InspiraceÚklidNepořádek v bytě a psychika

Nepořádek v bytě a psychika: Jak spolu souvisí?

  30. listopad 2024,    6 min. čtení,
Cítili jste se někdy bezdůvodně nervózní a vystresovaní? Pokud vás netrápí žádné velké problémy, ale jste obklopeni nepořádkem, pak jste s největší pravděpodobností našli viníka.
Když je náš domov neuspořádaný, je těžké se v něm uvolnit a soustředit se. V našem článku se společně podíváme na souvislost mezi nepořádkem a lidskou psychikou. Podělíme se s vámi o několik jednoduchých a účinných tipů, jak navrátit pořádek a klid do vašeho domova –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a také do vaší duše. 🧘 

Jak na nás nepořádek působí

To, že nepořádek skutečně souvisí se stresem a úzkostí, není jen náš subjektivní pocit, ale potvrzují to i studie.

Kognitivní přetížení

Když jsme obklopeni nepořádkem, naše mysl je přetížená neustálou potřebou zpracovávat vizuální chaos. Tento "kognitivní nepořádek" může zhoršovat naše soustředění a vést k pocitům zahlcení. 🤯 Čím více předmětů kolem sebe máme, tím těžší je soustředit se na důležité úkoly a udržet si vnitřní klid.
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
V kuchyni a obývácím pokoji je zásadní uklidit nejpozději před spaním. Ráno tak vstanete usměvaví, do krásného dne a nebude vás rušit nádobí, nebo rozházený gauč. 

Reakce na stres

Nepořádek může vyvolat také fyziologickou stresovou reakci. Výzkumy dokazují, že chaotické prostředí může aktivovat naši stresovou reakci a zvýšit hladinu kortizolu, stresového hormonu, v našem těle. V situaci, kdy jsme vystaveni vizuálnímu nepořádku, náš nervový systém neustále bojuje s pocitem nebezpečí nebo ohrožení. V nejhorším případě může dojít i k rozvoji deprese.


Pocit ztráty kontroly a prokrastinace

Nepořádek může vyvolat pocit, že jsme ztratili kontrolu nad svým prostředím a životem. Tento pocit bezmoci může prohlubovat úzkost a vést k neustálému točení se v kruhu a neschopnosti pohnout se kupředu.

Podle Journal of Environmental Psychology, lidé, kteří jsou vystaveni nepořádku, mají větší tendenci odkládat práci a prokrastinovat.
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Nejčastější chyby vedoucí k nepořádku jsou: hromadění zbytečných věcí, špatná organizace úložných prostorů, neustálé odkládání věcí na nesprávné místo. Je mnohem snadnější uklidit prostor ihned, během 10 minut, než čekat týden až se nepořádek nahromadí a strávit s tím hodinu a více. 

Negativní emoce

Nepořádek může vyvolávat negativní emoce, jako je frustrace, podráždění, stud nebo pocit viny. Tyto emoce se mohou časem nahromadit a zhoršit stávající problémy s duševním zdravím.  Jak se to projevuje? Cítíme se špatně a stydíme se. Negativní emoce jsou ale silnější než my a nedovolí nám pohnout se z místa.

Špatný vliv na vývoj dítěte

Děti, které žijí v domácnostech, kde je výskyt nepořádku každodenním chlebem čelí mnohem větším výzvám. Dosahují horších výsledků v testech kognitivních a jazykových schopností. Je u nich častější také problémové chování ve srovnání s dětmi, které vyrůstají v domácnostech, kde je pořádek.
8 příkladů, jak nás nepořádek stresuje
Podle psycholožky Sherrie Bourg Carter může nepořádek způsobovat stres mnoha způsoby:

  1. Nepořádek zaplavuje naši mysl nadbytečnými podněty a nutí neustále zaměstnávat naše smysly.
  2. Nepořádek nás rozptyluje a odvádí pozornost od práce, na kterou bychom se měli soustředit.
  3. Nepořádek ztěžuje fyzickou i duševní pohodu.
  4. Nepořádek neustále našemu mozku signalizuje, že práce není hotová.
  5. Nepořádek v nás vyvolává úzkost, protože nevíme, jak dlouho bude trvat, než vše uklidíme.
  6. Nepořádek v nás vyvolává pocity viny a studu, zejména když do našeho domova přijde někdo nečekaně.
  7. Nepořádek potlačuje kreativitu a produktivitu.
  8. Nepořádek nás frustruje, protože ztěžuje hledání toho, co potřebujeme (např. dokumentů nebo klíčů).

Jak se zbavit nepořádku a být víc v klidu?

Ačkoli se odpověď na tuto otázku zdá být jednoduchá a mnozí řeknou: "Prostě si uklidíte a je to!". Věci však nejsou vždy tak snadné, jak se na první pohled zdají. A to zejména, když se dostaneme do bodu stagnace a nemůžeme najít motivaci udělat první krok. Zkuste na to jít následovně:

1. Začněte malými krůčky 👣

Místo toho, abyste se snažili uklidit a zorganizovat celou domácnost najednou, zaměřte se na jednu místnost. Tato metoda vám pomůže vyhnout se pocitu zahlcení a umožní vám vidět pokrok, který může být skvělým motivátorem. 

2. Metoda 4 krabic 📦

Pomocí čtyř krabic uspořádejte věci podle toho, co s nimi zamýšlíte. Krabice označte je štítky: ponechat, darovat, prodat nebo vyhodit. Každou věc, kterou potřebujete uklidit dejte do jedné z krabic podle její užitečnosti a hodnoty. Tato metoda vám pomůže rychle se rozhodovat o věcech a systematizovat proces úklidu. 

3. Každodenní 10ti minutový úklid 🧹

Rychlému úklidu věnujte pozornost 10 minut denně. Tento krátký, ale pravidelný úklid vám pomůže udržet pořádek u vás doma a zabrání hromadění nechtěného nepořádku. Udržování čisté a uklizené domácnosti se tak stane snadnější.
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Vytvořte si každodenní rutinu, která pro vás bude přijatelná a splnitelná. Neodkládejte úklid na jindy. Může se jednat o 15ti minutovky, které vám ale v dlouhodobém horizontu zajistí čistou domácnost. Základní pravidla: 

Vracejte všechny věci na své místo. 
Uklízejte každou místnost zvlášť. 

4. Značkování 🏷️

Používání štítků může značně usnadnit hledání a ukládání předmětů tam, kam patří. Když jsou věci jasně označené, víte přesně, kde je hledat. Tento návyk navíc naučí všechny členy domácnosti dodržovat stejná organizační pravidla.

Jak si vytvořit pohodový domov?

Chcete-li si vytvořit klidný a produktivní prostor, který vás bude těšit, řiďte se těmito třemi zásadami:

Minimalistický přístup

Minimalismus není jen styl, ale také filozofie, která se zaměřuje na jednoduchost a funkčnost. Pokud odstraníte nepotřebné věci a ponecháte si pouze to, co skutečně potřebujete, vaší mysli se hned uleví. 
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Pro malé prostory je vhodné využít skříněk až do stropu, kam můžete uložit spoustu věcí. Skvělý je i úložný prostor pod postelí a gaučem. Přemýšlejte také nad tím, co je nutné v domácnosti mít, a co nikoliv. Minimalismus je na malém prostoru vítaný. 

Funkční prostory 

Vyberte si nábytek, který nabízí extra úložný prostor, například postel se zásuvkami nebo konferenční stolek s úložným prostorem. Pomůže vám to udržet pořádek a snížit potenciál pro vznik chaosu.

Sezónní úklid

Pravidelně kontrolujte a třiďte věci podle ročního období. Například po létě projděte letní oblečení, rozdělte ho hromádek, podle toho, které si chcete nechat. To, které už vám nesedí, nebo není váš styl můžete darovat nebo prodat. Potom vaši skříň připravte na novou podzimní sezónu. 

Jak si udržet motivaci k pravidelnému úklidu?

Udržet si motivaci je vlastně ta největší výzva. Často se setkáváme s problémem, že jakmile si jednou uspořádáme náš domov nebo místo na práci, zanedlouho se stane znovu královstvím chaosu. Zejména pokud máte děti. Zde je několik tipů, jak si udržet motivaci a pořádek:
  • Stanovte si jasné cíle a vytvořte si harmonogram: Vymezte si konkrétní cíle pro každý prostor a vytvořte si harmonogram úklidu. Naplánováním konkrétních kroků a termínů si můžete lépe zorganizovat práci a sledovat tak váš uklízecí pokrok.
  • Zapojte do procesu všechny členy rodiny: Zapojení všech členů rodiny, včetně dětí, může úklid výrazně urychlit. Děti vám mohou pomáhat s jednoduchými úkoly, jako je například utírání prachu.
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Udržet pořádek s dětmi či zvířaty je často těžké. Je ale pár věcí, které vám doporučím. Dodržujte pravidlo 3! Použiji, odnesu, uklidím! Pokud budete věci vracet na své místo ihned po použití, i nádobí, zabráníte hromadění nepořádku. Zapojte všechny členy domácnosti a nebojte se říci o pomoc. Zapojte i děti a učte je odmalička, že úklid je součástí života.
  • Sledujte pokrok: Vyzkoušejte aplikaci pro zaznamenávání dokončených úkolů, jako je Coach me. Což je další způsob, který vám pomůže k motivaci a udržet se na správné cestě. ✅
  • Odměňujte se: Po dosažení určitých cílů se odměňte něčím, co máte rádi –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ návštěvou kina s kamarádkou, dnem v lázních nebo večeří v restauraci s partnerem. 🧖

V případě potřeby vyhledejte pomoc

Pokud se cítíte přetížení nebo je pro vás obtížné udržet doma pořádek, řekněte si o pomoc. Péče o rodinnou domácnost by neměla stát na jednom člověku, ale na všech jejich členech. Pokud i přes zapojení všech členů máte pocit, že je toho na vás moc, zkuste využít služeb úklidu.

Ať už by se jednalo o hloubkový úklid jednou za čas, nebo o pravidelné udržování domácnosti. Na Hlídačky.cz si vybere paní na úklid přesně podle vašich preferencí. 

Kromě toho nezapomeňte, že není ostuda vyhledat podporu u psychologa, pokud máte pocit, že potřebujete skutečně odbornou pomoc se zvládáním stresu. A co vy, jak ovlivňuje nepořádek vás? Podělte se s námi do komentářů na Facebooku nebo Instagramu.

Se správnou podporou a čistou a uspořádanou domácností se vám zlepší nálada i kvalita života. 💪🏻