Rajská omáčka (pro 4 osoby)
Ať už jsou vaše zkušenosti ze školní jídelny jakékoliv, nedělá-li vám problém rajčatové pyré, určitě vám ho nebude dělat ani tato omáčka. Minimálně stojí za to ji vyzkoušet.
- 1 malá cibule
- 30 g másla
- 30 g hladké mouky
- 350 ml vývaru (lze nahradit bujónem)
- 1 bobkový list
- 5 kuliček nového koření
- 3 kuličky pepře
- 400 ml rajčatového pyré nebo 100 g rajského protlaku (v tom případě zvyšte množství vývaru na 500 ml)
- sůl a cca 1 lžička cukru na dochucení
Cibuli pokrájejte nadrobno. V malém kastrůlku rozehřejte máslo a cibuli na něm poduste do změknutí. Vmíchejte mouku a umíchejte světlou jíšku. Za stálého míchání ji postupně zřeďte vývarem. Přidejte koření a pyré. Vařte mírně s občasným promícháním 20 minut.
Vyjměte koření a obsah kastrůlku rozmixujte ponorným mixérem (případně propasírujte přes cedník). Není to nutné, ale omáčka se tím stává lahodnější. Osolte, a pokud se vám v chuti stále ještě něco nezdá, použijte trochu cukru.
Podávejte s houskovým knedlíkem a vařeným hovězím nebo vařeným vejcem (moje všední, rychlá verze).
Těstoviny s tuňákem (pro 2 osoby)
- 400 g těstovin
- 1 menší konzerva tuňáka v oleji
- 2 stroužky česneku
- ½ kelímku šlehačky
- 4 lžíce strouhaného parmazánu (běžně vynechávám)
- špetka soli
Olej z tuňáka slijte do malého kastrůlku a rozehřejte při střední teplotě. Oloupejte česnek a prolisujte ho do oleje. Asi minutu česnek míchejte, poté přidejte zbývající obsah tuňákové konzervy. Zalijte smetanou, promíchejte a nechte při mírné teplotě 5 minut nezakryté probublávat.
Na závěr vmíchejte strouhaný parmazán a podle chuti dosolte. (Můžete přidat i několik kapek citrónu, případně i lžíci petrželové natě.) Stejnou omáčku můžete připravit i ze zbytků pečeného lososa, pstruha či tresky.
Těstoviny uvařte al dente, slijte, vraťte do hrnce a dobře promíchejte s omáčkou.
Přírodní roštěnky (pro 4 osoby)
- 500 g hovězího zadního masa
- sůl, pepř
- dijonská hořčice na potření
- hladká mouka na obalování
- 1 – 2 lžíce olivového oleje
- 1 velká cibule nasekaná nadrobno
- 100 g slaniny nakrájené na malé kostičky
- 1 lžička kmínu
- hovězí vývar na dolití
- 200 g sušených hub
Maso pokrájejte na plátky a zlehka naklepejte (postačí vám k tomu hřbet dlaně). Každou roštěnku osolte a opepřete, poté potřete z obou stran hořčicí a nakonec obalte v hladké mouce. V hrnci rozpalte polovinu oleje a zprudka na něm z obou stran osmahněte maso.
Zbylý olej dejte do menšího rendlíku a 5 minut na něm opékejte cibuli. Přidejte slaninu a nechte ji vypéct.
Cibuli se slaninou dejte k roštěnkám, posypte kmínem, podlijte vývarem a dejte na 1 ½ hodiny dusit do trouby vyhřáté na 180˚C. Podlévejte a 20 minut před koncem přidejte houby. Podávejte s rýží sypanou petrželkou.
Snadný pstruh na másle (pro 2 osoby)
- 2 menší pstruzi (vyvržení)
- 2 lžíce másla
- 4 snítky čerstvého tymiánu nebo ½ lžičky sušeného
- ½ citronu
- ½ lžičky soli
Troubu začněte předehřívat na 200˚C, horkovzdušný oběh ale nepouštějte, zbytečně maso vysušuje. Plech vyložte papírem na pečení. Očištěnou, vyvrženou a omytou rybu zvenčí i zevnitř lehce nasolte a nechte odpočívat na připraveném plechu, než se trouba dostatečně nahřeje. (Jste-li taková citlivka jako já, zbavte rybu před pečením očí nebo rovnou celé hlavy. Oči se při pečení nafouknou.)
Citron nakrájejte na 4 klínky a do břišní dutiny každé ryby dejte 2 z nich. Dovnitř ryb také rozdělte tymián a téměř všechno máslo. Zbytek másla pak nakrájejte na malé kousky a poklaďte jimi horní část ryby.
Plech s rybami zasuňte do vyhřáté trouby a pečte asi 15 minut. Vyndejte, nechte asi 2 minuty odpočinout na plechu a podávejte s vařenými bramborami.
Kuskusový salát s cuketou a balkánským sýrem (pro 4 osoby)
- 300 g kuskusu
- 350 ml zeleninového vývaru
- 1 lžíce slunečnicového oleje
- 2 cukety nakrájené na kousky
- 100 g nastrouhaného balkánského sýru
- 20 g nasekané petrželky
- šťáva z 1 citronu
- sůl a pepř
Kuskus připravte podle návodu na obalu (k přípravě použijte vývar). V pánvi rozehřejte olej, vhoďte cuketu a 1 – 2 minuty ji opékejte, až zezlátne a změkne. Přendejte ji do větší mísy, smíchejte s kuskusem, sýrem a petrželkou. Salát ochuťte citronovou šťávou a nakonec mírně osolte a opepřete. Se solí to nepřehánějte, protože balkánský sýr je sám o sobě dosti slaný.
Svíčková pečená přes noc (pro 6 osob)
- 1 kg hovězí kližky (lepší maso na tento recept opravdu není potřeba)
- 400 g mražené zeleninové směsi pod svíčkovou (mrkev, celer, petržel)
- 1 cibule
- 500 ml smetany
- ½ citronu
- asi 2 lžičky cukru
- sůl
Cibuli oloupejte, nakrájejte nadrobno a společně s mraženou zeleninovou směsí ji nasypte do spodní části uzavíratelného pekáčku. Maso ze všech stran osolte zhruba 1 lžičkou soli a položte na zeleninu. Pekáček překryjte alobalem kvůli lepšímu utěsnění a ještě uzavřete víkem. Vložte do trouby, nastavte teplotu na 100˚C a na 6 hodin na maso úplně zapomeňte.
Po 6 hodinách zkontrolujte stav masa – pokud je už měkké, bude se samo oddělovat na jednotlivé části, ze kterých je kližka složená. Protože ale každá trouba peče jinak, je možné, že budete muset masu dopřát 2 – 3 hodiny navíc.
Jakmile maso dopečete k vytoužené měkkosti, vyjměte ho z pekáčku do mísy, překryjte ji novým kouskem alobalu a vložte zpět na rošt do vypnuté trouby. Zbývající obsah pekáčku přelijte do dostatečně velkého hrnce a rozmixujte ponorným mixerem (případně protlačte přes cedník). Přilijte smetanu a při mírné teplotě 5 minut povařte, aby omáčka zhoustla. Na závěr svíčkovou osolte, přidejte šťávu z citronu a dolaďte troškou cukru.
Podávejte s houskovým knedlíkem.
Citronovo-bylinková ryba s pečenými bramborami (pro 4 osoby)
- 750 g středně velkých brambor (omytých a nakrájených na klínky)
- 60 ml olivového oleje
- sůl a pepř
- 300 g mražených filetů z bílé ryby
- 150 g strouhanky z čerstvého bílého pečiva (dle mých zkušeností méně)
- najemno nastrouhaná kůra z jednoho citronu
- 2 lžíce hladkolisté petrželky nasekané najemno
- 1 lžíce máty nasekané najemno
- 1 citron nakrájený na klínky (k podávání)
Troubu předehřejte na 180˚C. Bramborové klínky dejte do velké mísy, přidejte zhruba 1 lžíci oleje a dobře protřepejte. Osolte, přendejte na plech vyložený pečícím papírem a pečte cca 40 minut dozlatova.
Rybu nechte trochu rozmrznout a osušte ji papírovou utěrkou. V misce smíchejte strouhanku, petrželku, citronovou kůru, mátu a zbývající olej. Osolte a opepřete. Rybu dejte na další plech vyložený pečícím papírem, rozdělte na ni strouhankovou směs a lehce ji prsty přitiskněte. Pečte 10 – 12 minut. Podávejte s pečenými bramborami a klínky citronu.
Rajské špagety (pro 2 osoby)
- 200 g špaget
- 2 rajčata nebo 150 g třešňových rajčátek
- 2 – 3 stroužky česneku
- 4 lžíce olivového oleje
- 80 – 100 g tvrdého sýra ementálského typu
- lžička soli
Dejte vařit těstoviny. Zatímco se vaří, omyjte rajčata a překrojte je na čtvrtiny a každou čtvrtku pak příčně nakrájejte na 3 – 4 kousky. (Třešňová rajčátka stačí překrojit napůl.) Sýr nastrouhejte na hrubém struhadle.
V menším kastrůlku začněte při střední teplotě předehřívat olej. Oloupejte česnek a prolisujte ho do oleje. Nechte minutu podusit, přitom často míchejte. Česnek změkne a ztratí palčivé aroma, nesmí však zhnědnout.
Jakmile budou špagety uvařené, sceďte je, vraťte do hrnce a okamžitě promíchejte s česnekovým olejem a rajčaty. Ochutnejte, případně dosolte, rozdělte na talíře a posypte sýrem.
Žampiony s mletým masem a nivou (pro 4 osoby)
- 10 středně velkých žampionů
- olej
- 2 cibule
- 80 g rozdrobené Nivy
- 250 g směsi mletého masa
- sůl, mletý pepř, kmín
Troubu předehřejte na 180˚C. Očistěte žampiony a vykrojte z nich nožičky. Kloboučky poklaďte na plech vymazaný olejem. Nožičky rozkrájejte a s cibulí je v pánvi osmahněte na troše oleje dosklovita. Vyndejte a nechte zchladnout. Mleté maso vložte do mísy, přidejte směs nožiček a cibule, nivu, osolte, opepřete a přidejte kmín. Vše důkladně promíchejte a naplňte tím hlavičky hub. Plněné žampiony pečte zhruba hodinu.
Jako příloha jsou vhodné vařené brambory nebo bramborová kaše.
(Zdroj Kuchařka pro dceru a Albert v kuchyni)