Cestování se psem: Cestovní pojištění, pas a očkování pro psa
Plánujete letos vyrazit na dovolenou s vaším pejskem? Máte vybranou destinaci, těšíte se, ale ještě jste si nezjišťovali, co všechno je potřeba zařídit? Možná už by bylo na čase zjistit, co všechno je pro cestování s pejskem potřeba zajistit před cestou. Není toho málo, proto jsme ty nejdůležitější body sepsali pro vás.
Obsah
- Plánování jako klíč k bezstarostnému odjezdu
- Identifikace psa – čipování
- Pas pro psy a další dokumentace
- Očkování a antiparazitika
- Odčervení: Ošetření proti echinokokům
- Antiparazitika
- Cestovní pojištění pro psy
- Vybavte se na cestu! Doplňky pro pohodlnější cestování
- Cestování se psem může být zábava, ale i zodpovědnost
- Často kladené dotazy
Plánování jako klíč k bezstarostnému odjezdu
S vhodnou přípravou, vybavením, dokumenty a znalostí místních pravidel budete mít jistotu, že vaše dovolená proběhne v klidu pro vás i vašeho čtyřnohého společníka.
Je nutné vzít v potaz, že pravidla se v každé zemi liší a před odjezdem doporučujeme zkontrolovat aktuální pravidla vaší destinace. V našem článku se zaměříme hlavně na státy EU.
Cestování se psem v rámci EU (v tomto případě 27 zemí EU + Norsko a Severní Irsko) je díky jednotným předpisům EU jednodušší. Ve většině států můžete cestovat se psem za uvedených předpokladů:
- Pes je označen mikročipem nebo má zřetelné čitelné tetování, které bylo provedeno před 3. 7. 2011.
- Pes je očkován proti vzteklině.
- Pes je odčerven platí pro oblasti, kde se infekce tímto parazitem nevyskytuje (Finsko, Irsko, Malta, Norsko a Severní Irsko).
- Co se týče cest ze zemí EU, pes má mít platný evropský pas zvířete v zájmovém chovu. V případě příjezdu ze země mimo EU potřebuje veterinární osvědčení EU.
Věděli jste?
S jedním majitelem může cestovat maximálně 5 zvířat. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže.
Identifikace psa – čipování
Psi i kočky musí být označeni mikročipem, který splňuje normy ISO pro mikročipy a čtecí zařízení – ISO 11784 a ISO 11785. Označení mikročipem provede váš veterinární lékař.
Můžete si vybrat z několika druhů čipů, které váš veterinář nabízí. Cena čipů se pohybuje v rozmezí od 150 Kč až kolem 500 Kč. Cena se liší v závislosti na značce a kvalitě čipu. K ceně je navíc nutné připočíst i cenu za aplikaci, kdy se cena práce veterináře pohybuje od 300 Kč do 900 Kč.
Kateřina Šustková
Veterinární lékařka
Čip neslouží k GPS lokalizaci zvířete. Čipováním dojde k pouze označení zvířete jedinečným identifikačním kódem. Ten je zjistitelný přiložením čtecího zařízení k blízkosti čipu. Čip se standardně umisťuje na levou stranu krku do podkoží.
Čipování psů je navíc povinné i mimo cestování. S čipem získá váš pes jedinečný identifikační kód, díky kterému bude po (dobrovolné, ale doporučené) registraci dohledatelný v případě zatoulaní nebo ztráty.
Registrace čipu je dobrovolná, ale velmi se doporučuje. Závisí na zodpovědnosti každého páníčka, který si může vybrat z výběru registrů.
Pas pro psy a další dokumentace
Ať už plánujete cestu po zemi, letadlem nebo vlakem, při každém vycestování za hranice Česka musí mít pes platný cestovní pas. Tato pravidla se vztahují na cesty mezi zeměmi EU, ale také mimo země EU. Pas byste měli mít vždy u sebe připravený ke kontrole. Pro získání pasu musíte splnit hned několik podmínek.
Podmínky pro obdržení pasu:
🐶 pes má všechna potřebná očkování – povinné je očkování proti vzteklině, které začíná být platné 21 dní po provedení očkování
🐶 pes má mikročip nebo zřetelné tetování
Některé země navíc vyžadují odčervení (v Evropě jsou to Finsko, Irsko, Malta a Norsko)
Kateřina Šustková
Veterinární lékařka
Zkontrolujte si, že máte vše potřebné alespoň měsíc před plánovanou cestou do zahraničí, Případě propadlého očkování na vzteklinu bude revakcinace platná až za 21 dní po aplikaci.
Kde získat pas pro psa?
Cestovní pas sjednáte u vašeho veterinárního lékaře, který má povolení a registraci pro vydávání pasů krajskou veterinární správou. Cena za vystavení cestovního pasu pro psa se pohybuje kolem 500 Kč.
V pasu vždy musí být uvedena osoba, se kterou pejsek do zahraničí cestuje. Nejčastěji se jedná o majitele. V situaci, kdy se psem cestuje jiná osoba, než je uvedeno v pasu, musíte doložit písemné zmocnění majitele.
🇪🇺 Pas je platný ve všech členských státech EU. Každý pas je označen kódem země a pořadovým číslem, přiděleným Státní veterinární správou. Dále je v pasu uvedeno číslo mikročipu, provedená povinná očkování, případně záznamy o zdravotním stavu zvířete.
Pohlídejte si i další dokumenty
⚠️ Před cestou si vždy ověřte podmínky vstupu pro cestování se psem do konkrétní destinace a ujistěte se, že váš pes všechny splňuje. Některé země vyžadují mimo pasu také veterinární osvědčení, které vám za správní poplatek 50 Kč vystaví také veterinární lékař.
Během letní sezóny je poptávka po hlídání mazlíčků vyšší až o 200 % než po zbytek roku.
Očkování a antiparazitika
Která očkování jsou povinná a která pouze doporučená? Čert, aby se v tom vyznal. Zdraví a bezpečnost pejska by měly být vždy na prvním místě. Co je dobré si před cestami pohlídat?
Očkování proti vzteklině
Pes starší 12 týdnů musí mít povinně platné očkování proti vzteklině, které provádí veterinární lékař a zároveň ho zaznamená do cestovního pasu.
Ovšem pozor! Pes může cestovat nejdříve až 21 dní po své první vakcinaci. Jedinou výjimkou pro okamžité vycestování hned po očkování je přeočkování, které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování.
Existují výjimky
Členské státy EU mohou udělit výjimku z povinného očkování proti vzteklině pro štěňata, která jsou mladší než 12 týdnů a nejsou očkována proti vzteklině. Pouze však pokud mají platný pas a nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.
Kateřina Šustková
Veterinární lékařka
Pas není totéž co očkovací průkaz! Očkovací průkaz slouží pouze k zaznamenávání provedených očkování/ošetření. Cestovní pas může vystavit pouze schválený veterinární lékař a slouží jako oficiální dokument.
V případě, že se psem plánujete vycestovat do země mimo EU, která má horší nákazovou situaci týkající se vztekliny, musíte při návratu z těchto zemí doložit potvrzení o provedeném sérologickém vyšetření na vzteklinu. Toto potvrzení dokládá, že má pes dostatek protilátek proti této nákaze a může se bezpečně vrátit zpět do ČR.
Odčervení: Ošetření proti echinokokům
Před vstupem do Irska, Malty a Finska musíte vašeho psa odčervit. Odčervení neboli ošetření psů proti echinokokům musí být provedeno veterinárním lékařem ve lhůtě 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států a musí jím být potvrzeno do pasu.
Do pasu pak musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Účinnou látkou použitého přípravku musí být praziquantel.
Antiparazitika
Antiparazitika by měla být nezbytnou výbavou nejen pro cestování, ale celkově pro letní sezónu pro co nejbezpečnější výlety a procházky s pejskem. Antiparazitika ho chrání před klíšťaty, blechami, všenkami, ale i komáry a dalším dotěrným hmyzem.
V různých zemích se navíc mohou vyskytovat odlišní parazité. Před cestou ideálně vyzbrojte pejska antiparazitním obojkem, vybavte se sprejem nebo případně vaši cestu konzultujte s vaším veterinářem.
Mimo parazity mějte na oči na šťopkách také během venčení, nikdy nevíte co váš pejsek může vyčmuchat a nebezpečného pozřít.
Cestovní pojištění pro psy
Chcete cestovat v klidu? Pořiďte vašemu pejskovi cestovní pojištění pro psy. Neradi bychom přivolávali nepříjemné situace, ale nikdy nevíte, kdy se vám pojištění pro psa bude hodit a kolik peněz a starostí dokáže ušetřit. Jaké jsou hlavní důvody, proč pejska pojistit?
- Neočekávané veterinární náklady
Nemoc, úraz nebo jiný zdravotní problém. Veterinární péče v zahraničí může být pořádně drahá záležitost. Cestovní pojištění může pokrýt náklady na lékařské vyšetření, ošetření nebo případné hospitalizace. Nenechte si dovolenou zničit nečekanými výdaji.
- Zrušení cesty před odjezdem
Zranit nebo onemocnět může nečekaně pejsek i těsně před odjezdem, a to často vede ke zrušení plánované cesty. Cestovní pojištění vám může pomoci pokrýt náklady na zrušení rezervací a zmírnit tak finanční ztráty.
- Ztráty, krádeže nebo změny plánů
Pojištění může také nabídnout finanční kompenzaci v případě, že se pes během cesty ztratí, jsou vám odcizeny jeho věci nebo v případě, kdy by došlo k neplánovanému prodloužení pobytu kvůli zdravotnímu stavu psa.
Pojištění poskytuje jistotu a klid při cestování, neboť víte, že v případě nečekané situace máte krytí.
Pokud se rozhodnete nechat vašeho pejska doma, můžete být naprosto v klidu. Všechny rezervace na Hlídačky.cz jsou pojištěné.
Podmínky plnění čtěte pozorně
Není pojištění jako pojištění. A u pojišťovacích smluv to platí dvojnásob. Ujistěte se, že balíček odpovídá vašim potřebám a při výběru pojištění pro psa se zaměřte na několik klíčových bodů:
- Rozsah krytí: Zjistěte si, co přesně je v pojistce zahrnuto.
- Výluky: Pečlivě si přečtěte podmínky, abyste porozuměli, na co se pojištění nevztahuje, jako jsou předchozí onemocnění nebo věkové limity.
- Limity: Zkontrolujte finanční limity pro jednotlivé položky.
- Spoluúčast: Mějte na paměti výši spoluúčasti, tedy částky, kterou budete hradit sami, než pojišťovna začne platit.
- Čekací doba: Některé pojistky mají čekací dobu před tím, než začne pojistka platit. Během této doby nejsou pojistné události kryty.
- Specifické podmínky: Různé pojišťovny mohou mít specifické podmínky, například ohledně věku psa nebo plemene. Ujistěte se, že váš pes splňuje kritéria.
Náklady na ošetření se nejčastěji proplácí až po doložení všech dokladů a návratu zpět do Česka.
Hraje rasa roli?
Rasa psa nebo velikost většinou nehraje žádnou roli. Co ale může hrát roli je stáří pejska. Některé pojišťovny nabízí pojištění na cesty jen pro psy ve stáří od 6 měsíců do 8 let.
Udělejte si srovnání pojistek
Projděte si několik nabídek a porovnejte je, abyste měli představu o rozdílech v ceně a rozsahu krytí. Přečtěte si recenze a hodnocení jiných zákazníků, abyste zjistili, jak je pojišťovna spolehlivá a jak dobře komunikuje případné problémy.
Kolik stojí pojištění psa?
Cena pojištění se liší v závislosti od druhu společnosti a balíčku. Nabídka pojistek je opravdu velká. Před uzavřením pojistky doporučujeme srovnat alespoň několik konkurenčních nabídek. Roční náklady na pojistku se mohou pohybovat od 1000 Kč do 4000 Kč.
Vybavte se na cestu! Doplňky pro pohodlnější cestování
Aby si celá posádka užila klidnou a pohodlnou cestu, je nezbytné se správně připravit a vybavit. Stejně jako s dětmi. Cestování s mazlíčky má své výhody i nevýhody, nicméně praktické doplňky, které vám a vašemu psovi usnadní cestování a zpříjemní každou výpravu, ať už se vydáte na krátkou procházku nebo delší dobrodružství.
🍼 Cestovní miska a láhev na vodu
Během cestování se psem je stěžejní zajistit, aby váš mazlíček měl dostatek granulí a vody. Cestovní misky a lahve na vodu jsou praktickým vybavením pro podávání jídla a pití během cestování.
🪥 Hygienické potřeby
Kromě nezbytných pytlíků na exkrementy se vám při cestování budou hodit i další hygienické potřeby jako vlhčené ubrousky, ručník, přípravky na srst.
🚘 Ochranné potahy
Ochranné potahy jsou důležitým vybavením pro majitele psů, kteří rádi jezdí autem. Tyto přebaly chrání sedadla před špínou, chlupy a poškrábáním od psa. Existují také speciální přepravní autopotahy s možností připoutat pejska bezpečnostním pásem.
🦮 Vodítko a obojek
Nezbytnou výbavou pro cestování je vodítko a obojek, abyste svého mazlíčka mohli brát všude s sebou. V případě, že budete cestovat hromadnou dopravou je možné, že budete potřebovat i náhubek pro psa. Například v Polsku, Itálii a Rakousku je ze zákona stanovena povinnost mít v hromadné dopravě psa na vodítku včetně náhubku.
🧸 Cestovní pelechy, deky, hračky
Cestovní pelechy, koberce nebo deky jsou skvělým způsobem, jak poskytnout vašemu psu pohodlné místo k odpočinku během cestování. Nezapomeňte přibalit oblíbenou hračku!
💊 Cestovní lékárnička pro psy
Informace o místních veterinářích a správně vybavená lékárnička vám umožní rychlou reakci v případě nouze.
Zvolte takovou výbavu, která nejen splňuje bezpečnostní požadavky, ale také zajišťuje komfort pro vás i vašeho psa.
Tip: Plovací vesta pro psa
Plánujete s pejskem vyrazit k vodě nebo se během letních procházek občas rád osvěží v rybníku nebo jezeře? Pořiďte mu plovací vestu. Vesta je vhodná i pro zdatné psí plavce, u kterých může dojít k nečekané únavě nebo křečím ve vodě.
Cestování se psem může být zábava, ale i zodpovědnost
Letní sezóna si doslova říká o dobrodružství, ideálně, s vaším chlupatým parťákem. Nezapomínejte ale, že každá zábava a dobrodružství má i druhou stranu mince, kterou je zodpovědnost a informovanost.
Před každou cestou do zahraničí prostudujte místní předpisy a zákony, které se týkají psů. Například pokuty za neuklízení si po vašem pejskovi během venčení mohou dosahovat až několika tisíc.
Před každou cestou do zahraničí prostudujte místní předpisy a zákony, které se týkají psů. Například pokuty za neuklízení si po vašem pejskovi během venčení mohou dosahovat až několika tisíc.
Rakousko velmi přísně dbá na čistotu veřejných míst. Pokud by vás přistihli, že jste po venčení neuklidili, čeká vás pokuta až do výše 1 820 euro.
Důležité je nejen mít na paměti všechny povinnosti před cestou, ale také stav a povahu vašeho mazlíčka. Pokud víte, že je pro něj cestování spíše stresovou záležitostí, zkuste zvážit hlídání, které má hned několik výhod. Spokojený pes = spokojený pán. Jakou máte zkušenost z cestování s pejskem? Podělte se s námi do komentářů na Facebooku!
Článek byl napsán bez jakékoliv spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty zmíněnými v textu. Odkazy slouží pouze jako inspirace pro čtenáře.
Článek byl napsán bez jakékoliv spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty zmíněnými v textu. Odkazy slouží pouze jako inspirace pro čtenáře.
Často kladené dotazy
Téma cestování se psem sebou nese také plno otázek, snažili jsme se zodpovědět na ty nejčastější.
Jak dlouho trvá vyřízení pasu pro psa?
Po splnění všech podmínek pas vyřídíte během jedné návštěvy veterináře.
Jak dlouho platí pas pro psa?
Pas má celoživotní platnost, nicméně s každým očkováním ho musíte aktualizovat.
Pro jaké zvířata se vystavuje pas?
Evropský pas pro zvíře v zájmovém chovu se vystavuje pouze pro psy, kočky a fretky.
Kolik stojí pojištění psa?
Záleží vždy na konkrétním balíčku, který si vyberete a také na délce pojištění. Nejlevnější cestovní pojištění s vyšším krytím seženete od 500,- Kč.
Pojištění psa – co obsahuje základní balíček?
Nabídka cestovního pojištění pro psa je opravdu široká. Základní balíček pojištění pro psa obvykle zahrnuje krytí nákladů na veterinární péči, jako je návštěva veterináře, diagnostické testy a chirurgické zákroky v případě onemocnění nebo úrazu. Součástí bývá i odpovědnost za škodu, která vás chrání před finančními následky, pokud pes způsobí škodu na majetku nebo zraní jinou osobu. Pojištění také často nabízí kompenzaci při úmrtí nebo eutanazii, ať už kvůli vážnému onemocnění nebo zranění. Dále pokrývá ztrátu nebo krádež psa. Pojistné podmínky a pokrytí se mohou lišit v závislosti na pojišťovně, a proto je důležité si je předem důkladně prostudovat.