InspiraceHlídání mazlíčkůLetní péče o mazlíčky

Letní péče o mazlíčky: Jak ochladit psa a kočku během léta?

  30. červenec 2024,    6 min. čtení,
Léto, období, na které se většina z nás těší, ale spolu s radostí a odpočinkem bychom neměli zapomínat na sezónní potřeby pro pohodu našich domácích mazlíčků. 🌞 
Věděli jste, že domácí mazlíčci mohou zemřít na úpal? 😔 Podle americké organizace na ochranu práv zvířat PETA jen v roce 2023 zemřelo na úpal 163 domácích mazlíčků. Těmto případům by se dalo předejít jednoduchými preventivními opatřeními.

Pojďte se společně s námi vzdělat, jak se můžete o svého psa nebo kočku postarat během horkých letních měsíců, ať už doma, nebo na dovolené. 🐶🐱 
⚠️ Na co si dát pozor?
Nikdy nenechávejte svého mazlíčka v létě samotného v autě! Nezáleží na tom, jestli jen na chvíli vystoupíte, a už vůbec vás nezachrání stažené okénko. Pokud zaparkujete na slunci, když je venku více než 26 stupňů, může se teplota v interiéru prudce zvýšit. Podle CBS News se může teplota vyšplhat až na:

  • 42 stupňů po 20 minutách
  • 47 stupňů po 40 minutách 
  • 50 stupňů po 60 minutách 

A to může mít pro domácího mazlíčka skutečně fatální následky.

Hlavní rizika během letních měsíců

Přestože jsou pro nás letní měsíce plné radosti a dovolených, pro naše domácí mazlíčky mohou být naopak mnohem náročnější vzhledem k vysokým teplotám a extrémnímu počasí. Proto je důležité jim v tomto období věnovat zvýšenou pozornost.
Kromě ochrany před sluncem je v teplých měsících nesmírně důležitá také ochrana před hmyzem, zejména pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí. A to například do Itálie, oblíbeného Chorvatska nebo jiných zemí se subtropickým podnebím.

Vysoká tráva a vysoké teploty poskytují ideální podmínky pro množení klíšťat a roztočů. Komáři, klíšťata a další hmyz mohou být nejen nepříjemní společníci, ale mohou také šířit nemoci, které ohrožují zdraví našich mazlíčků.

🌡️ Zvířata mají nižší odolnost vůči teplu než lidé a horké počasí pro ně může být nebezpečné. Psi a kočky se neumí potit jako my, takže jejich možnost termoregulace je omezenější. 

Proto jsou obzvláště zranitelná vůči riziku přehřátí, úpalu a dehydratace. Potní žlázy psů jsou omezené na nosní dírky a tlapky, což jim ve srovnání s námi ztěžuje ochlazování. Vnější ochlazování psů a koček v létě je proto nezbytné.

Příznaky přehřátí, úpalu a dehydratace u psů a koček

Jedním z nejčastějších problémů, se kterými majitelé psů a koček v létě navštěvují veterináře, je podezření na dehydrataci a přehřátí.
Věděli jste?
Uši a nos u bílých nebo světle zbarvených koček jsou mnohem náchylnější ke spálení sluncem, což může později vést ke vzniku spinocelulárního karcinomu. Podobnému riziku jsou vystaveni i bezsrstí psi, tzv. naháči. Problému můžete předejít tím, že budete zmíněná plemena natírat opalovacím krémem. Nejbezpečnější bude je co nejméně vystavovat přímému slunci.
Pokud tělesná teplota psa dosáhne nebo překročí 40 až 42 °C, může se z pouhého přehřátí vyvinout úpal. Proto je nutné předejít už samotnému přehřátí, abyste se vyhnuli úpalu. V době, kdy se u psa projeví příznaky úpalu, je již často pozdě.
Věděli jste?
Zvířata se "zmáčklým čumákem", jako jsou například mopsíci a perské kočky, jsou náchylnější k úpalu, protože se nemohou účinně ochlazovat dýcháním jako jiná plemena. Zvýšené riziko hrozí také starším mazlíčkům, nebo těm s nadváhou a s nemocným srdcem či plícemi. Těmto zranitelným skupinám je obzvlášť důležité věnovat zvýšenou pozornost a snažit se je držet v chladnějším prostředí.

Domácí péče: Ochlazování a hydratace

Péče o domácího mazlíčka v létě je nesmírně důležitá a je třeba zajistit, aby váš domov byl pro vašeho chlupáče ideálním prostředím a ne naopak.

Letní péče o psa


  •  🌳 Zajistěte stín: Zajistěte, aby měl váš pes vždy přístup ke stínu. Dostatečnou ochranu může poskytnout například slunečník na zahradě, který vytvoří stinný úkryt.
  •  💠 Chladící polštářky a hračky do vody: Speciální chladící polštářky a hračky do vody pomohou udržet psa v chladu. Tyto pomůcky jsou běžně k dostání ve zverimexu a specializovaných obchodech pro mazlíčky.
  •  💧 Pravidelné doplňování vody: Pohlídejte si, aby váš měl pes vždy přístup k čerstvé, chladné vodě. Voda by měla být k dispozici kdykoli a kdekoli v domě. Ideálně by měla být chladnější, aby osvěžila a měnit byste ji měli alespoň dvakrát denně.
  •  🍮 Ledové pochoutky a kostky ledu: V létě psi milují hračky do vody a chladivé pamlsky, jako jsou obyčejné kostky ledu, nebo třeba psí zmrzlinu! Pokud chcete svému pejskovi dopřát, najděte recept na snadnou domácí ovocnou zmrzlinu pro psy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ příchuť zvolte podle toho, co má váš pejsek nejraději.
Věděli jste?
Hustá psí srst nejen zahřívá, ale také chladí? Odpařování vlhkosti ze srsti poskytuje psům s hustou srstí příjemný chladivý efekt. Z tohoto důvodu se nedoporučuje v létě automaticky stříhat srst všech plemen. Pokud si nejste jistí, zda stříhat nebo ne, poraďte se s vaším veterinářem.
  • 🪮 Pravidelné kartáčování a péče o srst: Pravidelné kartáčování a péče o srst je v létě nesmírně důležitá, aby se zabránilo zarůstání chlupů, jejich zamotávání a případnému podráždění kůže.
  • 🆒 Ventilátory a klimatizace: Používání ventilátorů a klimatizace může výrazně snížit teplotu ve vašem domě nebo bytě. Dávejte si však pozor, aby vzduch neproudil přímo na psa, to by mohlo způsobit dýchací potíže. 
  •  🏠 Na co nezapomenout při odchodu z domu: Pokud zůstane váš pes v domě nebo bytě sám, výborným pomocníkem je klimatizace s programem, který se automaticky spustí při vámi nastavené teplotě a ochrání vašeho psa před horkem. Pokud klimatizaci nemáte, nezoufejte, teplotu můžete snížit i pouhým zatažením žaluzií.
  •  🦟 Ochrana proti komárům, roztočům a parazitům: Užitečné jsou speciální obojky proti blechám a klíšťatům obsahující pyretroidy nebo přípravky, které lze aplikovat přímo na kůži. Obě varianty obsahují antiparazitní látky, liší se pouze tím, jak dlouho a proti kterým parazitům chrání. Hmyz je jedním z nejčastějších spouštěčů alergií u psů, takže i to je dobrý důvod, proč byste měli vašeho psa řádně chránit. 
  • 🛁 Osvěžující koupele: občas psa vykoupejte ve vlažné vodě, aby se ochladil. Skvělým způsobem ochlazení je také malý bazének.
  •  ✋ Méně hraní a pohybu: Když je venku velké horko (přes 30°C, u některých plemen stačí dokonce 25°C), vyhněte se dlouhým a náročným procházkám, zdržujte se se psem především uvnitř.
Tip Hlídačky.cz
Asfalt a beton se mohou na slunci pořádně rozpálit, proto se vyhněte venčení psa v horku. Nejenže se může přehřát, ale může si tak ošklivě spálit tlapky. 

Pokud si nejste jisti, zda je asfalt vhodný k venčení, dotkněte se ho na několik sekund hřbetem ruky. Máte instinktivní pocit, že musíte ruku okamžitě odtáhnout? Přesně tak se bude cítit váš pes.

Letní péče o kočky


  •  ❄️ Udržujte je v chládku: Pro kočky je také důležité, aby si v domácnosti vždy našly chladné, stinné místo. Z povrchů dávají většinou přednost dlažbě nebo parketám, protože se na nich nedrží příliš tepla, jako například na koberci. 
  •  🚰 Podporujte hydrataci: Zkuste také fontánky s pitnou vodou – kočky milují tekoucí vodu, takže je to povzbudí k doplňování tekutin.
  •  🥣 Tekutá strava: Tekutá strava dodává kočkám další tekutiny, což je důležité zejména v létě.
  •  🥶 Chladící podložky a polštáře: Stejně jako psům, i kočkám mohou prospět chladící polštářky. Ty jim v horkých dnech poskytnou pohodlné a chladné místo.
  • 🕸️ Využijte balkon: Kočky jsou zvědavky jako Kelišová, za každého počasí. Bojíte se, že vaše kočka spadne nebo uteče? Pořiďte si pro jistotu síť pro kočky vyztuženou drátem.
  •  ༄ Větrání a proudění vzduchu: Dbejte na dostatečnou cirkulaci vzduchu v bytě, abyste zajistili průvan a vyhnuli se nepříjemnému dusnu. Otevřete okna (pokud je to bezpečné) a použijte ventilátory, aby byl vzduch neustále v pohybu.
  •  💦 Chladicí hračky: Ačkoli většina koček nemá ráda vodu, stále se najdou takové, které si v ní rády namáčejí tlapky. Majitelé koček, které milují vodu, si mohou pořídit například bazén pro kočky.

Nepodceňujte veterinární kontroly během léta

V letních měsících je důležité nepodceňovat pravidelné veterinární prohlídky. 👨🏻‍⚕️🐾  Zejména v případech, kdy hrozí domácím mazlíčkům zdravotní problémy, jako je přehřátí, úpal, dehydratace a další.

Pravidelné prohlídky u veterináře mohou odhalit včasné příznaky a symptomy, které naznačují, že má váš mazlíček problém. Včasná diagnóza a léčba mohou být v takových případech klíčové.

Tipy pro letní péči o domácí zvířata

☝️ S blížícím se létem je důležité se o své domácí mazlíčky řádně starat a chránit je abyste předešli přehřátí, úpalu a dehydrataci. 

Pravidelné návštěvy veterináře, kontroly klíšťat, pravidelný pitný režim a neustálá pozornost jsou nezbytné k tomu, aby psi a kočky zůstali i v letních měsících zdraví a spokojení, ať už doma nebo na dovolené. 🌊☀️🐚 A jak chráníte vaše mazlíčky v letních měsících vy? Podělte se s námi do komentářů na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru.