InspiraceHlídání mazlíčkůDovolená se psem

Dovolená se psem: Vše, co potřebujete vědět

  5. červen 2024,    16 min. čtení,
Cestování s domácím mazlíčkem může být zábava, ale má i své nástrahy. Dovolenou se čtyřnohým přítelem je snadné si idealizovat. Představovat si jen to, jak jej venčíte na pláži při západu slunce, je pěkné, ale může následovat tvrdý střet s realitou.

Výhody a nevýhody: Vyplatí se to podniknout?

Nemůžete se psem podniknout všechny aktivity ze svého seznamu přání, aniž byste realisticky zvážili, jaký dopad by na něj cesta mohla mít.

Vezměte v úvahu plemeno a velikost svého psa. Zlatý retrívr si bude moci užít jiný typ dovolené než čivava.

Vliv bude mít také délka vaší dovolené. Ať už odcházíte na víkend, týden nebo 14 dnů, vyplatí se zvážit i jiné možnosti než vzít pejska sebou. Je jen na vás, jestli následující výhody převažují nevýhody:

Výhody

  • Psi jsou skvělými společníky a jsou vám emocionální oporou, ať už jste sami nebo s rodinou.
  • Dovolená s nimi může posílit vaše vzájemné pouto a zlepšit vaše zážitky.
  • Budete se cítit chráněně a bezpečně v neznámém prostředí cizí země, obzvlášť díky svým větším psům. 
  • Touha prozkoumávat okolí a aktivně se hýbat bude s pejskem po boku výrazně vyšší.
  • Socializace je pro psy velmi důležitá. Cestování obvykle podporuje vystavení novým lidem a cizímu prostředí, což je do jisté míry dobré, zejména pro inteligentní plemena. 
  • Zároveň to může být i výhodný způsob pro vás, jak si najít nové mezinárodní přátele z řad majitelů psů!

Nevýhody

  • Nemůžete být na svých cestách zcela spontánní. Možná to právě vám nepřipadá jako nevýhoda – ale podle údajů z mezinárodní studie z roku 2024 společnosti American Express se až 78 % lidí líbí myšlenka spontánnosti při cestování a 77 % mladých lidí si dokonce rezervuje letenky na poslední chvíli, což s pejskem není zcela možné.
  • Počítejte s větším počtem zavazadel. Psi potřebují vlastní itinerář, takže si budete muset rezervovat více zavazadel a zabalit více věcí. 
  • Dovolená se vám může pěkně prodražit. Obzvlášť za větší psy bývají ve veřejné dopravě a v ubytovacích zařízeních poplatky sahající od několika stovek po několik tisíc korun.
  • Cestování může mít na vašeho psa negativní dopady. Ať už kvůli únavné přepravě dopravními prostředky, zažívání letních veder venku, nebo smyslovému přetížení a narušení rutiny, která je pro jeho pohodu klíčová.
  • Obecně může být mezinárodní cestování se psy obtížné kvůli státním nařízením. V mnoha zemích existují specifická omezení na určitá plemena. Větší psi obvykle na veřejných místech potřebují náhubek a krátké vodítko, menší potřebují přepravku se specifickými rozměry.
Neměli byste cestovat se svým psem, pokud…
  • Má zdravotní nebo behaviorální problémy (např. neovládá základní pokyny). 
  • Je to štěně mladší 4 měsíců nebo seniorní pes.
  • Je velmi citlivý na vyšší teploty.
  • Má dietní omezení nebo je náchylný ke střevním problémům.
  • Pro něj nemáte přepravku s vhodnými rozměry nebo na ni pes není zvyklý.
  • Ho plánujete nechávat samotného v hotelovém pokoji.

Možnosti dopravy

Auto

Tuto možnost doporučují odborníci nejvíce. Cestu si totiž můžete přizpůsobit tak, abyste vyhověli potřebám psa.  Na co je třeba myslet, než se rozhodnete cestovat autem?
❌ Co nedělat: Ať už si myslíte, že je váš pejsek jakkoli ukázněný a poslušný, nenechávejte ho v autě volně pobíhat a neusazujte ho na stranu spolujezdce.
✅ Místo toho radši: Zajistěte svého mazlíčka na místě přepravkou nebo nosičem, který navíc upevníte bezpečnostním pásem. Dávejte ho pouze na zadní sedadlo: přední airbag není určen pro zvířata a v případě nehody by je mohl vážně zranit nebo usmrtit.

❌ Co nedělat: Všichni víme, jak roztomilý může být pes, který vystrkuje hlavu z okénka s jazykem plandajícím ve větru. To se ale především při delších jízdách velmi rychle může stát mírně nepříjemným až nebezpečným.
✅ Místo toho radši: Otevírejte okénka jen trochu nebo jim čerstvý vzduch dopřejte na krátké procházce, když někde zastavíte. Možnost zastavit a provětrat se během jízdy autem je výhoda nejen pro vašeho pejska, ale také pro vás, jako řidiče. Můžete se tak prakticky postarat o základní potřeby sebe i mazlíčků.
Denisa Smolíková
Trenérka psů
Naučte psa klidné nastupování a vystupování z auta. Pes by neměl vyskočit dříve, než dostane svolení. I když budou dveře otevřené, pes čeká a je v klidu. Jakmile vystoupí z auta, chci jej rovněž naučit, že je v pořádku si počkat. Nikam netáhne, čeká. Pozor na přílišné nadšení z vystupování z auta.

Naučte psa zůstat v autě o samotě. Hodí se, když potřebuji sběhnout natankovat atp.
❌ Co nedělat: Nedovolte, aby si pes před dovolenou spojil přepravku a auto pouze s cestami k veterináři. Pokud pes není zvyklý na pobyt v autě, může to pro něj znamenat velké narušení běžného života.
✅ Místo toho radši: Vozte pejska třeba do psích parků nebo pěkných venkovních prostor na procházky. Naučte ho si zvyknout na prostředí auta, berte ho na krátké projížďky a vytvářejte pozitivní asociace s přepravkou.

❌ Co nedělat: Těsně před cestou pejskovi nedávejte největší jídlo dne. I psům může být z jízdy špatně, obzvlášť po vydatném krmení.
✅ Místo toho radši: Nechte si pořádné jídlo na příjezd do vaší destinace. Zhruba 2 hodiny před odjezdem zvolte radši oblíbenou svačinku.
Tip na trénink od trenérky Denisy
Jeďte na velké parkoviště u nákupního centra a popojíždějte autem. Zastavte a někdy psa vezměte ven. Jindy jen čekejte v autě a zase přejeďte na jiné místo. Chcete udělat ze zastaveného auta a vyndávání psa ven normální všední věc. Někdy třeba zastavte, vezměte psa z auta ven, odměňte, šup zpátky do auta, zase ven atd. Proces několikrát zopakujte a pak jeďte zase dál.

Letadlo

Než se definitivně rozhodnete pro dopravu letadlem a začnete kupovat letenky, zjistěte si, zda tuto možnost vůbec můžete využít. Různé letecké společnosti mají různá pravidla, některé psy nepovolují vůbec, jiné je povolují pouze v zavazadlovém prostoru. Vždy si to ověřte u konkrétní letecké společnosti.
Pokud jsou domácí zvířata povolena, stojí vám v cestě ještě další omezení a limity:

  • Limit na velikost přepravky. Na palubě letadla je standardně maximální povolená hmotnost přepravky i s mazlíčkem 8 kg. Přepravka musí mít nepropustné dno a být dost velká na to, aby se v ní pes mohl otočit.
  • Omezená kapacita, kolik domácích zvířat může být na palubě. Pokud máte malého pejska a nechcete jej nechat letět mezi batožinou, měli byste včas kontaktovat leteckou společnost pro ujištění, že se ještě váš pejsek vejde.
  • Limit na velikost psa. Pokud je příliš velký (obvykle nad 8 až 10 kg), bude muset cestovat v zavazadlovém prostoru. Ani středně velcí psi jako border kolie tedy nesmí na palubu. 
  • Limit na určitá plemena. Brachycefaličtí psi (bostonský teriér, francouzský buldoček, mops atd.) jsou často znevýhodněni kvůli svým zdravotním problémům. Některé letecké společnosti je nepovolují, protože se v minulosti prokázalo, že v letadlech umírali častěji než jiná plemena. V roce 2010 byla až polovina všech psů, kteří zemřeli v letadlech, krátkonosých.
  • Teplotní limity. Některé společnosti vám mohou zamítnout přepravu psa v případě, že ve vaší cílové destinaci teplota překračuje jistou hranici.
Letecké společnosti, se kterými se můžete v ČR setkat, a jejich přístup ke psům
Psi nejsou povoleni:
  • Ryanair
  • Wizzair
  • EasyJet

Psi jsou povoleni:
Czech Airlines: Přepravu psů je nutné rezervovat přes kontaktní centrum nebo na pobočce. 
  • Přeprava v kabině letadla: 1800 CZK, max. velikost přepravky 43 x 30 x 27 cm. Na palubě smí být max. 2 zvířata v třídě Economy a 1 v třídě Business.
  • Přeprava v zavazadlovém prostoru: 3600 CZK, hmotnost do 32 kg, max. velikost přepravky 130 x 69 x 80 cm.
Smartwings: Přepravu psů je nutné nahlásit telefonicky nejpozději 48 hodin před odletem.
  • Přeprava v kabině letadla: 1870 CZK, max. velikost přepravky 43 x 30 x 27 cm
  • Přeprava v nákladovém prostoru: 3740 CZK, hmotnost do 32 kg
Lufthansa: Přepravu psů je nutné nahlásit nejpozději 72 hodin před odletem. 
  • Přeprava v kabině letadla: Před ní je potřebné vyplnit 2 formuláře z webové stránky a donést na check-in. 
  • Přeprava v nákladovém prostoru: Cena závisí na konkrétní trase.
Co byste měli zvážit, když se rozhodnete pro tento způsob dopravy?

❌ Co nedělat: Vyhýbejte se letům na přestup. Ačkoliv se mohou zdát jako příjemná příležitost k odpočinku, pro pejsky mohou být psychicky vyčerpávající a matoucí. 
✅ Místo toho radši: Dávejte přednost přímým letům a minimalizujte změny dopravních prostředků.

❌ Co nedělat: Nedávejte pejskovi před letem sedativa bez předchozí dohody s veterinářem. 
✅ Místo toho radši: Pejska uklidněte tím, že si z domu vezmete jeho oblíbené předměty, hračky, misky a pamlsky. Vytvořte pozitivní asociace s přepravkou, ve které bude během letu.

❌ Co nedělat: Pokud jste rozhodnuti cestovat s mazlíčkem, nedávejte při výběru lokality na první místo jen sebe a své potřeby. Létání opravdu není nejvhodnějším způsobem dopravy pro mazlíčky. Odloučení od majitele v přepravce na několik hodin a změny tlaku přispívají k velkému stresu.
✅ Místo toho radši: Zvolte cestování autem či vlakem. Případně pokud opravdu trváte na destinaci vyžadující let, raději si s pejskem zajeďte na krátký výlet po Česku a během hlavní letní dovolené jej pro jeho vlastní dobro nechte raději odpočívat doma.
Denisa Smolíková
Trenérka psů
Vytvořte pozitivní asociaci s přepravkou. Řekněte sami: zvládne můj pes být sám v přepravce, když já budu 1 km od něj pryč? Naučte psa být delší dobu v přepravce a reálně odpočívat, ne jenom ležet a koukat jako puk, co se bude dít. Trénujte, že se přepravka hýbe, zvedá se, chodí kolem ní lidi, psi, kutálí se jídlo. Zkrátka zapojte hluk, bouchání, klepání do přepravky. Zakryjte přepravku různými předměty (ručníkem, plachtou).

Naučte psa na náhubek. Hlavně vyberte správný náhubek, ve kterém pes bude moci dýchat a sedne mu. Před cestou byste měli naučit psa v náhubku pobývat delší dobu, ležet v něm a odpočívat.

Vlak

Stejně jako v případě letadel závisí cestování vlakem na společnosti v dané zemi. Obecně platí, že malí psi by měli být v přepravce a nejspíš se svezou zdarma. Větší psi mají obvykle vlastní jízdenku (za poloviční cenu jízdenky pro dospělého), musí být na vodítku a mít náhubek.

Jelikož je zde umožněn alespoň nějaký pohyb a pejsek může být ve vaší blízkosti, jde o druhou nejvhodnější variantu cestování s pejsky.
Vlakové společnosti, se kterými se můžete v ČR setkat, a jejich přístup ke psům
  • Přeprava ve spoji RJ: Umožněna je přeprava malých psů v klecích či jiných vhodných uzavíratelných schránkách. Výjimkou je spoj do Chorvatska, kde přeprava není povolena vůbec.
  • Přeprava na lince R8 a R23: Přeprava malého psa v schránce zdarma ve všech tarifních třídách. Pes mimo schránky s náhubkem a vodítkem za 50kč, pouze ve třídě Low cost.

  • Malí psi v přepravkách (rozměry max. 90 x 60 x 40 cm) cestují zdarma. Větší psi s náhubkem a na vodítku potřebují vlastní jízdenku (při mezinárodním cestování nelze zakoupit online) za poloviční cenu dospělého lístku.

Autobus

Mezinárodní dálkové autobusy (např. Flixbus) většinou přepravu psů neumožňují. Tento zdánlivě nepřátelský přístup ve skutečnosti podporuje duševní pohodu psů. Tento způsob dopravy by pro ně byl velmi nevhodný, zejména pro větší plemena. 

Společnost RegioJet je určitou výjimkou. Přeprava je možná vnitrostátně v ČR a SR, v přepravce, kleci či tašce, která musí být na klíně nebo pod nohama majitele. Na mezinárodních linkách RegioJet jsou malí psi v přepravkách povoleni, pokud mají méně než 10 kg, a to jen v těchto vybraných spojích: 

  • Berlín–Drážďany–Praha–Brno–Vídeň
  • Praha–Brno–Bratislava–Budapešť
  • Praha–Brno–Vídeň
  • Praha–Drážďany–Berlín
  • Krakov–Ostrava–Brno–Vídeň
  • Bratislava–Vídeň–Budapešť

Volba destinace a hledání lokací

Možností, kam se vydat na dovolenou, je nepřeberné množství. Váš výběr ovlivní více faktorů. Váš rozpočet, aktivity, které vás baví, jaké prostředí preferujete, a v neposlední řadě také to, kterou zemi chcete navštívit.

A i když už se rozhodnete pro jednu zemi, stále máte svobodu dělat v podstatě cokoli. Třeba kdybyste si vybrali Itálii, svůj čas byste mohli trávit vším možným: od návštěvy památek, muzeí a galerií, přes dva týdny u moře, až k víkendu v Alpách.
Chlupáč po vašem boku vaše možnosti mírně zužuje. Nejenže psi nejsou všude povoleni, ale na některých místech se také nemusí cítit dobře. Vybírejte tedy destinace a místa, kde…

  • Jsou domácí zvířata nejen tolerována, ale vřele vítána. Hledejte psí pláže, apartmány, parky a turistické atrakce otevřené psům. V některých městech nemohou psi do restaurací, ale mohou aspoň zůstat na zahrádce.
  • Je voda z vodovodu bezpečná k pití. Pokud plánujete cestu do Bulharska nebo okolitých zemí, měli byste být obezřetní. I bezpečná pitná voda může mít mírně odlišné složení minerálů, které může přispět k žaludečním a střevním potížím psa.
  • Není hodně toulavých zvířat. V některých částech Chorvatska (např. v Dalmácii) žije mnoho toulavých koček, které mohou klidnou odpočinkovou dovolenou vašich mazlíčků značně zkomplikovat a vystresovat je.
  • Teploty nejsou příliš extrémní. I za normálního letního počasí mohou mít psi problémy s dýcháním, a sluncem ozářené betonové cesty mohou zranit jejich tlapky.
⚠️ Hlavní riziko letní dovolené
Obecně milované teplé počasí může mít v létě vážná zdravotní rizika, a to jak pro lidi, tak pro pejsky. Nejvíce ohroženi jsou brachycefaličtí a obézní psi, senioři a štěňata. Zvýšenou opatrnost doporučují odborníci při teplotách nad 25 °C. Při 28 °C přestává být většina plemen schopna samoregulace teploty a může dostat úpal. Více než 32 °C je pro psy považováno za život ohrožující.
Cestování po Evropě je pro domácí zvířata, podobně jako pro lidi, mnohem méně náročné než mimo ni. Z oficiálních informací na portálu Your Europe vyplývají tyto základní požadavky:

  • mikročip v souladu s předpisy EU 
  • vakcína proti vzteklině
  • platný evropský pas pro domácí zvířata
Více informací o tom, jak tyto požadavky naplnit, jsme pro vás sepsali v samostatném článku. Kromě těchto obecných pravidel existují také specifika, která platí pro jednotlivé země. Vytvořili jsme proto průvodce nejoblíbenějších dovolenkových destinací a popsali jejich přístup k pejskům.
Věděli jste, že?
Některá (zejména bojová) plemena nejsou v určitých zemích nebo městech povolena. Většinou se jedná o bulteriéry a pitbuly. Rotvajlera si nemůžete vzít třeba do italských Benátek, Portugalska nebo do Chorvatska. 

1. Chorvatsko

Oblíbená dovolenková destinace všech Čechů, která nabízí vše, a ještě více pro milovníky domácích mazlíčků. Možnosti plavání a koupání pro retrívry, výlety do hor a lesů s labradory, podniky obecně přátelské ke všem psům. Nemělo by pro vás být příliš obtížné ani najít hotely nebo kempy pro psy.
🏖️ Najdete zde hned několik psích pláží, které dovolují volný pohyb psů bez vodítka a v horkých dnech poskytují stín a vodu. Jako bonus se v Crikvenici a Barbatu nachází také psí bary s pamlsky pro chlupáče i dvounožce!

🚌 Veřejná doprava: Pravidla jsou poměrně nejasná a nekonkrétní. Stejně jako v mnoha jiných zemích jsou ale menší psi (do 30 cm) lépe tolerováni, nejlépe, když jsou v přepravce. Cestovat mohou bez poplatků. Větší psi nejsou povoleni, ale ani striktně zakázáni.

Používání vodítka a náhubku snižuje pravděpodobnost, že vás do dopravního prostředku nepustí. Říká se, že Záhřeb je v tomto vstřícnější než Dubrovnik nebo Rijeka.

Dovolená se psem v Chorvatsku má jednu zásadní nevýhodu: v letních měsících zde panuje velké horko, které dosahuje průměrného denního maxima 28 °C. 

  • Místa, která psy vítají:
    • Národní parky: Paklenica, Severní Velebit a Učka
    • Psí pláže: Duilovo – Plaža za pse (Split), Monty's Dog Beach & Bar (Crikvenica, Barbat), Kupalište Hidrobaza (Pula), Plaža za pse Fasana (Fažana), Psí pláž Portić (Peroj), Psí pláž Mošćenička Draga
  • Místa, kde psi za určitých podmínek nevadí:
    • Národní park Krka, Přírodní ráj Kamenjak, Plitvická jezera (psi povoleni pouze na vodítku)
    • Pláž Grgurići (Slano), psi jsou tolerováni, ale pláž pro ně není uzpůsobena
  • 🏠 Ubytování: Chorvatsko bylo v roce 2020 čtvrtou zemí v Evropě s nejvíce hotely, které přijímají psy.
Jak poznat, na jakých plážích mohou pejsci volně pobíhat, a kde nejsou vůbec vítáni?
Kromě tabulek se značkou zákazu vstupu jsou místa, kam psi nesmí, často označena modrou vlajkou. Obvykle nemohou jen tak jít na velké turisticky oblíbené pláže, ale na ty okrajové a méně udržované, samozřejmě se ale najdou i výjimky.

2. Itálie

Často jmenována jako jedna z nejvíce dog-friendly zemí. Kromě malých kavárniček a pekáren jsou chlupáči vítáni opravdu téměř všude. Na rozdíl od zbytku Evropy dokonce i některé supermarkety a nákupní centra psům vstup nezakazují.
🏖️ I v Itálii najdete dedikované psí pláže. Nejstarší z nich je Bau Bau Village v regionu Savona blízko Janova, poprvé otevřená koncem 90. let. Můžete si zde pořídit psí pamlsky, vyzkoušet agility, a nakonec využít i psí sprchu. 

⚠️ Ale pozor: v Itálii je mnoho psích pláží placených. V okolí Savony zaplatíte za vstup zhruba 1000 až 2000 korun, záleží, jestli chcete lehátko, misku pro psa, židli, nebo také slunečník.

🚌 Veřejná doprava: Náhubek a vodítko pro velké psy, přepravka pro malé. Pravidla jako všude jinde. Nejsou ale striktně dodržována ani vynucována, takže se řiďte značkami v konkrétním městě. Každé má totiž pro přepravu zvířat jiná pravidla, např. v metru v Římě můžete se psem jen do prvního a posledního vagonu, v Milánu mají psi zákaz ve špičce (od 7:30 do 9.30 a od 17.30 do 20.30).

  • Místa, která psy vítají:
    • Psí pláže Bau Bau Village (Albissola Marina, Savona), Baba Beach (Alassio, Savona)
    • Příroda: Lago di Como, turistika přes Cinque Terre (Ligurie), Toskánsko 
  • Místa, kde psi za určitých podmínek nevadí:
    • Psí pláže Spiaggia libera attrezzata (Finale Ligure, Savona), Bagni Leonessa (Savona). Vstup pro psy za poplatek. Bez vodítka smí pes být pouze v moři.
    • Pompeje: Vstup povolen pouze psům s max. hmotností 10 kg a výškou 40 cm. Během návštěvy musí být pes na vodítku, případně v náručí majitele.
  • Místa pro psy nevhodná:
    • Benátky: Tuto must-see ikonu Itálie byste při návštěvě s pejskem měli vynechat. Masivní davy v letních měsících by mohly menšího pejska pošlapat. Absence větších travnatých ploch na venčení a úzké uličky plné lidí nejsou vůbec dobré ani pro větší aktivní pejsky.
    • Památky: Koloseum v Římě, Královský palác v Turíně (úplný zákaz psů)
  • 🏠 Ubytování: Itálie byla v roce 2020 zemí v Evropě s nejvíce hotely, které přijímají psy, zároveň byla třetí v počtu psům vstřícných hotelů s hodnocením 5/5. 

3. Polsko

Náš severní soused nabízí mnoho krásných příležitostí pro cestovatele. Od pláží Baltského moře pro plavce přes Tatry pro všechny horaly a historická města pro milovníky procházek. Určitě si vyberete, ať už po svém boku máte jakékoliv plemeno.
🍽️ Možná ovšem budete mít problém najít restauraci, kam pejskové smí – někdy bývají zakázáni i na terase. Ze zkušeností místních by vegetariánské a veganské restaurace měly tolerovat psy více a mít pro ně nachystané misky s vodou.

Tip: Zkuste použít polskou stránku piesnaurlopie, která vám může pomoct najít místo vhodné pro vašeho mazlíčka, od restaurací a pláží k ubytování. 

⚠️ Ale pozor: V případě Polska neberte nošení náhubku a vodítka na lehkou váhu. Pár let zpátky zde totiž zvýšili tresty za porušení zákonů ohledně psů, např. za psa bez vodítka ve veřejném prostoru můžete dostat pokutu 1500 korun, stejně tak za neuklízení jeho výkalů.

🚌 Veřejná doprava: Podobně jako jinde, i zde můžete cestovat městem s malým pejskem v přepravce a s velkým na vodítku. Oficiálně musí mít lístek psi, kteří se nevejdou do přepravky, ti ostatní se svezou zdarma. Stejně tak je povinný náhubek, a to i u malých psů mimo přepravky, jinak vám hrozí pokuta až 3000 korun. Další pravidla se liší u jednotlivých měst, třeba v Krakově platí zákaz pokládání psů na sedadla.

  • Místa, která psy vítají:
    • Psí pláž Beach for Dogs in Brzeźno
    • Park Moczydlo (Varšava)
  • Místa, kde psi za určitých podmínek nevadí:
    • Tatry: Psi nesmí na většinu míst v Tatrách, a to jak na polské, tak nově i na slovenské straně. Podle blogu zakopanezepsem je výjimkou Chocholowska dolina a Droga pod Reglami.
  • Místa pro psy nevhodná:
    • Památky, muzea, parky: Łazienki Królewskie (Varšava): úplný zákaz psů kvůli přítomnosti dalších zvířat, jako jsou pávi, veverky nebo kachny. Las Kabacki (Varšava): za porušení hrozí pokuta.
  • 🏠 Ubytování: Polsko bylo v roce 2020 třetí zemí v Evropě s nejvíce hotely, které přijímají psy.

Stojí cestování s mazlíčkem za to?

Teď už víte, jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé destinace a způsoby, jak se do nich přepravit. Před cestou se vám ještě může hodit seznam věcí, které by vám na dovolené se psem v jakékoliv zemi rozhodně neměly chybět. Je dobré si je pořídit dříve než týden před cestou, aby si na ně pejsek zvykl.
Denisa Smolíková
Trenérka psů
Přibalte s sebou rozhodně krátké vodítko. Zvážte, jestli na nějakou túru nedat psovi postroj a vodítko s amortizérem, které si dáte za pas a budete mít volné ruce. Flexi si sbalte do batůžku. Dáte psovi volnost (př. parky a venčení mimo provoz), ale zároveň ho máte pod kontrolou. Někdy lepší než stopovačka, se kterou musíte stále manipulovat a v národních parcích byste smetli kytky.
Co vzít pejskovi na dovolenou?
  • Obojek
  • Vodítko, ideálně klasické krátké a ne samonavíjecí. 
  • Náhubek
  • Sáčky na výkaly
  • Lékárnička pro psy
  • Hračky, frisbee
  • Krmivo a pamlsky v krabičkách pro jednodušší krmení
  • Cestovní misky, láhve či dávkovače vody
  • Psí opalovací krém (ano, i psi ho potřebují)
Důležité je ale nejen mít na paměti všechny povinnosti před cestou, ale také stav a povahu vašeho mazlíčka. Pokud víte, že je pro něj cestování spíše stresovou záležitostí, zkuste zvážit hlídání, které má hned několik výhod. Spokojený pes = spokojený pán. Plánujete v létě vyrazit na dovolenou s vaším chlupatým parťákem? Podělte se s námi do komentářů na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru.

Článek byl napsán bez jakékoliv spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty zmíněnými v textu. Odkazy slouží pouze jako inspirace pro čtenáře.