InspiraceRodičovstvíBLW metoda

BLW metoda: Jak a kdy začít?

  16. září 2024,    10 min. čtení,
Baby led weaning (dítětem vedené odstavení) je v dnešní době čím dál tím víc oblíbenější metodou zařazování potravin do jídelníčku dítěte a přechodu z mléka na pevnou stravu.

Na rozdíl od tradičních metod krmení BLW umožňuje dětem aktivně se zapojit do procesu objevování nových chutí a textur. Jak a kdy s BLW začít, a jaké jsou jeho největší nevýhody, jsme pro vás shrnuli v článku. 

Začátky příkrmů: Co je BLW?

O přechodu z mateřského (případně umělého) mléka na pevnou stravu se mezi rodiči vedou bouřlivé debaty. Kdy s tím začít a jaká metoda je nejlepší? Každé dítě má jiné potřeby a schopnosti, a proto každému bude vyhovovat něco jiného.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutriční terapeutka, profesionální laktační poradkyně
BLW je v dnešní době velmi populární téma. Mnoho rodičů si ho oblíbí ještě předtím, než zjistí, zda tento způsob krmení jejich děťátku bude vyhovovat. Pro mnoho dětí nebude BLW přínosnou metodou, stejně tak ne všichni rodiče se v této metodě cítí „ve své kůži“. Navíc mají mnohdy nerealistická očekávání jak od dítěte, tak od pozitiv této metody. 

Není totiž zcela pravda, že pokud je dítě krmeno lžičkou, bude umět méně reagovat na signály sytosti, což se v budoucnu projeví na jejich váze, nebo že bude méně samostatné při stolování či bude preferovat jiné potraviny. Naplňování těchto paradigmat je mnohem složitější.
Podle obecných doporučení Světové zdravotnické organizace by děti měly být krmeny výhradně mlékem prvních 6 měsíců života. Poté by jim postupně do jídelníčku měla být zařazována i další vhodná, pevnější strava. Už ve věku 1 roku děti dokáží sníst skoro všechno, co dospělí.

Zmiňovaný milník nemusí vyhovovat každému. Individuální rozdíly ve vývoji mohou způsobit, že to pro některé děti bude moc brzo, a pro některé moc pozdě. Proto se rozhodujte i podle jiných znaků, než je věk.
Kdy je dítě připravené na BLW?
= když má dostatečně vyvinutou psychomotoriku, nedáví se
= když dokáže samo sedět
= když je schopné ovládat hlavu a krk
= když si začíná do pusy cpát i nejedlé předměty
= když samo projeví o jídlo zájem
= když jeho trávicí systém začne potřebovat více živin (př. anemie)
Kdybyste se zeptali rodičů 10 a více let zpátky, většina by vám nejspíš odpověděla, že spoléhá na krmení dítěte pomocí lžičky a začínají s přesnídávkami nebo pyré.

V posledních letech se ovšem rozšířila ještě jedna alternativní metoda: baby led weaning neboli dítětem vedené odstavení. Jak napovídá název, místo toho, abyste dítě dokrmovali vy předem připravenou směsí, mu necháte kontrolu nad výběrem i přijímáním jídla. Byť si pod tím můžete představit katastrofální scénáře, kdy vám dítě bude skákat po hlavě, při nastavení vhodných hranic může jít o prospěšnější formu rozšiřování jídelníčku.

5 hlavních principů BLW

Dítětem vedené odstavení je založeno na několika principech, které vám v mnohém mohou připomínat metodu Montessori. Důraz na samostatnost dítěte a podpora zážitkového učení ale nejsou to jediné, co BLW vystihuje.
👶 Samostatnost v rozhodování
Děti se samy rozhodují co, kolik a jak dlouho chtějí jíst. To třeba znamená, že i když dítě většinu jídla odmítá, nebudete mu ho do úst nutit lžičkou.

🎨 Pestrý výběr
Děti mají na výběr z více potravin různých textur, barev a tvarů.

🖐️ Smyslové prožitky
Důležitou součástí je zkoumání smyslových prožitků z jídla. „Ochutnávání” nejen čichem a chutí, ale i hmatem.
„S jídlem se nehraje!"
Byť jste možná od vlastních rodičů stokrát slyšeli větu „S jídlem se nehraje”, podle výzkumu z roku 2017 by to mělo být přesně naopak. Je to právě hraní si s jídlem, které podporuje děti v ochutnávání a zbavuje je strachu z neznámých jídel. Zároveň postupné a pravidelné vystavování dítěte různým surovinám snižuje jejich smyslový diskomfort ze vjemů s jídlem spojených. 
👪 Socializace s rodinou
Místo toho, aby dítě bylo pasivně krmeno, jí jídlo u rodinného stolu s ostatními jako rovný s rovným. Studie potvrzují, že právě tento aspekt je důležitý pro dětský vývoj. Podle zjištění vědců děti odmítají jídlo méně, pokud jedí stejné jídlo ve stejnou dobu jako jejich rodiče. 

🗣️ Komunikace
Zásadní součástí této metody zejména u starších dětí je zjistit jejich preference a averze. Co jim nechutná, a proč? Vadí jim vůně, konzistence, nebo spojení dvou textur dohromady? U malých dětí to můžete odpozorovat i neverbálně.  

Snad nejdůležitější je ale být ve stanovených věcech konzistentní. Pravidelně uplatňovat stejné principy a neprotiřečit si tím, že jednou dítěti nutíte jídlo na lžičce, a jednou to necháte na něm podle toho, jak moc se vám chce. Můžete obě metody střídat, nastavte si v tom ale nějaký systém.
 
To samé platí, když dítě necháte někomu na hlídání: vysvětlete a zdůrazněte to obzvlášť svým rodičům, kteří mohli být zvyklí krmit děti jinak. Nebo si najděte hlídačku. 

Jak to funguje? Příklady z praxe

Zpočátku děti berou tuto metodu stravování jako hru nebo zábavnou aktivitu. Je možné (a víc než pravděpodobné), že toho nejdřív příliš mnoho nesní. To je v pořádku: je to součástí a částečně také cílem. 

Hlavní podíl výživy by mělo pořád tvořit mateřské mléko, jiné potraviny berte jen jako doplněk. Doporučuje se proto dítě nejdřív nakrmit mlékem a jídlo nabídnout za hodinu nebo dvě.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutriční terapeutka, profesionální laktační poradkyně
Kontakt s jídlem podněcuje dítě k objevování a zkoumání vlastností potravin. Je proto normální a žádoucí, pokud si dítě s potravinami v přiměřené míře hraje. Obzvlášť na začátku procesu přikrmování, kdy bychom děťátku měli zprostředkovat dostatek vhodných příležitostí k drobným ochutnávkám. Ochutnávka však přichází až po vizuálním, čichovém vjemu, taktilním kontaktu. 

Jedení předchází celá řada skrytých procesů, proto je ponechání dítěte samokrmícímu procesu tak zásadní. Podle mě je nejdůležitější informovat rodiče o tom, že mléčná složka stravy (pití mateřského mléka nebo jeho náhražek) je do jednoho roku alfou a omegou a že příkrmy, tj. podávání pevné stravy, jsou pouze doplňkové. Rodiče pak zbytečně nespěchají a nejsou tolik ve stresu.
Eventuálně se dopracujete k tomu, že si děti část jídla vloží do úst a spolknou ho. Běžně se ale setkáte s tím, že jej jen olíznou nebo poválejí v puse a vyplivnou.

Co když dítěti nějaká surovina nechutná, nebo ji kategoricky odmítá bez ochutnání? Hlavně na to jděte pomalu a postupně. Naservírujte jen maličký kousek a doplňte jej něčím, co už máte ověřené, co má dítě rádo. Zjistěte, co je příčinou nechuti: může jít o dotek dvou kousků různých surovin, může jít o barvu nebo nežádoucí konzistenci.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutriční terapeutka, profesionální laktační poradkyně
Jedení je psychomotoricky náročná zručnost, která vyžaduje opakovaný trénink. Některé děti potřebují více času a to je v pořádku. Nesrovnávejte děti mezi sebou, „netlačte na pilu“ a případně to dítěti usnadněte. 

Využijte časy, kdy bude vyspinkané s dobrou náladou. Nelpěte na konkrétních jídlech a servisu. Nezvládá pomazánku na chlebu, protože mu to vadí na prstech? Tak mu nabídněte suché pečivo a dip na lžičce nebo zeleninové hranolky, případně zvolte úplně jiný druh jídla. 

Pokud jste příznivci metody BLW, ale vaše dítě zrovna dvakrát ne, zkuste ji kombinovat i s jídlem na lžičce. Není v tom žádný hřích.
Tip od Hlídačky.cz
Obzvlášť u vybíravých dětí si rodiče nemohou vynachválit senzorické hračky z jídla. Máme pro vás několik tipů, jak si nechat děti s jídlem hrát, i když ho právě nebudou jíst.

  • Mačkání jídla v sáčku. Pokud chcete zamezit nepořádku, zkuste jídlo dát do uzavíratelných sáčků se zipem. Populární je třeba takový sáček naplnit vodou a kukuřicí.
  • 🎨 Malba prstem. Kreslení tekutými jídly v dětech pomáhá snižovat odpor z neznámé konzistence.
  • 📦 Krabice s rýží. Případně s těstovinami nebo jinou přílohou. Nechte děti nabrat si zrníčka do dlaní, vysypat je zpátky do krabice nebo porovnejte jejich suchou a uvařenou podobu.
  • 🍽️ Hrací kuchyňka. I imaginární hra s jídlem přispívá ke vzájemnému pochopení: ať už stravovacích návyků dítěte, nebo stolovacích návyků vás, dospělých.

Příprava jídel: Jak krájet zeleninu a mnohem víc

Už víte, jak na samotné krmení. Tomu ale předchází část, kterou byste rozhodně neměli zanedbávat: příprava vhodných surovin a jídel.
  • Ze začátku se držte měkkých surovin. Struktura by měla být dost jemná na to, abyste ji dokázali rozmačkat pouhým prstem. Vynechejte tedy syrovou mrkev nebo jablka, případně je povařte či poduste, aby byly měkčí.
  • Jídlo nakrájejte na kousky, které dítě dokáže uchopit. Dítě staré několik měsíců umí chytit jen větší předměty, zvolte proto tvar proužků, tyčinek nebo paliček. Roční už zvládne i malé kostičky.
  • Zeleninu ani bílkovinu nedochucujte. Přehnané solení od raného věku jim nastavuje návyk vyhledávat přehnaně slaná, nezdravá jídla v budoucnu.
  • V rámci bezpečnosti odstraňte semínka, pecky nebo kosti. I malé, kulaté suroviny rozkrájejte na kousky. Právě u bobulek, jako jsou borůvky, hroznové víno nebo rajčátka, hrozí největší riziko udušení.
  • Začněte se 2 až 3 potravinami na jedno jídlo. V jednoduchosti je síla. Zvolte proto jen pár potravin, které budete postupně střídat za nové.
Tip od Hlídačky.cz
Nejlepší pro sledování pokroku dítěte je jednoduchá pomůcka: údaje si začněte zapisovat. Co mu chutnalo, co jej nejvíc zaujalo? Co v daný den snědlo nebo naopak odmítalo sníst? Místo vágního pocitu viny a demotivace, že dítě už měsíc nic nejí, tak budete mít před sebou nápomocná data. Nutriční deníček ocení i výživová poradkyně, pokud se ji rozhodnete s batoletem navštívit. 
A jaké suroviny je vhodné použít?

  • 🍓 Ovoce: Nakrájené banány, borůvky, avokádo, jahody, dušená oloupaná jablka. 
  • 🥦 Zelenina: Dušená mrkev, dýně, batát, cuketa, brokolice.
  • 🐟 Bílkoviny: Vajíčka natvrdo, trhané kuřecí nebo hovězí, lehce stravitelné luštěniny, ryby, tofu, mléčné výrobky s nižším obsahem bílkovin a soli.
  • 🥣 Sacharidy: Obilné kaše, vařená rýže.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutriční terapeutka, profesionální laktační poradkyně
BLW jídelníček by se neměl nijak lišit od jídelníčku, kterým krmíme dítě lžičkou. To znamená nabízet pestrost a různorodost chutí, barev a textur zeleniny, ovoce, obilovin. Nezapomínat na maso, ryby, vejce, případně luštěniny a další potraviny. 

U BLW metody si dejte pozor zejména na dostatek železa v jednotlivých jídlech – z praxe mohu potvrdit, že mnoho dětí na začátku přikrmování nezvládá jíst maso na špejli nebo má problém s masovými kuličkami v omáčce apod. Proto zkoušejte i jiné formy – např. domácí játrovou paštiku na pečivu, boloňskou omáčku, kterou zalijete těstoviny nebo masovo-zeleninové muffiny.

BLW vs. krmení lžičkou: Výhody a nevýhody

Pokud se vám metoda dítětem řízeného odstavení pořád nějak nezdá, považte jeho výhody ve srovnání s tradičním krmením lžičkou. 
  • Vývoj žvýkání a polykání. Krmení lžičkou děti učí pouze polykat, což většinou už stejně umí díky přirozeným reflexům. Naopak díky BLW se i bez zoubků vyvíjí schopnost žvýkat, posiluje se čelist i jazyk.
  • Zlepšené motorické schopnosti. Drobnosti, jako je zvedání jídla v ruce, přispívají ke zlepšení celkové motoriky. A to obzvlášť ve srovnání s dítětem, které jen pasivně sedí a nechá se krmit rodičem.  
  • Větší samostatnost. Rodiče nevnucují a netlačí dětem jídlo násilím, dítě se samo rozhoduje, kdy má dost.
  • Preference chutí. Dříve zjistíte, jaké mají děti preference, proč a co jim nechutná a přijdete na zdroj jejich vybíravosti (konzistence, textura apod.).
  • Prevence alergií. Vystavení některým alergenům (vajíčka, arašídy, sója) v raném dětství koreluje se sníženým rizikem alergií u dětí i později v životě. Příkrmy a přesnídávky mnohdy tyto alergeny neobsahují.

Nejčastější námitky proti BLW

Ačkoliv výzkum v posledních letech podporuje tvrzení o účinnosti této metody, ne každému rodiči přijde vyhovující. Navzdory jejím benefitům vás hned může napadnout několik legitimních námitek. Nejčastěji opakované jsme pro vás shrnuli zde.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutriční terapeutka, profesionální laktační poradkyně
Za nejrizikovější chybu považuji nedostatečnou informovanost a povědomí o možných rizicích, zejména pokud jde o možnost udušení. Je až neuvěřitelné, kolik rodičů neví, že je nebezpečné nabídnout ročnímu dítěti syrové jablko na měsíčky. Nebo že je nutné mandarinku oloupat i z vláken mezi měsíčky, a hrozny nejdřív rozmačkat a pak podélně rozkrojit. 

S bezpečností souvisí i poloha při jídle a dohled nad krmícím se dítětem. Setkávám se s tím bohužel často, že rodiče nabídnou kousky jídla do ručičky v poloze na bříšku, která je riziková z hlediska udušení. Nebo nechají již sedící dítě sedět připoutané na židli bez dozoru, zatímco oni dokončují jídlo v kuchyni. Ten čas, než byste si toho všimli a vytáhli dusící se dítě z připoutané židle, je vskutku dlouhý na adekvátní první pomoc.
🛑 Riziko udušení 
Nejčastěji diskutovanou nevýhodou BLW je riziko udušení z polykání větších kousků. Snížit jej můžete vhodnou přípravou rizikových surovin. Některé výzkumy ukazují, že risk není o nic vyšší než u krmení lžičkou. 

  • Řešení: Vyhýbejte se jídlům, jako jsou ořechy, hroznové víno, třešně, celá rajčátka nebo křupavá zelenina a ovoce. Mějte situaci pod kontrolou: vždy na dítě dohlížejte, nechte jej jíst ve vzpřímené poloze v sedě.

🛑 Strach z podvýživy
Když dítě nebude jíst podle vašich očekávání a představ, snadno vás to vyleká a budete mít tendenci mu jídlo vnutit, aby nepřišlo o cenné živiny. Měli byste si ovšem dávat pozor na dostatek železa, se kterým mnoho maminek v začátcích BLW bojuje.

  • Řešení: Pokud začínáte v doporučeném období okolo šesti měsíců, můžete nechat dítě hrát si s jídlem beze strachu, že bude podvyživené. V tomto věku totiž děti pořád získávají většinu svých živin z mateřského mléka. Postupně do jídelníčku zařazujte spektrum potravin obsahujících dostatek železa, vitamínů a minerálů. Jestli dítě vámi zvolený zdroj nutrientů odmítá, hledejte vhodné alternativy. 

🛑 Úklid
Patrnou nevýhodou BLW je obava z masivního nepořádku po hrátkách s jídlem. 

  • Řešení: Ve srovnání s nevýhodami krmení lžičkou, jako je riziko vybíravosti v jídle, jde ale o minimální a jednoduše řešitelný problém. Na úklid si můžete zavolat výpomoc, nebo dokonce najít hlídačku, která vám kromě hlídání pomůže i s úklidem. Abyste našli tu pravou, přečtěte si naše tipy, jak na to  👀

Jak zvládnout chaos spojený s dokrmováním

Přechod na tuhou stravu není jednoduchý pro dítě, ale ani pro rodiče. Nebuďte na sebe zbytečně přísní: pocit zoufalství a hněvu, když dítě odmítá jíst nebo si s jídlem jen hraje, je zcela přirozený. Problémy s dokrmováním mohou mít spoustu příčin a řešení, proto se neváhejte obrátit na pomoc ve formě dětské výživové poradkyně.