InspiraceRodičovstvíScreentime u dětí

Závislost na mobilu u dětí: Jak najít správný balanc?

  17. prosinec 2024,    10 min. čtení,
V dnešní době je téměř nemožné si představit dětství bez obrazovky. Děti se od útlého věku setkávají s chytrými telefony, tablety nebo TV, a tak se tato zařízení stala nedílnou součástí jejich každodenního života.  
Jejich zájem o obrazovky je, troufáme si říci, přirozený. Dnes téměř nepotkáte dospěláka, kterého byste viděli 15 minut bez telefonu, a tak děti všechny ty barvy, zvuky a animace přitahují už od plenek.

Přestože technologie přinášejí i mnoho výhod, zejména pro vzdělávací účely, je důležité najít rovnováhu mezi časem stráveným za obrazovkou a dalšími aktivitami, které podporují zdravý vývoj dítěte. 
Ondrej Mrkus
CEO Playful.cz
Naše děti se narodily do rychlého světa, který se skokově mění. Velká část dnešních profesí nebude za 15 let existovat nebo se výrazně změní. Rozvoj univerzálních dovedností jako je schopnost efektivně komunikovat, řešit komplexní problémy a adaptovat se na neustálou změnu, si zaslouží více pozornosti než memorování znalostí. A to není jen můj pohled. Zpráva o budoucích povoláních od Světového ekonomického fóra identifikuje soft skills jako čím dál důležitější pro uplatnitelnost na budoucím trhu práce.
V tomto článku se do tématu ponoříme hlouběji a podělíme se o několik praktických tipů, které pomohou všem rodičům, kterým digitální zdraví jejich dětí není lhostejné.

Co je to “screen time“?

Čas strávený před obrazovkou, známý jako „screen time“, označuje čas, který děti tráví používáním různých zařízení, jako je mobil, tablet, počítač nebo třeba TV. 📱

Současné statistiky ukazují, že děti tráví před obrazovkou značnou část dne. Podle analýzy Pediatrie pro praxi, v Česku dlouhodobě chybí kvalitní preventivní programy proti poruchám spojeným s užíváním moderních digitálních technologií. Největší odpovědnost za výchovu dětí ke zdravému užívání technologií tak zůstává na rodičích. Rodičům však obvykle chybí základní informace o problematice a v této oblasti výchovy si neví rady a cítí se ztraceně.
Přestože si čas strávený u obrazovky většinou okamžitě spojíme s negativními aspekty, existují i ty pozitivní. Například vzdělávací aplikace mohou podporovat učení a rozvoj dovedností a technologie umožňují dětem zůstat ve spojení s přáteli a rodinou, zejména s těmi na druhém konci světa. 
Většina odborníků „obrazovky“ nedoporučuje používat dětmi mladšími dvou let. Na druhé straně pomyslné barikády stojí také široká skupina odborníků, kteří připomínají všeobecnou potřebu digitální a mediální gramotnosti, jako na nutnost pro fungování ve společnosti 21. století. Mezinárodní vědecká komunita taktéž předkládá důkazy o pozitivním dopadu technologií na učení v pedagogickém kontextu. Není však obsah jako obsah. 

Screen time a jeho negativní dopady

Příliš mnoho času stráveného nad obrazovkou sebou nese řadu problémů. 
Znáte termín „iPad kid“?
V angličtině se tento termín se používá pro děti narozené po roce 2010, které se nedokážou najíst nebo fungovat bez tabletu v ruce. Každá snaha vzít dítěti iPad automaticky u něj vyvolává vztek a frustraci.
Vysoký screen time nejčastěji negativně ovlivňuje:

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) u počítačové obrazovky tráví děti průměrně 2 hodiny denně. U pětiletých je průměr 1,5 hodiny, zatímco u u sedmnáctiletých až 3 hodiny.
  • Duševní zdraví: Nadměrné zírání do obrazovky je často spojeno s problémy se spánkem a zvýšenou úzkostí. Vystavování se modrému světlu z obrazovek může narušit spánek. Navíc neustálá konzumace negativních zpráv nebo srovnávání se na sociálních médiích může zvýšit pocity úzkosti.
  • Problémy s řečí: Obsahu, který děti skrz obrazovky konzumují, často chybí dostatečná verbální stimulace. Děti nemají možnost aktivně se zapojit do rozhovoru, klást otázky nebo vyjadřovat své myšlenky, což může zpomalit jejich jazykový vývoj.
  • Sociální dopady: Děti a dospívající, kteří tráví příliš mnoho času online, často zanedbávají osobní interakci. To může vést ke snížení kvality jejich vztahů v reálném životě a zvýšit riziko násilí a kyberšikany. 
Podle logopedky Lany Šramek Barišić se mohou příznaky závislosti na obrazovkách projevovat následovně:
  • Časté změny nálad a emoční labilita.
  • Problémy s řečí a chudší slovní zásoba.
  • Nekontrolovaný hněv a náročné sebeovládání emocí.
  • Intenzivní potřeba trávit čas na mobilu nebo počítači. 
  • Snížený zájem o jiné aktivity mimo obrazovky.
  • Zhoršené studijní výsledky.

Jak mít kontrolu nad časem u obrazovky

Přiznejme si, že technologie nejsou zlo. Naopak mohou výrazně zlepšit kvalitu života dětí a pomoci jim osvojit si nové dovednosti. Při správném používání jsou cenným nástrojem pro vzdělávání, kreativitu a spojení s ostatními. Klíčem úspěchu je balanc v používání. Abyste jako rodič dokázali maximalizovat přínosy a zároveň minimalizovali možné negativní důsledky.

Jak dosáhnout ideálního balancu:

  • Stanovte si hranice. Vytvořte denní režim, který vyvažuje čas strávený u obrazovky s jinými důležitými činnostmi, jako je příprava do školy, hraní a rodinné povinnosti. Ano, ani na ty by děti neměly zapomínat. Tímto vyváženým přístupem dětem pomůžete pěstovat zdravé návyky a směrovat jejich zájem i na jiné věci, než je telefon.
  • Najděte zábavné alternativy. Zařaďte aktivity, které děti baví. U každého to bude něco jiného. Ať už je to sport, kroužek keramiky nebo třeba šachy, zajistěte, aby dítě dělalo to, co ho opravdu baví. Pokud byste ho naopak nutili do aktivit, které ho nudí, šli byste jako rodiče sami proti sobě.

  • Buďte příkladem. Vy samotní byste měli být vzorem správných návyků. Svým chováním a stylem výchovy dávejte dětem příklad do života. Nechcete, aby při večeři vaše ratolest scrollovala Instagramem? Nedělejte to taky. Stanovte si pravidla a ty dodržujte. Vy i děti.
  • Nepoužívejte telefon a televizi jako záchranu před nudou nebo jako zbraň k zastavení záchvatů vzteku. Ano, někdy se zdá jednodušší jít cestou nejmenšího odporu, ale z dlouhodobého hlediska tím způsobujete problémy sobě i dítěti. Naopak pozitivní disciplínou naučíte své dítě rozvíjet emoční seberegulaci. Místo telefonu dítě obejměte, posaďte si ho na klín a povídejte si.
Ondrej Mrkus
CEO Playful.cz
Spíš než jednorázové zákazy doporučuju vytvořit si rodinná pravidla pro používání technologií:

  1. Kdy zařízení používáme a kdy ne? Např. žádné obrazovky v noci a hodinu před spaním.
  2. Kolik hodin denně nebo týdně je limit? Doporučuju 10-20 hodin týdně podle věku.
  3. Jak budete rozhodovat, co je a není dovolené? Můžete zavést rodinnou poradu.
A teď něco ze života. Maminka Anita, se s námi podělila o své zkušenosti, kdy se z tabletu jako prvotního pomocníka, stal naopak nepřítel celé rodiny.
Když se nám narodilo druhé dítě, čelili jsme s manželem výzvám spojeným s organizací času a péčí o obě děti. Abychom si usnadnili zvládání každodenních činnosti, začali jsme synovi Lukášovi často dávat tablet jako způsob, jak ho zabavit a my si mezitím mohli trochu ulevit. Zpočátku to vypadalo jako dočasné řešení, ale brzy jsme si všimli, že se tablet stal dominantní součástí jeho života.

Lukáš začínal být velmi podrážděný, když jsme se snažili jeho čas strávený na tabletu omezit. Jeho hněv a frustrace, pokaždé co jsme ho vyrušili nás začaly skutečně trápit. O co víc, jeho zájem o jiné aktivity a chození ven s kamarády výrazně klesal. Všimli jsme si také, že začal mít problémy se soustředěním ve škole.

Uvědomili jsme si, že jsme udělali chybu, když jsme spoléhali na tablet jako na řešení naší situace. Začali jsme tedy stanovovat jasná pravidla ohledně času stráveného na tabletu, omezili jsme ho na jednu hodinu denně a zakázali jsme ho během jídla. Zdá se to jako banalita, ale nebylo to vůbec snadné. Naopak. Bylo to velmi náročné. Spousta slz, a dokonce i křiku z jeho strany. Tento přechod trval asi 10 dní. Lukáš postupně začal nová pravidla přijímat a začal se opět zajímat o další věci. Dokonce nás sám poprosil, abychom ho přihlásili na basketbal 🙂.
Věděli jste?
Výrobci společnosti Nokia uvedli na trh “oldschool“ telefon Barbie, který má dětem pomoci s digitálním detoxem. Tento telefon nabízí pouze volání a SMSky bez přístupu k internetu, a dává tak dětem možnost odpočinout si od chytrých telefonů a sociálních médií.

Tipy na smysluplné aplikace

Můžeme technologie moudře začlenit do života dětí? Ale jistě! Přinášíme hned několik variant, jak na to:

📚 Používejte vzdělávací aplikace a platformy

Kombinujte vzdělávací aplikace s interaktivním a zábavným obsahem, abyste děti zaujali a podpořili jejich lásku k učení. 

Pro předškoláky:

  • Edudadoo: Česká aplikace, která potrénuje paměť na kreativitu dětí pomocí obrázků a zvuků.
  • Khan Academy Kids: Nabízí širokou škálu zábavných vzdělávacích aktivit pro předškoláky i děti školou povinné.
  • Bimi Boo: Aplikace na procvičování barev, čísel, abecedy, zvířat nebo tvarů.  
Pro malé školáky:

  • ScratchJr: Chcete mít doma malého programátora? Tato aplikace mu dá kvalitní základy!
  • Prodigy Math: Zábavná aplikace pro výuku matematiky formou her.
Pro teenagery: 

  • Duolingo: Aplikace pro výuku jazyků prostřednictvím hry.
  • Coursera: Místo, které z dětí nebo i vás udělá profesionála v oboru. Stačí si vybrat kurz podle představ.
  • Quizlet: Učení pomocí kartiček. Otestujte znalosti dítěte hravou formou. 
Znáte vzdělávací platformu Playful?
Playful je program zaměřený na rozvoj soft skills dětí prostřednictvím týmových online her. Děti ve věku 8–12 let se každý týden setkávají v aplikaci ve skupině deseti dětí, kterou vede zkušený kouč. 

Ten jim pomáhá rozvíjet kritické myšlení, spolupráci a komunikační dovednosti. Děti hrají speciálně navržené týmové hry, dostávají povzbuzující zpětnou vazbu od kouče a na závěr získají profil svých silných stránek. Tento profil pomáhá jak dětem, tak rodičům při výběru dalšího vzdělání a budoucí kariéry.

🕵️ Sledujte online aktivitu dětí 

Pravidelně kontrolujte, které stránky a aplikace vaše děti používají a dejte jim pokyny pro bezpečné a zodpovědné používání chytrých zařízení, hlavně těch, které mají přístup k internetu. 

S monitorováním a řízením času stráveného u obrazovky vám může pomoci například Family Link, díky kterému můžete nastavit limity času stráveného na zařízení a sledovat, co vaše dítě dělá online. Jednotlivé aplikace můžete také zablokovat nebo nastavit denní limit jejich používání.
Ondrej Mrkus
CEO Playful.cz
Prospěšná aplikace pro děti by měla být bezpečná a nepoužívat manipulativní techniky. Na co si dát v aplikacích a hrách pozor:
  • Otevřený chat: Pokud si aplikaci může stáhnout kdokoliv a komunikovat v ní s ostatními uživateli.
  • Reklamy: Hlavně mobilní hry a aplikace zdarma používají reklamy, které nemusí být pro děti vhodné.
  • Mikrotransakce: Některé hry a aplikace umožňují nákup virtuálních výhod za skutečné peníze a na každém kroku se snaží uživatele přesvědčit, aby je nakoupili.

🫂 Naučte své dítě internetové gramotnosti

Promluvte si s dětmi o soukromí a bezpečnosti na internetu. Vysvětlete jim, jak se chovat zodpovědně a jak se vypořádat s kyberšikanou. 

Zdůrazněte, jaký typ obsahu je přijatelný a který rozhodně ne. Stejně tak si jako rodiče dávejte pozor na sharenting, tedy na rodinný obsah, který vy sami sdílíte. 
Naučte děti používat technologie bezpečně a pomáhat jim budovat zdravé digitální návyky.

A to nejdůležitější –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ povzbuďte je, aby se na vás obrátily vždy, pokud se na internetu setkají s něčím, co by je mohlo trápit nebo jim způsobit jiné nepříjemnosti.

Čas strávený před obrazovkou podle věku

Podle zjištění Americké pediatrické akademie, je vymezení času stráveného u obrazovky důležité pro zdravý vývoj dětí. 

Přinášíme proto jednoduchý přehled a doporučení pro různé věkové skupiny:

  1. Děti do 2 let: Omezte čas strávený u obrazovky pouze na videohovory, s rodinou. V tomto věku by obrazovka měla sloužit výhradně k udržování kontaktu s blízkými, nikoli k zábavě nebo vzdělávání. Většina odborníků se však shoduje, že do dvou let by děti vůbec neměly být vystaveny obrazovkám.
  2. Děti ve věku od 2 do 5 let: Omezte čas strávený u obrazovky na maximálně jednu hodinu denně, o víkendech maximálně na tři hodiny. Vybírejte interaktivní, nenásilný a vzdělávací obsah a sledujte ho společně s dítětem. Samostatné používání chytrých telefonů nebo tabletů se v tomto věku nedoporučuje.
  3. Děti od 6 do 8 let: Kontrolujte čas strávený u obrazovky, abyste se ujistili, že nenarušuje spánek nebo fyzickou aktivitu dítěte. Odborníci doporučují maximálně dvě hodiny denně. Zaměřte se na kvalitu obsahu.
  4. Děti od 9 let: V tomto věku je důležité pochopit, co děti sledují a co se z toho učí. Neexistují žádné striktní časové limity; odborné organizace doporučují spíše individuální přístup než pravidla, i když v ideálním případě by čas strávený u obrazovky neměl přesáhnout dvě hodiny v jednom souvislém období.
Ondrej Mrkus
CEO Playful.cz
Zaměřte se více na to, co na zařízeních dělají, než jak dlouho to dělají. Raději bych děti nechal hrát celý den smysluplnou hru než je nechal 2 hodiny volně na Youtube nebo TikToku.

Vše je to o rovnováze

Technologie jsou nevyhnutelnou součástí našeho každodenního života a úplná izolace není reálná ani vhodná. 

Pokud bychom děti příliš omezovali, mohli bychom je dostat do situace, kdy se budou cítit mimo partu a odtrženi od svých vrstevníků. Což určitě nechcete.
Ondrej Mrkus
CEO Playful.cz
Vynechte hlášky typu “Už zase koukáš na ty blbosti?” Zajímejte se s respektem o to, na co chtějí vaše děti koukat nebo hrát a proč. Když lépe pochopíte jejich potřeby, můžete jim nabídnout lepší alternativy.
Místo úplného zákazu je důležité najít rovnováhu mezi používáním technologií a dalšími aktivitami. Podporovat děti v rozvoji zdravých digitálních návyků a sociálních dovedností. Technologie se tak mohou stát užitečným parťákem, který přispívá k jejich rozvoji a není překážkou v jejich dospívání.