InspiraceHlídání mazlíčkůNa dovolenou bez mazlíčka

Odjíždíte bez mazlíčka: Jak se připravit na odloučení a další tipy

  25. listopad 2024,    11 min. čtení,
Plánování dovolené je často zábava plná těšení a očekávání. Pro majitele mazlíčků může jít o naprostý opak, chvilky plné stresu a obav. Pokud se rozhodnete odjet na dovolenou bez svého čtyřnohého kamaráda, je nezbytné mu zajistit co největší komfort a pohodlí během vaší nepřítomnosti. 
Přinášíme užitečné tipy, jak zařídit vše potřebné před odjezdem, aby vaše dovolená proběhla klidně a váš mazlíček byl spokojený a v dobrých rukou.

Rodina, hlídačka nebo chovatelská stanice?

Plánujete odjet na dovolenou a přemýšlíte, jak zajistit péči o vašeho čtyřnohého miláčka? Máte několik možností, jak zařídit, aby se chlupáč cítil v bezpečí a pohodlí i během vaší nepřítomnosti. Mezi nejčastější možnosti patří:

  • Rodina a přátelé: Jednou z nejlepších možností je svěřit psa do péče někomu z rodiny nebo přátel. Mazlíček bude v prostředí, které dobře zná, a vy budete mít jistotu, že je v dobrých rukou.
  • Hlídačka mazlíčků: Pokud nemáte nikoho blízkého, kdo by mohl psa pohlídat, můžete využít služby hlídání psů. Hlídačka se postará o vašeho mazlíčka a zajistí mu pravidelné venčení, krmení a potřebnou péči.
  • Chovatelská stanice: Další možností je umístit psa do chovatelské stanice. Některé stanice nabízejí i nadstandardní péči, jako je pravidelné hraní a socializace s ostatními psy.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z možností, každá z nich má své výhody a nevýhody. Významnou roli během rozhodování bude mít rozhodně délka pobytu. Je rozdíl, zda odjíždíte na víkend, týden nebo třeba na měsíc. 

Odjíždíte na víkend

Plánujete víkendový výlet s přáteli nebo rodinou a zjistili jste, že ve vašem ubytování nejsou pejsci zváni? Nevadí, i tato nepříjemná situace má řešení.

Pokud je váš pejsek zvyklý pouze na domácí prostředí a víte, že mu bude nejlépe u vás doma, poproste rodinu, sousedy nebo hlídačku, zda by se za ním během vaší nepřítomnosti zastavili, nakrmili, pohráli si s ním a vyvenčili. Tím eliminujete případný stres ze změny prostředí a pejsek si možná ani nevšimne, že jste pryč na delší dobu než v práci. 

Pokud nechcete, aby byl pes v bytě nebo domě sám, nabízí se také možnost hlídání přímo u vás doma nebo v domě hlídačky.

Odjíždíte na déle jak 3 dny

Když víte, že budete mimo domov týden, péče o psa se stává o něco složitější. 

Týden už je dlouhá doba, pokud jde o péči o potřeby vašeho psa. Proto občasná kontrola během dne a vyvenčení nestačí. Pokud nikdo z vašich známých nemůže, nejvhodnější variantou se stává hlídačka. U té si navíc můžete být jistí, že je váš miláček v dobrých rukou. A to ať už u vás doma, nebo přímo u hlídačky.

Odjíždíte na dva týdny a více

Nikdy nevíte, kdy může nastat situace, kdy budete muset být mimo domov déle než 2 týdny, což je doba, kdy mimo rodinu a hlídačku, můžete zvažovat také možnost chovatelské stanice.

Chovatelská stanice vs. hlídání domácích mazlíčků

Jak u všeho je to o preferencích. Někdo si potrpí na profesionalitě a zavedených pravidlech, jiný majitel dá přednost individuálnímu přístupu a domácímu prostředí. Proto je ve výsledku hlavně na vás a na vašem pejskovi, co vám vyhovuje více.

Chovatelská stanice

Chovatelská stanice vám nabízí profesionální péči o zvířata, včetně ubytování, krmení a venčení, což je ideální řešení hlavně pro dlouhodobější dovolené. Chovatelské stanice často nabízejí také dodatečné služby, jako je trénink a sociální interakce se zvířaty. 

Při výběru doporučujeme předem prozkoumat dostupný prostor pro vašeho psa. Zjistit, zda bude mít k dispozici soukromý nebo společný prostor pro spaní.

Na co si dát u výběru chovatelské stanice pozor?

  • Pokud jde o společenské aktivity, ověřte si, zda chovatelská stanice poskytuje přístup do společných prostor, kde se váš pes může pořádně vyběhat během dne.
  • Ujistěte se, že chovatelská stanice uplatňuje bezpečnostní opatření, jako je rozdělení psů podle věku a úrovně agrese, aby bylo zachováno bezpečné prostředí.
  • Zejména ve větších zařízeních si ověřte poměr počtu psů a ošetřovatelů. 
  • Zjistěte, jaká je denní rutina ve stanici. Pes by měl mít pravidelné krmení, venčení a dostatek času na hraní a odpočinek.
  • Ujistěte se, že stanice má přístup k veterinární péči a jaký je postup v případě nouze. Některé stanice mají veterináře na místě nebo spolupracují s blízkým veterinářem.
  • Zjistěte si, jaké jsou požadavky na očkování a zdravotní prohlídky před přijetím psa do stanice. 
V neposlední řadě si projděte ceny za služby a podmínky, jako jsou storno poplatky a další poplatky za nadstandardní služby. Ujistěte se, že rozumíte všem podmínkám a máte jasně stanovenou smlouvu.
Nezapomeňte se doptat
Využijte situace návštěvy a ptejte se. Ať jste před odjezdem v klidu, že je váš pes v dobrých rukou. Pokud je váš pes starší nebo má specifické zdravotní potřeby, ujistěte se, že individuální přístup zde není problém.

Hlídačka pro vašeho mazlíčka

Další variantou může být volba hlídačky. Hlídání domácích mazlíčků může probíhat buď u vás nebo v domě hlídačky. Domácí prostředí umožňuje mazlíčkům zůstat v přirozenějším prostředí, což může snižovat stres a umožňuje individualizovanou péči. 

Pokud se rozhodnete pro hlídačku je důležité si před hlídáním ujasnit časový rozvrh a denní rutinu dotyčné osoby. Nejprve si ujasněte, jestli hlídání pejska bude probíhat u vás, nebo u hlídačky doma. Od toho se odvíjí i další otázky. 

V případě, kdy bude pejsek u hlídačky doma: 
💬 Jak vypadá běžný den, bude vyhovovat i vašemu pejskovi?
💬 Kolik času hlídačka tráví doma? 
💬 Jak často se bude pes venčit?
💬 Kolik času může věnovat vašemu psovi každý den?
💬 Má i jiná domácí zvířata, se kterými by váš pes nemusel vycházet?
💬 Je v místě hlídání dostatek prostoru pro vašeho pejska? 
💬 Jak budete udržovat kontakt a informovat o stavu psa?

Zodpovězení otázek vám usnadní výběr hlídačky. Je důležité, aby si všichni zúčastnění rozuměli. A to nejen vy a hlídačka, ale také pes a další spolubydlící. Ujistěte se, že je hlídačka připravena na práci se psem na plný úvazek, a že ví, do čeho jde. 
Denisa Smolíková
Trenérka psů
Nejlepší je, aby pes znal prostředí, kde bude na hlídání. Jsou psi, co to prostě neřeší a je jim dobře všude. U úzkostnějších pejsků bych doporučovala alespoň rychlou návštěvu nebo třeba hlídání na chvilku, a ne hned na celý týden.
Informujte o důležitých věcech dostatečně předem. Zejména o zdravotním stavu zvířete, speciálním režimu, povaze nebo o případných alergiích.

Jak funguje hlídání mazlíčků na Hlídačky.cz?

Nejprve se zaregistrujete na platformě Hlídačky.cz, kde si jednoduše vytvoříte profil a vyplníte informace o vašem domácím mazlíčkovi, jeho potřebách a preferencích pro hlídání. 
Tip Hlídačky.cz
Doporučujeme také přidat fotografie a další důležité informace nebo zdravotní omezení mazlíčka do profilu. 
Na platformě můžete snadno procházet profily dostupných hlídaček ve vašem okolí. Každý profil obsahuje podrobnosti o zkušenostech hlídačky, její dostupnost a ve většina profilů má také recenze z předchozích hlídání.

Pomocí filtrů můžete využít specifičtější vyhledávání podle různých kritérií, jako je dostupnost, cena, zkušenosti nebo specifické dovednosti hlídačky. Díky filtrům bude vaše hledání snadnější a rychlejší.

Jakmile najdete vhodného kandidáta na hlídání, můžete jej přímo kontaktovat přes platformu a domluvit si schůzku.
Doporučujeme uspořádat setkání, aby se hlídačka mohla seznámit s vaším pejskem a vy jste mohli posoudit, jak si rozumí. Zejména pokud odjíždíte na týden a delší dobu. Toto setkání vám také poskytne ideální příležitost projednat podrobnosti a očekávání.

Výhody používání Hlídačky.cz

🔐 Ověřené hlídání: Hlídačky procházejí ověřovacím procesem, máte jistotu, že vašeho parťáka hlídá ověřená hlídačka.
🗒️ Recenze a hodnocení: Když si vyberete podle recenze špatný film na večer, nebude to takové mrzení, jako v případě špatného výběru hlídání. Zkušenosti a recenze předešlých rodin vám usnadní správný výběr. 
👩‍👧‍👦 Široká nabídka: Najdete zde hlídačky s různými zkušenostmi, specifickými dovednostmi, trenérky psů nebo i vděčné babičky a studenty, kteří si pejska nemůžou pořídit, ale možnost hlídání jim ho alespoň trochu nahradí. 
💷 Bezpečné platby a pojištění: Nemusíte se bát podvodných inzerátů, a navíc každé hlídání je pojištěno.

Využití hlídání skrz Hlídačky.cz vám může pomoci najít spolehlivou hlídačku pro vašeho psa a zajistí, že váš mazlíček bude v dobrých rukou během vaší nepřítomnosti.

Hlídání domluveno, připravte si seznam

Ať už pejska pošlete na hlídání nebo si pozvete hlídačku, kamarády či rodinu, je důležité mít vše potřebné po ruce. Být připraven i na nejméně pravděpodobné scénáře, ať nemusíte nic zprostředkovaně řešit z dovolené.

🦴 Jídlo, léky a pamlsky

  • Nachystejte dostatek krmiva na celou dobu vaší nepřítomnosti.
  • Přidejte návod na dávkování, frekvenci krmení a na speciální dietní požadavky.
  • Pokud váš mazlíček potřebuje brát pravidelně medikaci, nachystejte instrukce i přesné dávkování. Všechny potřebné léky označte časem a pokyny k užívání.
  • Nezapomeňte na oblíbené pamlsky a odměny pro vašeho psa s pokyny, jak a kdy je dávat.

💧 Voda

  • V případě hlídání mimo domov, přibalte misku na vodu a granule.
  • V letních měsících je vhodné mít během procházek po ruce přenosnou dávkovací láhev na vodu.

🧸 Hračky, obojky a pelíšek

  • Nachystejte oblíbené a interaktivní hračky pro zabavení a stimulaci.
  • Pohodlný pelíšek nebo deka, na kterou je pes zvyklý.
  • Vodítko a obojek nebo postroj, obojí s identifikační známkou s kontaktními údaji.
  • Případně připravte i oblečení pro psa, pokud je zvyklý na nošení oblečků (např. pláštěnka, svetr).

🧑‍ Zdravotní záznamy a kontaktní údaje

  • Kopie zdravotních záznamů psa, včetně informací o očkování a léčbě.
  • Kontakty na veterináře a případně na nejbližší veterinární pohotovost.
  • Kontaktní informace na vás a na blízké osoby, které mohou v případě nouze pomoci.
  • Informace o chování psa, jak reaguje na různé situace, co má a nemá rád.
  • Sepiště také, co patří mezi jeho známé obavy nebo stresory.

📃 Pokyny k péči a nouzový plán

  • Detailní denní rutinu psa (krmení, venčení, spaní, hry).
  • Jakékoliv specifické pokyny ohledně péče o psa, jako jsou zvláštní návyky nebo potřeby.
  • Instrukce pro případ nouze, včetně kontaktu na veterináře.
  • Informace o tom, jak postupovat v případě zdravotních problémů nebo jiných urgentních situací.

🚿 Hygienické potřeby

  • Psí pytlíky na exkrementy.
  • Ručníky nebo hadříky na otření tlapek nebo celého psa.
Kontrolní seznam vám pomůže zajistit, že váš pes bude mít během vaší nepřítomnosti vše, co potřebuje, a bude v bezpečí a pohodlí. Poskytnutím podrobných informací a všech nezbytných potřeb zajistíte hladký průběh péče a snížíte stres jak pro psa, tak pro hlídačku. 

Příprava domova –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vytvořte bezpečný a pohodlný prostor

Pokud se rozhodnete psa nechat u vás doma, je potřeba mu zajistit co nejbezpečnější prostředí a odstranit všechny možné nástrahy.

Eliminujte potenciální nebezpečí

Psi jsou v mnoha případech jako děti, proto odstraňte všechny drobné předměty, kterými by se pes mohl udusit nebo které by mohl spolknout. 

Udržujte mimo dosah psa také všechny toxické látky, jako jsou čisticí prostředky, insekticidy a některé květiny. Zajistěte všechna okna a dveře, aby pes nemohl utéct nebo se zranit.
Denisa Smolíková
Trenérka psů
Máte strach, že vám pes bude během nepřítomnosti ničit věci? Ničení nábytku může pramenit jak z úzkosti, tak z nudy a nenaplnění potřeb. Proto chci po klientech, aby mi zaslali videa, jak se pes chová, když je doma sám, abychom mohli rozklíčovat příčinu. Pokud se už u vás doma separační úzkost projevuje i ničením nábytku a vyprazdňováním se, tak se to se změnou prostředí nezmění a průběh bude podobný.

Kontrola teploty

Nastavte domácí termostat na teplotu, která je pro psa příjemná. Většině psů obvykle vyhovuje teplota mezi 20-22 °C. Pokud odjíždíte během léta, ujistěte se, že je klimatizace funkční nebo že má hlídačka k dispozici ventilátor. 

Snadný přístup k základním potřebám

Zajistěte, aby misky na vodu a jídlo byly přístupné a umístěné na obvyklých místech. Pokud předpokládáte nepravidelné časy krmení, zvažte automatická krmítka nebo dávkovače vody. 

Vytvořte bezpečný prostor

Vymezte konkrétní prostor nebo místnost, kde se váš pes cítí bezpečně a kde je zvyklý trávit čas. Může to být místnost se snadno čistitelnými podlahami a minimem nábytku. Zajistěte psovi pohodlný pelíšek nebo přepravku se známou podestýlkou a přikrývkami, aby se cítil bezpečně a pohodlně. Vytvoření bezpečného prostředí vám pomůže zmírnit případnou separační úzkost.

Separační úzkost z odloučení –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jak ji překonat?

Separační úzkost u psů je problém, který může způsobovat stres jak zvířeti, tak vám. Její překonání vyžaduje trpělivost, výcvik a někdy i pomoc odborníků. Existuje několik účinných strategií, které vám pomohou separační úzkost u psa zvládnout a snížit.

Je váš pes ve stresu pokaždé co nasadíte kabát nebo obujete boty? Začněte s krátkými odchody a postupnou desenzibilizací. Ze začátku zkuste psa nechat o samotě jen několik minut, a postupně dobu nepřítomnosti prodlužujte. Je nutné, aby si pes zvykl na vaši nepřítomnost už před samotným odjezdem.
Tipy od trenérky, pokud necháváte psa doma
  • Už odmala učte psa na samotu. Nebuďte se psem v době home office stále spolu, a pak ho zničehonic nárazově nechejte samotného na 8 hodin doma.
  • Nechávejte pejska na chvilku samotného v jiné místnosti. Můžete na chvilku odejít a zase se vrátit zpět. Nedělejte z vaší nepřítomnosti vědu.
  • Naučte psa nejlépe na kennelku (klec), nebo alespoň na pelíšek.
  • Nechávejte psa tam, kde se cítí bezpečně. 
Zatímco jste pryč, zajistěte mu bezpečný prostor. Použijte přepravku nebo místo kde se cítí bezpečně. Trenérka psů Denisa dodává, že i přepravka pro některé psy může být bezpečným místem, zatímco jste pryč. Ujistěte se, že je místo pohodlné, vystláno jeho oblíbeným pelíškem, hračkami a třeba i předmětem, který voní jako vy.
Denisa Smolíková
Trenérka psů
Nejhorší je, pokud pes je celý den s vámi nebo hlídačkou v obývacím pokoji a jakmile odcházíte, tak ho zavřete do chodby, kde normálně běžně nepobývá a není na to místo zvyklý. Pokud ho nechcete nechávat v obývacím pokoji, musíte z chodby nejprve bezpečný prostor vytvořit.
Zkuste si vytvořit odchodový rituál. Například když pes v klidu a uvolněně leží na místě. Vy odcházíte, pes stále leží v klidu na místě. Nechcete, aby se pes zvedal, cpal se do dveří a už předem panikařil. 

Zejména u úzkostných psů je velmi důležuté před prvním hlídáním seznámit psa i Hlídačku, strávit spolu nějaký čas a jít na hlídání postupně. 
Rozhodně není ideální předat pokyny, zamávat a odjet na dovolenou bez toho, aniž by pes znal hlídačku. Mimo tyto ověřené praktiky a zkušenosti, existuje ale také spousta mýtů ohledně separační úzkosti.

Nejčastější mýty při řešení separační úzkosti (SÚ)

  • Za SÚ si může majitel sám.
  • Z SÚ pes sám vyroste.
  • Pomůže pořídit dalšího psa.
  • Pomůžou žvýkací hračky.
  • Musíte použít klec.
  • Trénink poslušnosti SÚ vyřeší.
  • Pes musí být pořádně fyzicky vyčerpaný, než ho necháte samotného doma.
  • Protištěkací obojek vyřeší SÚ –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ existují různé projevy SÚ.

S loučením to nepřehánějte

Odjezd se blíží, přichází čas loučení. Smutno bude vám i pejskovi, jak ale zvládnou rozloučení bez zbytečných slz nebo separační úzkosti?

Vyhněte se emotivnímu loučením a zbytečně jej neprodlužujte. Poklidné a rychlé odchody vám mohou pomoci snížit separační úzkost spojenou s těmito okamžiky. Jak jsme již zmínili, připravte pejskovi hračky a interaktivní pomůcky, které ho zabaví během vaší nepřítomnosti. Pomůže to zkrátit dobu, kdy se cítí sám.

Po návratu domů se vyhněte velkému vítání. Chovejte se klidně a dejte pejskovi najevo, že váš příchod je běžnou součástí a že se nemusí bát.
Plánování dovolené bez vašeho mazlíčka může být náročné, ale s pečlivou přípravou lze zajistit, že váš čtyřnohý přítel bude v bezpečí a pohodlí i v době vaší nepřítomnosti. Nepodceňujte důkladnou přípravu všech potřebných věcí, vytvořte si plán, seznamte pejska s prostředím a hlídačkou a můžete beze strachu vyrazit a užít si dovolenou, zatímco váš pejsek bude v té nejlepší péči.

Vydáváte se na vaše cesty bez mazlíčka? Podělte se s námi, kde bude váš čtyřnohý parťák trávit prázdniny do komentářů na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru.