, které konzumují pouze umělé mléko.
Podle výzkumu kolika postihuje 30 % kojenců. Vyskytuje se bez rozdílu u chlapců, děvčat, kojených dětí, ale i u dětí krmených umělým mlékem.

Kdy se objevují první křeče a jak dlouho trvají?

Křeče se objevují většinou v prvních měsících života, často začínají kolem druhého nebo třetího týdne po narození.

Obvykle trvají několik týdnů až měsíců s vrcholnou intenzitou kolem 8. týdne života. U většiny dětí se začne situace zlepšovat kolem 4. měsíce a téměř 90 % případů koliky se obvykle zmírní a ustane po šestém měsíci života.

Je důležité si uvědomit, že uvedené časové rámce nejsou univerzální a mohou se u jednotlivých dětí lišit. Zatímco některé děti mohou mít pouze krátké epizody, u jiných se mohou vyskytovat delší a intenzivnější období.

Jak zmírnit příznaky křečí?

I když se to zdá jako nekonečné utrpení, nebojte se, s trochou trpělivosti a účinnými metodami se vám i vašemu miminku uleví.

Existuje řada praktických technik, které vám pomohou zmírnit prdíky u miminka.

  • Houpání v náruči: Jemné držení a houpání v náručí pomůže dítě uklidnit a utěšit. 🤱
  • Zavinutí do šátku: Zavinutí miminka do šátku nebo deky napodobuje pocit bezpečí podobný tomu v děloze a prokazatelně pomáhá uklidnit.
  • Bílý šum: Co si pod tím představit? Například zvuk fénu, ventilátoru nebo vysavače, který uklidňuje a usnadňuje usínání. Zvuk bílého šumu najdete například jako audio na youtube.
  • Změna techniky krmení: Snažte se dítě krmit v co nejvzpřímenější poloze.
  • Častější krmení po menších porcích: Zaměřte se na menší a častější jídla, abyste zabránili nadměrnému hromadění plynů ve střevech. 🍼
  • Vyhněte se nadýmavým potravinám: Jedná se například o luštěniny, zelí, kapustu, česnek, cibule, květák, brokolice, celer, mrkev, švestky, hrušky, hroznové víno, meruňky nebo bílé pečivo.
  • Kapky proti kolice: Kapky pro novorozence proti nadýmání snižují obsah vzduchu ve střevech a tím snižují i tlak na bříško. Před jejich použitím se doporučujeme poradit s pediatrem. Mezi nejznámější patří například Enticon nebo kapky Espumisan.
  • Někteří rodiče mají pozitivní zkušenost s Bowenovou terapií, která zmírňuje příznaky koliky.
Bowenova terapie
Bowenova terapie pro kojence je velmi jemná technika, při které se používají drobné pohyby palcem na určitých bodech na těle. Samotná terapie trvá pouze 15 minut a některým dětem se může ulevit už po jedné terapii. 

Vytvořte si rutinu

Zavedení rutiny vám může pomoci zmírnit koliku. A to hned několika způsoby:

  • Podpora pravidelného režimu: Děti se cítí víc v bezpečí, když ví, co je čeká. Pravidelné krmení, spaní a hraní pomáhá regulovat trávicí systém dítěte a předcházet přetížení, které může vést ke kolice. 🗓️
  • Pohlídejte si kvalitu spánku: Zavedení pravidelného spánku a vstávání pomáhá dítěti k hlubšímu spánku. Kvalitní spánek je nezbytný pro uvolnění trávicího systému. 😴
  • Sledujte signály hladu a sytosti: Pravidelný režim v jídle, vám pomůže rozpoznat signály hladu a sytosti.
Alemka Jaklin Kekez
Specialistka na dětskou gastroenterologii
Doporučuji opakovat stejné postupy při uspávání. Dodržování stejného rituálu před spaním má na dítě uklidňující účinek. Jak to může vypadat? Nakrmené, zavinuté dítě uložte do postýlky v zatemněné místnosti nebo jemně pohupujte, dokud neusne. 

Jak rozpoznat koliku?

Porozumět chování novorozenců může být náročné, zejména když se snažíte zjistit, zda má vaše dítě koliku, nebo je jen příliš úzkostlivé. 

Tyto dva stavy, ačkoli jsou v některých charakteristikách podobné, mají odlišné vzorce chování a vyžadují odlišné přístupy při jejich řešení.

Vzorce pláče 😭

  • Dítě s kolikou: Pláč je často intenzivní a neutuchající, trvá více než 3 hodiny denně, více než 3 dny v týdnu, po dobu delší než 3 týdny. Může přijít náhle a vrcholit večer.
  • Úzkostlivé dítě: Pláč je sporadický a lze jej utišit uklidňujícími technikami. Nemusí se nutně řídit určitým vzorcem nebo dobou výskytu.

Řeč těla ✊

  • Dítě s kolikou: Miminka mohou projevovat fyzické známky nepohodlí, jako jsou zaťaté pěsti, prohnutá záda a plynatost. 
  • Nervózní dítě: Tělesné příznaky zpravidla nejsou tak dramatické. Je možný drobný pláč nebo kňourání bez známek intenzivního nepohodlí.

Reakce na uklidnění 💆🏻‍♀️

  • Dítě s kolikou: Je velmi obtížné uklidnit dítě trpící kolikou. Někdy může pláč přetrvávat navzdory houpání, krmení nebo přebalování.
  • Rozčílené dítě: Uklidňující techniky, jako je nosení, krmení nebo změna prostředí, dokážou často uklidnit vznětlivé dítě.

Jak snížit stres během křečí?

Zvládání koliky může být pro rodiče velmi náročné a často vede k pocitům frustrace, bezmoci, vyčerpání a rodičovskému vyhoření. 
Není neobvyklé, že rodiče pociťují silnou emoční zátěž, když se pravidelně vyrovnávají s neutuchajícím pláčem svého dítěte, zejména když se epizody opakují stále dokola.

Při zvládání stresu a budování emoční odolnosti během koliky hraje klíčovou roli sebepéče. Zde je několik praktických tipů, které by vám mohly pomoci:

  • Nepodceňujte spánek: Udělejte ze spánku vaši prioritu. Pokuste se upravit svůj spánkový režim tak, abyste si co nejvíce odpočinuli. 💤
  • Podpora ze strany rodiny a přátel: Vyhledejte pomoc a podporu u členů rodiny a přátel. Neváhejte požádat o pomoc hlídání a umožněte ostatním, aby vám poskytli podporu. 🫂 A nezapomeňte, situaci vám může usnadnit také hlídačka.
  • Zapojení obou rodičů: Je důležité, aby se na péči o dítě v období koliky podíleli oba rodiče. Rozdělte si povinnosti a vzájemně se podporujte. 👩‍❤️‍👨
  • Online zdroje a komunity: Vyhledejte podpůrné skupiny, které nabízejí podporu a sdílení zkušeností s dalšími rodiči, kteří procházejí stejnými problémy. 🤝
Už jste zkusili všechny metody na zmírnění koliky, s lékařem vyřadili všechny možné intolerance a příčiny, a jste si opravdu jistí, že jde o koliku a ne stres a nervozitu, ale pořád nic nepomáhá? Přinejhorším to možná opravdu přejde samo.