InspiraceÚklidJak čistit dětské hračky

Jak vyprat plyšáky a správně vyčistit další dětské hračky

  24. říjen 2024,    6 min. čtení,
Čištění dětských hraček je důležité pro zdraví (nejen) vašich dětí, ale i jejich kamarádů, se kterými si často hrají. O to víc ručiček dostane hračky do ruky. Sáhněte si do svědomí, kdy naposledy jste vzali celou krabici plyšáků a vyprali jednoho po druhém?  
Jak často byste měli čistit hračky, a jakou metodu zvolit, aniž by se hračka poničila? V našem článku prozradíme tipy, jak jednoduše čistit hračky z různých materiálů, aby byly vždy připravené na hraní. 

Proč je důležité pravidelně čistit dětské hračky?

Zkuste chvilku sledovat děti v dětském koutku a asi vás nepřekvapí, že si děti často dávají hračky do pusy, to přirozeně zvyšuje riziko výskytu bakterií a jiných patogenů. Pravidelným čištěním pomůžete snížit riziko infekce a onemocnění. 

Hračky jsou navíc neustále vystaveny prachu, špíně a dalším nečistotám, které mohou způsobit podráždění nebo alergické reakce u dětí.

S trochou nepozornosti můžete lehce některé z hraček nedostatečně dosušit, nebo se do nich mohou dostat zbytky jídla. Tyto exempláře se tak stávají živnou půdou pro plísně což může být nebezpečné pro zdraví dítěte. 

A samozřejmě v neposlední řadě čištěním pomáháte udržovat původní vzhled, funkčnost hračky a předcházíte jejímu opotřebení. Tím vším prodlužujete životnost hraček. 
Bakterie kam se podíváš 🧸
V indonéském výzkumu testovali 40 hraček ze dvou předškolních zařízení. Výzkum se snažil pomocí stírací metody analyzovat přítomnost bakterií na hračkách. Neuvěřitelných 38 vzorků ze 40 hraček obsahovalo bakterie. Poněkud překvapivě bylo nalezeno více bakterií na tvrdých než měkkých hračkách.  

Jak často čistit hračky podle materiálu

Ne každou hračku je potřeba čistit stejně často, a hlavně stejným způsobem. Každý materiál vyžaduje zvláštní typ údržby, proto jsme je rozdělili do jednotlivých kategorií: 

Plastové a gumové hračky 🪀

⏰ Frekvence: Jednou týdně. Pokud hračky používáte denně, čistěte je 2–3 krát týdně. 

🧽 Metoda: Hračky omyjte teplou vodou a obyčejným mýdlem (použít můžete také roztok bílého octa, pokud se snažíte vyhýbat chemickým prostředkům). Některé hračky můžete mýt také v myčce, než se do toho vrhnete, zkontrolujte pokyny výrobce, abyste se ujistili, že jim nehrozí poškození. 
Možná se ptáte, co vaše oblíbené lego kostičky? Můžete je šoupnout do myčky? Odpověď zní jednoznačně NE. Podle slov výrobce byste se je neměli snažit ani prát v pračce nebo sušit pomocí fénu na vlasy. 
💡 Náš tip: Vždy nechte hračky zcela vyschnout, než je dáte zpátky do herny nebo pokojíčku, abyste zabránili růstu plísní a bakterií. 
Tip Hlídačky.cz
Oblíbené barevné kačenky a další hračky do vody mají obvykle otvor, kterým se voda dostává dovnitř, což je ideální prostředí pro držení vlhkosti a pro růst bakterií. Jakmile je koupíte, zalepte otvor na vodu tavící pistolí. Voda se tak nebude moci dostat dovnitř a problém s vlhkostí máte vyřešený! 

Pokud jste nestihli včas dírku zalepit a kačenka si už stihla dát koupel, namočte je do stejného roztoku octa a vody a naplňte jím každou hračku. Nechte působit alespoň 2 hodiny, poté vypláchněte a nechte pořádně vyschnout.  
Mikrobiolog Cameron Jones vydal alarmující varování před hračkami do vany po objevení bakterií uvnitř gumové kachničky. Zakalená voda zadržovaná v těchto hračkách může vést k vážným zdravotním rizikům, jako jsou infekce, alergie a zažívací problémy. 

Plyšové hračky 🧸

⏰ Frekvence: Každý 1–⁠⁠⁠⁠⁠⁠2 týdny kvůli prachu nebo při znečištění. 

🧽 Metoda: Perte v pračce nebo ručně s jemným pracím prostředkem určeným pro dětskou pokožku. 
💡 Náš tip: Pokud zvolíte praní v pračce, vyberte šetrný prací cyklus, aby nedošlo k poškození materiálu. Pokud perete ručně, použijte jemný prací prostředek a důkladně opláchněte, abyste odstranili všechny zbytky mýdla. Po vyprání můžete dát hračky do sušičky na mírný program nebo je nechat vysušit na sluníčku.  

Dřevěné hračky 🏓

⏰ Frekvence: Dvakrát až třikrát do měsíce nebo když jsou viditelně špinavé. 

🧽 Metoda: Otřete je obyčejným vlhkým hadříkem a jemným přírodním mýdlem.  

💡 Náš tip: Dřevěné hračky se nesmí namáčet, protože voda může dřevo poškodit nebo deformovat. Po vyčištění se ujistěte, že jsou hračky zcela suché, nejlépe je vysušíte na sluníčku. 

Co dělat, když se fixy dostanou do nebezpečných ručiček, aneb jak se zbavit skvrn od fixek? Zeptali jsme se expertky. 
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Většina fix je na vodní bázi, takže vám bude na omyvatelné povrchy stačit univerzální prostředek a multivláknový hadřík. Na ty s lihovým základem je potřeba použít opět líh – platí i pro propisky. Vyčistit a poté omýt vodou s čističem. Jestliže váš Picasso počmáral zeď, pořiďte si nano houbičky a uvidíte, že to půjde krásně dolů.  

Elektronické hračky 🎮

Frekvence: Každé 2–4 týdny nebo podle potřeby. 

🧽 Metoda: Herní konzole nebo jiné elektronické hračky čistěte vlhkým hadříkem a jemným přírodním dezinfekčním prostředkem. Před čištěním vyjměte baterie. Pokud čistíte klávesy, ujistěte se, že hadřík není příliš mokrý, aby se vlhkost nedostala do drážek.  

💡 Náš tip: Dávejte si pozor, aby se kapalina nedostala do vnitřních částí hračky, protože by mohla poškodit elektroniku uvnitř. Po vyčištění se před vložením baterií ujistěte, že jsou všechny části suché.  
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
U hraček, které neumožňují vyjmutí baterie se vyvarujte namáčení nebo praní. Postačí vlhký hadřík. V případě látkových hraček použijte vysavač s úzkou hubicí. Pokud potřebujete dezinfikovat (u malých dětí, které dávají hračky do pusy je to vhodné), využít můžete dezinfekční ubrousky nebo přímo dezinfekci určenou pro děti.  

Hračky pro miminka 👶🏻

Frekvence: Každých pár dní nebo po každém použití u hraček, které často děti žužlají a vkládají do úst. 

🧽 Metoda: Umyjte kousátka, dudlíky a další hračky teplou vodou a jemným dětským mýdlem. Pokud máte sterilizátor, můžete ho použít. Pokud nemáte, můžete hračky jednou týdně umýt v hrnci s vroucí vodou.  

💡 Náš tip: Je důležité pečlivě zkontrolovat hračky, zda nemají praskliny, škrábance nebo jiné vady, které by mohly představovat nebezpečí pro dítě. Po umytí nechte hračky dostatečně dlouho vyschnout na slunci. 

Kdy je potřeba důkladnější čištění hraček?

Zvláštní situace vyžadují zvýšenou pozornost a důkladnější mytí hraček, abyste zabránili rozvoji bakterií.  

Kdy je potřeba hračky důkladně vyčistit?  

  • Po nemoci: Dezinfikujte všechny hračky. Po nemoci mohou na hračkách zůstat bakterie nebo viry, proto je důležité vše důkladně vyčistit, abyste zabránili dalšímu šíření nemoci. 
Po nemoci je dobré hračky kromě důkladného čištění také vydezinfikovat. Můžete použít roztok vody a bílého octa (1:1), nebo si vyrobit pastu z jedlé sody a vody nebo použít dezinfekci z lékárny.  

Vystavování hraček přímému slunci vám může také posloužit jako přirozená dezinfekce, díky vysokým teplotám, které zabíjejí bakterie.  
  • Po hře venku: Berou si hračky občas děti do školy, MHD, nebo ven? Tak i v takových případech je potřeba být obezřetnější. Vyčistěte hračky, které si děti vzaly ven, a tudíž měly příležitost přijít do kontaktu s nečistotami a bakteriemi.  
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Na venkovní hrací soupravy a dětský nábytek je perfektní tlakový čistič. Je potřeba s ním pracovat opatrně, ale zvládne odstranit i odolnou špínu. Odrážedla a koloběžky – kola při větším znečištění vzít šetrným saponátem a opláchnout vodou. Kovový rám stačí udržovat vodou, saponátem a hadříkem z mikrovlákna.  

Tipy na úklid a uspořádání hraček

Nejdůležitější je hračky udržovat čisté. S tím vám pomůže také správná organizace a pořádek v dětském pokoji. Což může být někdy nadlidský úkol. Přinášíme několik tipů, jak toho dosáhnout:  

  • Správné skladování. Hračky skladujte na čistých a suchých místech, abyste snížili hromadění prachu a nečistot. Nenechávejte také hračky na podlaze nebo na místech s vysokou vlhkostí.  
  • Pořádek a organizace. Dejte každé hračce své místo. Kategorizujte hračky podle druhu materiálu hračky (plast, plyš, dřevo, elektronika), funkce (domácí/venkovní), nebo například frekvence používání (denní/občasné/sezónní). Můžete také jednotlivé přihrádky označit samolepkami. 
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
K odstranění samolepek se skvěle hodí obyčejný fén. Samolepku nahřejte fénem a pomalu ji odlepte. Lepidlo se krásně uvolní a samolepka se nepotrhá. Pokud se stane, že se roztrhne do nepěkného tvaru, použijte izopropylalkohol nebo aceton, nálepku potřete a pak ji opatrně seškrábněte. 
  • Důslednost. Zařaďte úklid hraček do svého uklízecího plánu. Dodržováním pravidelné uklízecí rutiny, udržíte hračky v dobrém stavu a zajistíte, že jsou vždy připraveny na hraní. 
  • Začleňte děti do uklízecího procesu. Udělejte z úklidu hraček zábavnou rutinu. Ukažte dětem, jak správně čistit a uklízet hračky, abyste je naučili vlastní odpovědnosti. 
  • Přírodní a netoxické prostředky. Používejte netoxické čisticí prostředky bezpečné pro děti. Navíc přírodní uklízecí prostředky, jsou velmi účinné, a můžete si je připravit i doma. Vyhněte se používání chloru a místo toho volte jemnější dezinfekční prostředky, které jsou bezpečné pro děti. 
Správná péče o dětské hračky je důležitá nejen pro jejich dlouhou životnost, ale hlavně pro zdraví vašich dětí. Ať už se jedná o plyšáky, plastové hračky nebo dřevěné stavebnice, správné čištění zajistí, že budou hračky bezpečné. 🧸